Łukasz Szewczyk16.04.2018 (15:09)11 komentarzy

UOKiK: Heyah wprowadzała w błąd. Operator musi zwrócić klientom pieniądze

Reklamy stosowane przez T-Mobile w kampanii "Pierwszy prawdziwy no limit" dotyczącej sieci Heyah mogły wprowadzać konsumentów w błąd - ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Heyah na abonament no limit
Spółka T-Mobile Polska od 21 lipca do 30 września 2015 r. prowadziła m.in. w telewizji, radiu i internecie kampanię reklamową pod hasłem "Pierwszy prawdziwy no limit". Zachęcała klientów, by korzystali z nielimitowanych krajowych rozmów telefonicznych, SMS-ów, MMS-ów i internetu w pakiecie SMART XL przeznaczonym dla abonentów sieci Heyah.
Reklamy kusiły ceną 49,98 zł. W wersji radiowej i internetowej zabrakło jednak informacji o tym, że po 3 miesiącach do abonamentu zostanie doliczone 19,99 zł tytułem opłaty za usługę nielimitowanego internetu, a w spocie telewizyjnym przekaz ten był nieczytelny (mała, biała czcionka na jasnym tle). Identycznie było z informacjami, że cena 49,98 zł zawiera rabaty za wyrażenie zgód marketingowych (4,99 zł) i na fakturę elektroniczną (4,99 zł). Po zapoznaniu się z reklamą klienci mogli nie mieć świadomości, że jeśli ich nie udzielą, będą płacić drożej - 59,96 zł przez pierwsze 3 miesiące i 79,95 zł po tym okresie.

- Te reklamy mogły wprowadzać w błąd co do rzeczywistej, łącznej opłaty za wszystkie usługi. Jeśli cena podlega jakimś ograniczeniom, np. czasowym, to konsument musi o tym wiedzieć. Inaczej może odnieść błędne wrażenie, że podana w reklamie kwota jest szczególnie atrakcyjna, a tymczasem otrzymał niepełną informację - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Warto dodać, że T-Mobile w kwestionowanych reklamach podkreślał rzetelność swojej oferty w porównaniu do innych operatorów telekomunikacyjnych. Przykładowo w radiowym spocie "Wszystko/Całus" lektor wygłaszał taki tekst: "Inni obiecują Ci wszystko bez limitu. PROSTUJEMY! Jak wszystko? Skoro tylko rozmowy, a na Internet masz ograniczenia i limity. A w Heyah na abonament PIERWSZY PRAWDZIWY NO LIMIT na wszystko za 49,98! Kup na heyah.pl". Jednocześnie w przekazie nie ma ani słowa o tym, że cena obowiązuje tylko w ograniczonym czasie i po udzieleniu przez klienta określonych zgód.

UOKiK uznał, że działania spółki mogły naruszać zbiorowe interesy konsumentów. T-Mobile uniknął kary finansowej, ponieważ zaprzestał emisji kwestionowanych przez Prezesa UOKiK reklam i zobowiązał się do wyeliminowania skutków swoich praktyk.

Rekompensata dla klientów
Osoby, które podpisały umowę w ramach oferty "Pierwszy prawdziwy no limit na Internet, rozmowy, sms-y i mms-y do wszystkich" dostępnej w pakiecie SMART XL przeznaczonym dla abonentów sieci Heyah, a jeszcze jej nie rozwiązały mogą liczyć na:
Jeśli jej nie rozwiązałeś, możesz liczyć na:
• niepobieranie opłaty za usługę nielimitowanego internetu (19,99 zł miesięcznie) przez cały czas obowiązywania umowy, czyli do momentu rozwiązania jej przez ciebie, a także zwrot zapłaconych do tej pory opłat za tę usługę,
• miesięczny rabat 4,99 zł do końca obowiązywania umowy, nawet jeśli nie zgodziłeś się na otrzymywanie faktur tylko w wersji elektronicznej, a także zwrot dotychczas zapłaconych kwot związanych z brakiem tej zgody,
• miesięczny rabat 4,99 zł do końca obowiązywania umowy, nawet jeśli nie wyraziłeś zgód marketingowych, a także zwrot dotychczas zapłaconych kwot związanych z brakiem tych zgód.

Jeśli umowa już nie obowiązuje, klientom przysługuje zwrot zapłaconych wcześniej kwot:
• 19,99 zł miesięcznie za usługę nielimitowanego internetu,
• 4,99 zł miesięcznie, jeśli się nie zgodziłeś na otrzymywanie faktur tylko w wersji elektronicznej,
• 4,99 zł miesięcznie, jeśli nie udzieliłeś zgód marketingowych.

W efekcie decyzji prezesa UOKiK do końca obowiązywania umowy obecni klienci będą płacić obiecaną w reklamie cenę 49,98 zł. Ponadto wszyscy konsumenci, którzy skorzystali z promocyjnej oferty spółki, będą mogli w każdym czasie uzyskać zwrot uiszczonych dotąd kwot przewyższających wysokość ceny z reklamy.

