Łukasz Szewczyk06.06.2018 (12:18)16 komentarzy

UPC Polska inwestuje w internet. Jesienią przyspieszenie do 1Gb/s

W ciągu kolejnych 4 lat liczba przesyłanych miesięcznie danych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrośnie ponaddwukrotnie do 210 GB. To będzie generować popyt na coraz szybszy i lepszy internet. Dlatego najwięksi operatorzy coraz więcej inwestują w budowę sieci światłowodowej. Dzięki temu UPC jeszcze w tym roku wprowadzi do oferty internet o prędkości 1 Gbps, czyli dwukrotnie szybszy niż dziś.
Robert Redeleanu - prezes UPC Polska
Jak podaje UPC Polska, w ciągu ostatniej dekady oferowana prędkość internetu wzrosła ponad siedemnastokrotnie, do 500 Mbps. Rośnie też średnia prędkość - trzykrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Celem UPC jest jednak rozwój gigainfrastruktury, która odpowie na wyzwania przyszłości: rosnącą konsumpcję danych internetowych, m.in. cyfrowej rozrywki, internetu rzeczy (IoT), a także aplikacji następnej generacji, które będą powstawać np. w wirtualnej rzeczywistości.
- Cały czas zwiększamy prędkość internetu dla naszych dotychczasowych klientów. W pierwszym kwartale 2018 roku osiągnęliśmy średnią prędkość 130 Mbps na sekundę. W czwartym kwartale 2017 roku było to 100 Mbps. Z każdym kwartałem coraz więcej naszych klientów ma dostęp do internetu wysokich prędkości. Obecnie jesteśmy w stanie zaproponować prędkość 500 Mbps, a jeszcze w tym roku będziemy gotowi z naszym nowym produktem - gigabitowym internetem - zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Robert Redeleanu, prezes zarządu UPC Polska.

Stałe zwiększanie prędkości internetu odpowiada na rosnące potrzeby klientów. Firma Analysys Mason szacuje, że ilość przesyłanych miesięcznie danych przez klientów szybkich sieci internetowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrośnie w ciągu czterech lat do 210 GB miesięcznie (z obecnych 101 GB). Wyzwaniem będzie także rosnąca liczba urządzeń podłączonych do sieci. Jak prognozuje Cisco, w 2021 roku wyniesie ona globalnie 27 mld, przy 17 mld w 2016 roku.

- Modernizujemy elementy naszej sieci, by w tym roku móc zaoferować naszym klientom pakiet gigabitowy. Będziemy drugim krajem po Niemczech w ramach Liberty Global zdolnym to zrobić. Rozwijana przez nas technologia DOCSIS 3.1. jest zdolna sprostać wyzwaniom przyszłości i przesyłać dane z prędkością nawet do 10 Gbps - podkreśla Robert Redeleanu.

Zdaniem analityków ADL stosowana przez Liberty Global i UPC technologia DOCSIS 3.1, obok FTTH i 5G, jest jednym z filarów budowy nowoczesnych sieci światłowodowych, które pozwolą sprostać wyzwaniom przyszłości w zakresie transmisji danych

Jak zapowiada prezes UPC Polska, wprowadzenie gigabitowego internetu do oferty to tylko część planów na najbliższe miesiące.

- Drugim naszym priorytetem są innowacje, które wprowadzamy na rynek. Mamy dwa kluczowe produkty, czyli modem Connect Box, który zapewnia najlepszej jakości WiFi w domu, oraz platformę telewizyjną rozrywki Horizon. Chcemy, żeby te innowacje były obecne w coraz większej liczbie domów - mówi Robert Redeleanu.

Obecnie zasięgiem szybkiego internetu i telewizji cyfrowej UPC Polska obejmuje ponad 3,3 mln gospodarstw domowych. Aby jakość oferowanego internetu i rozwiązań cyfrowych pozwoliła przyciągnąć nowych klientów, UPC zapowiada wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań - nową wersję modemu Connect Box, z którego obecnie korzysta ponad 430 tys. klientów w Polsce, system Smart Wi-Fi, który automatycznie optymalizuje parametry sieci Wi-Fi, Boostery, które pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszego zasięgu sieci Wi-Fi, czy aplikację Connect App, która ułatwi zarządzanie domową siecią.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 16)

tv nadal kuleje....marazm nadal tutaj
 23  
A po wuj mi 1GB/s ?
Lepiej popracujcie na nowym oprogramowaniem do Horizona i dekoderem 4k.
 32  
A ci z UPC dalej swoje ... najpierw 300Mb, potem 500 Mb, teraz 1 Gb, potem będą pieprzyć o 2 i 5 Gb... Na co to komu? Chyba dla firmy hostingowej, bo nie dla Kowalskiego w domu na wsi.

Po drugie z waszym up-linkiem na poziomie 30 Mb, to taką ofertę mozecie sobie wsadzić. Jak wysłanie pliku 700-800 MB trwa godzinami...

Po trzecie: czy do was dociera opinia o waszej dziadowskiej ofercie telewizyjnej? Ile lat mamy czekać na podstawowe programy w pakiecie TV? Czy jesteście głusi, czy udajecie głupków ?
 32  
UPC uznaje chyba usługę TV cyfrowej jako niszowy dodatek do internetu i całkowicie o niej zapomina. Brak nowości programowych i sprawnego dekodera 4K. I to jest wyzwanie ważniejsze niż 1 Gb/s. Niestety ale nie dla UPC...
 27  
Może by tak zaczęli przyspieszać w ofercie programowej. Bo ta na chwilę obecną jest taka sobie. Tak samo aby korzystać z aplikacji Horizon Go i moc oglądać programy tv, trzeba mieć od nich internet. Jak i poza domem również.
 20  
RZYGAC SIE CHCE JUZ TYM INTERNETEM,,,,GDZIE DO K,U,R,W,Y NEDZY,,,,,,,,,,POLSAT DOKU HD,,AMC HD,,H2 HD,,
 18  
Światło ok ale nie 900/100 tylko 900/500 wtedy to ma sens. Ludzie wysyłają @, zdjecia, filmy w 4k w chmurę itp. Dane te ważą 50 czy 100 Mbit to żadna prędkość uplinku. Powinno być 2:1 wtedy to ma sens.
 14  
RZYGAC SIE CHCE JUZ TYM INTERNETEM,,,,GDZIE DO K,U,R,W,Y NEDZY,,,,,,,,,,POLSAT DOKU HD,,AMC HD,,H2 HD,,
Jeszcze długo Panie W,K,U,R,W,I,O,N,Y nie będzie tych kanałów w UPC
 6  
jaka prędkosc wysyłaniu będzie przy 10 giga?
 4  
jak nie zejda z czestotliwosci 802 to lte zje upc i z 1Gb predkosci beda nici instalacja musi byc wrecz idealna zero wciekow
 1