Łukasz Szewczyk15.06.2018 (18:30)2 komentarze

Ericsson: Komercyjny start 5G w tym roku, rozwój IoT nabiera tempa

Jeszcze w tym roku przewidywalne jest komercyjne uruchomienie 5G. Ericsson przewiduje, że w 2023 roku sieć 5G osiągnie 20% globalnej transmisji danych. Przybywa także połączeń mobilnych IoT.
Ericsson: Komercyjny start 5G w tym roku, rozwój IoT nabiera tempa
Według prognoz najnowszego Ericsson Mobility Report, od listopada 2017, ilość mobilnych połączeń IoT niemal się podwoiła. Szacuje się, że w 2023 r. osiągną one 3,5 miliarda. Wynika to z trwających na dużą skalę wdrożeń w Chinach. Nowe massive IoT, takie jak NB-IoT i Cat-M1 napędzają ten wzrost, umożliwiając usługodawcom poprawę efektywności i wzrost oceny klientów.
Operatorzy komórkowi uruchomili ponad 60 mobilnych sieci IoT na całym świecie, wykorzystując tą technologię w sieci LTE, wspierając różnorodne zastosowania. Operatorzy w Ameryce Północnej koncentrują się na logistyce i zarządzaniu flotą, podczas gdy w Chinach na inteligentnych miastach i rolnictwie.

Pierwsze komercyjne uruchomienia 5G w tym roku
Przewiduje się wiodącą rolę Ameryki Północnej przy wprowadzeniu sieci 5G wraz z wszystkimi głównymi amerykańskimi operatorami, planującymi wprowadzenie 5G pod koniec 2018 roku i do połowy 2019 roku. Do końca 2023 roku przewiduje się, że blisko 50 procent wszystkich abonamentów mobilnych w Ameryce Północnej będzie korzystało z sieci 5G, w Azji Północno-Wschodniej 34 procent, a w Europie Zachodniej 21 procent.

Globalnie, główne wdrożenia 5G spodziewane są od 2020 roku. Ericsson prognozuje ponad 1 miliard subskrypcji 5G do końca 2023 roku, co stanowi około 12 procent wszystkich abonamentów mobilnych.

Szacuje się, że mobilny przesył danych wzrośnie ośmiokrotnie, osiągając blisko 107 eksabajtów (EB) miesięcznie - liczba ta jest równa liczbie wszystkich abonentów telefonii komórkowej na świecie przesyłających wideo Full HD przez 10 godzin.

Przewiduje się, że do 2023 roku ponad 20 procent mobilnego przesyłu danych na świecie, będzie obsługiwane przez sieci 5G. Jest to 1,5-krotnie więcej niż obecnie łączny ruch 4G / 3G / 2G.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych technologii dostępu mobilnego, 5G ma być wdrożone jako pierwsze w gęsto zaludnionych obszarach z rozszerzonym mobilnym dostępem szerokopasmowym i stacjonarnym dostępem bezprzewodowym. Będą to pierwsze komercyjne zastosowania sieci nowej generacji. Kolejne zastosowania pochodzić będą z branż takich jak motoryzacja, produkcja, infrastrukura i opieka zdrowotna.

- 2018 jest rokiem, w którym sieci 5G stają się komercyjne, a mobilne sieci Internetu Rzeczy wdrażane są na szeroką skalę. Technologie te obiecują nowe możliwości, które wpłyną na życie ludzi i przekształcą branże. Zmiana ta nastąpi jedynie dzięki współpracy różnych branż i organów regulujących standardy nowych technologii - mówi Fredrik Krädling, Head of Area Networks.

Urządzenia pierwszej generacji przeznaczone wyłącznie do transmisji danych 5G, oczekiwane są od drugiej połowy 2018 roku. Pierwsze komercyjne smartfony obsługujące 5G w środkowych pasmach spodziewane są na początek przyszłego roku, natomiast wsparcie dla pasm o bardzo wysokim widmie, spodziewane jest do połowy 2019 roku.

Ericsson Mobility Report zawiera również artykuły oczami klientów na temat wydajności, inteligentnej produkcji, inteligencji maszyn w zarządzaniu siecią oraz znaczenia zabezpieczenia odpowiedniego spektrum dla 5G.
Ericsson

Komentarze (1 - 2 z 2)

Tjaa.. 3G, 4G, 5G.... 150G i tak bez końca. Ale zapewne nadal będą te cholerne limity danych, czyli jedno wielkie G...!!!!!!!

Ja czekam na powszechnie dostępny internet mobilny BEZ LIMITÓW, żeby można było swobodnie i bez ograniczeń oglądać telewizję internetową w HD, albo filmiki na Youtube bez obaw, że wyczerpie się miesięczny limit danych. Takiego internetu mobilnego oczekuję, bo to dopiero będzie postęp. Czasy, kiedy internet służył wyłącznie do spożywania informacji tekstowej, minęły z kilkanaście lat temu. Dzisiaj w internecie coraz częściej ogląda się TREŚCI WIDEO W WYSOKIEJ JAKOŚCI, ale z powodu cholernych limitów danych nie za bardzo da się oglądać wideo w internecie mobilnym... To znaczy, da się, ale w bardzo ograniczonej ilości, a to nie jest zbyt fajne...
nie cierpię pisuarowego matoła johny'egoB 15.06.2018 (19:19:15)
 3  
Nie mów, że na smartfonie w FHD oglądasz? Przy 5" różnica między 1080 a 720 jest niezauważalna, a w transmisji danych to przecież połowa. Poza tym już dziś bez zobowiązań 10GB kosztuje 10 zł a w abonamencie 100GB 40 zł. Powinno styknąć nawet na telewizję.
 0