Łukasz Szewczyk28.06.2018 (12:58)1 komentarz

Superkomputery pomogą w walce z chorobami uważanymi za nieuleczalne

Inżynierowie HP Labs opracowali superkomputer memrystorowy pozbawiony pamięci masowej i operacyjnej, który umożliwia skalowanie mocy obliczeniowej. Naukowcy wykorzystają potężną moc obliczeniową komputera do walki z chorobami uważanymi za nieuleczalne. W pierwszej kolejności skupią się na chorobach Parkinsona i Alzheimera.
- Znalezienie leku na choroby Alzheimera oraz Parkinsona jest niezwykle istotnym zadaniem z punktu widzenia całego rodzaju ludzkiego. W zeszłym roku uruchomiliśmy pierwszy prototyp "Maszyny" w naszym głównym zakładzie. To klaster komputerowy złożony z czterdziestu węzłów. Ma pamięć wielkości 160 terabajtów i po raz pierwszy wprowadziliśmy do niego dane prawdziwych pacjentów - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Andreas Hausmann z Hewlett Packard Enterprise

The Machine to kolejny krok na drodze do zrozumienia nieuleczalnych chorób. Dzięki zastosowaniu memrystorów oraz optycznych szyn do przesyłu informacji może on przetwarzać ogromne ilości danych, a jego moc obliczeniową można skalować w zależności od potrzeb. Lekarze z DZNE wykorzystują go do przekrojowej analizy wyników tomografii komputerowej 30 tys. pacjentów cierpiących na Parkinsona. Badania będą prowadzone na przestrzeni około 30 lat, co oznacza, że superkomputer będzie musiał przetworzyć eksabajty danych.
- Nasza nowa architektura zakłada, że centralnym elementem jest pamięć, wokół której odbywa się przetwarzanie danych, co umożliwia ich skalowanie. Urządzenie, którego obecnie używamy, umożliwia skalowanie danych o wielkości do 96 terabajtów zapisanych w dostępnej pamięci. Dzięki temu dane, które DZNE przetwarzało do tej pory w 22 minuty, są teraz przetwarzane w 13 sekund - twierdzi ekspert.

Próbę znalezienia lekarstwa na Alzheimera i Parkinsona podjęli także naukowcy zrzeszeni w ramach projektu Human Brain Project, którzy zaprojektowali superkomputer symulujący działanie ludzkiego mózgu. Cyfrowy model ma pomóc zrozumieć naturę obu chorób oraz odnaleźć efektywne sposoby ich wyleczenia.

Do prac nad superkomputerem zdolnym do rozwikłania natury tych nieuleczalnych chorób włączyły się również firmy IBM oraz Nvidia, które zaprojektowały superkomputer wykorzystujący sztuczną inteligencję oraz proces uczenia maszynowego do przyspieszenia analizy ogromnych ilości danych. Na razie wszystkie te projekty są we wstępnej fazie.

- Na podstawie pierwszych wyników trudno powiedzieć, czy opracujemy lek. Moim zdaniem za wcześnie, aby ferować wyroki, ponieważ znajdujemy się na wczesnym etapie prac. Musimy mieć na uwadze, że genom jest skomplikowany i obejmuje olbrzymie ilości danych. Robimy zadowalające postępy, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby prognozować, kiedy uda się opracować lekarstwo na te choroby - podsumowuje Andreas Hausmann.

Według raportu opublikowanego przez Research And Markets globalna wartość rynku big data wyniesie w 2018 roku 65 mld dol., a do 2021 roku wzrośnie do 96 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 14 proc.

Komisja Europejska zapowiedziała, że w ramach unijnego projektu "Cyfrowa Europa" w latach 2021-2027 przeznaczy na rozwój superkomputerów 2,7 mld euro.
Newseria

Komentarze (1 - 1 z 1)

Artykuł normalnie dla osób ,które pierwszy raz drążą ten temat.Przecież wszystkie odkrycia jakie zaczynają się dokonywać są za sprawą komputerów a człowiek tylko testuje i sprawdza czy się sprawdza.W ciągu kilkunastu lat odkryć będzie teraz nie miara ponieważ układy ,które tego dokonują mają co raz więcej mocy obliczeniowej a do tego dochodzi dodatkowy element jakim jest SI.
 2