T-Mobile musi wysłać listy polecone do wszystkich zainteresowanych osób, także tych, które już zrezygnowały z jego usług. Klienci dowiedzą się z nich m.in. o decyzji Prezesa UOKiK i sposobie zwrotu opłat. Spółka w ciągu 21 dni od wskazania przez konsumenta numeru konta bankowego odda mu pieniądze. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat warunków rekompensaty, skontaktuj się z operatorem sieci lub przeczytaj decyzję UOKiK.Oświadczenie T-Mobile:
"Celem kampanii, której dotyczy decyzja UOKiK, było rzetelne poinformowanie klientów o wszystkich warunkach promocji, niestety, przy jej realizacji z pewnością zabrakło troski o jasność przekazu. Serdecznie przepraszamy za to wszystkich klientów, którzy poczuli się wprowadzeni w błąd i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła. Od początku w pełni współpracowaliśmy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta w celu wyjaśnienia sprawy oraz ustalenia odpowiedniej rekompensaty i w pełni wywiążemy się z naszych zobowiązań. Należy pamiętać, że rzecz dotyczy archiwalnej promocji, której od ponad 2 lat nie ma już w naszej ofercie"

Komentarze (1 - 10 z 11)

Właśnie wróciłem z punktu T-m gdzie chciałem przedłużyć umowę .Zaproponowali mi wszystko bez limitu tzn rozmowy ,smsy,mmsy w tym internet bez limitu za 40 złna m-c,na razie się wstrzymałem bo nie wiem czy to dobra oferta?
 1  
@Tomm77 w sensie wiesz, to sprawa sprzed 3 let, przedawnione a sami sie przyznali i będą płacić, wydaje mi się, że teraz już nie walną takiego fuckupu i sienauczą na swoim błedzie
 2  
Tomm77 obecnie najtaniej w A2 Mobile 19.90zł za wszystko bez umowy :)
 2  
Tomm77 obecnie najtaniej w A2 Mobile 19.90zł za wszystko bez umowy :)
Dzięki.To prawda ale ja raczej wyrosłem z ofert na kartę.Wolę coś stabilnego.
 1  
PiS to jest wielka, potężna partia i jestem pod wrażeniem jej potęgi. Jestem dumny z siebie, że wielbię tę partię i potrafię docenić to dobro, które ta partia codziennie czyni dla prawdziwych Polaków-patriotów wierzących w Boga i moc Kościoła. Ta partia jest niezłomna, nikt jej nie podskoczy! Tacy podszywacze lewaccy, którzy się tu pojawiają są bezradni i strasznie was boli ta bezradność!!!!!

Buuuuuuuuuuuuuhahahahahaha!
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 16.04.2018 (22:19:12)
 10  
Dzięki.To prawda ale ja raczej wyrosłem z ofert na kartę.Wolę coś stabilnego.
Doładowujesz konto za 20,50,200zł i automatycznie po wyborze pakietu zdejmuje Ci 19,90zl. miesięcznie,w czym problem?
 5  
Heyah jest za 25 wszystko czyli oferta lepsza bo maja swoje nadajniki
 4  
Właśnie wróciłem z punktu T-m gdzie chciałem przedłużyć umowę .Zaproponowali mi wszystko bez limitu tzn rozmowy ,smsy,mmsy w tym internet bez limitu za 40 złna m-c,na razie się wstrzymałem bo nie wiem czy to dobra oferta?
Wszystko no limit za 40 PLN miesięcznie ? Ciekawe czy już dużo nałapali jelonków na taką ofertę ....
 0  
Ja od 1 maja będę w a2mobile. Przenioslem się z Virgin Mobile. W a2mobile wszystko za free za 19,9 zl. Chyba nie ma lepszej oferty. Internet tez nieograniczony, ale im więcej zużyjesz, ty mniejsza predkosc. Szczegoly na a2mobile.pl
 0  
Ja od 1 maja będę w a2mobile. Przenioslem się z Virgin Mobile. W a2mobile wszystko za free za 19,9 zl. Chyba nie ma lepszej oferty. Internet tez nieograniczony, ale im więcej zużyjesz, ty mniejsza predkosc. Szczegoly na a2mobile.pl
Paweł, weź się nie wygłupiaj, dziewica ma lepszą ofertę ;-)
Jak mogłeś ją zdradzić?
Wiążesz się tylko na 2 lata. A w a2m masz związek bez stabilizacji, wiesz tylko, że zapłacisz nie więcej jak 19,90 no chyba że potrzebujesz więcej netu to sobie prędkość możesz przywrócić. A dziewica Cie spowolni aż do bólu. Ijak udostępnisz swoje dane innym firmom -wtedy masz aż o 90 groszy taniej ale mniej elastycznie.
;-)
 0