Łukasz Szewczyk30.07.2018 (17:06)5 komentarzy

Ulepszony sygnał nawigacji satelitarnej w UE. Już 26 satelitów systemu Galileo już na orbicie

Kolejne cztery satelity Galileo zostały pomyślnie wystrzelone z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Dzięki konstelacji składającej się obecnie z 26 satelitów, globalny system nawigacji satelitarnej UE umożliwi dostarczenie bardziej precyzyjnego sygnału.
Astra SES satelita
Od grudnia 2016 roku Galileo oferuje usługi w zakresie informowania o położeniu i czasie dla około 400 mln użytkowników. Dzisiejsze wydarzenie sprawia, że konstelacja jest bliska ukończenia w 2020 r. - kiedy to Galileo osiągnie pełną zdolność operacyjną. W tym czasie Galileo będzie precyzyjnym systemem nawigacji satelitarnej na świecie i osiągnie rekordową dokładność 20 cm. Przestrzeń kosmiczna może wydawać się odległa, ale związane z nią technologie, dane i usługi stały się niezbędną częścią naszego codziennego życia, zarówno jeśli chodzi o akcje ratunkowe, jak i samochody podłączone do sieci, inteligentne zegarki, rolnictwo czy nawigowanie samolotów. Europejski przemysł kosmiczny jest silny, konkurencyjny, tworzy miejsca pracy, i możliwości rynkowe dla przedsiębiorstw. W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027 Komisja zaproponowała połączenie wszystkich dotychczasowych i nowych działań związanych z przestrzenią kosmiczną w jeden program kosmiczny UE o budżecie w wysokości 16 mld EUR.
- To kolejny ważny krok w kierunku pełnej zdolności operacyjnej Galileo w 2020 r. Przestrzeń kosmiczna staje się nową granicą gospodarczą, ponieważ jest bardzo silnie związana z rosnącą liczbą sektorów i napędza ich dogłębną modernizację. W rzeczywistości 10 proc. unijnego PKB jest uzależnione od usług związanych z przestrzenią kosmiczną. Musimy zatem dążyć do tego, aby Europa stała się światowym liderem i osiągnęła strategiczną autonomię - mówi Maros Sefcovic, wiceprzewodniczący komisji.


Galileo oferuje obecnie trzy rodzaje usług w zakresie nawigacji satelitarnej:
Usługa otwarta Galileo: bezpłatna usługa obejmująca pozycjonowanie, nawigowanie i informowanie o czasie. Usługa pomiaru czasu jest coraz bardziej rzetelna, dokładna i szybka (o prędkości nanosekund) w porównaniu z innymi systemami lokalizacji. Umożliwia to przekazanie służbom ratunkowym informacji o położeniu pojazdu przy pomocy systemu eCall, który od 31 marca 2018 r. jest obowiązkowy dla wszystkich nowych samochodów w UE.

Usługa poszukiwawczo-ratownicza Galileo: lokalizacja sygnałów alarmowych z aktywnego nadajnika ratunkowego. Wraz z rozpoczęciem świadczenia pierwszych usług Galileo w grudniu 2016 r. czas potrzebny do zlokalizowania osoby zaginionej na morzu lub w górach został ograniczony z 4 godzin do około 10 minut od momentu uruchomienia nadajnika ratunkowego. Dokładność lokalizacji poprawiła się z 10 km bez korzystania z systemu Galileo do mniej niż 2 km przy jego wykorzystaniu. Ponadto od przyszłego roku usługa będzie wysyłać sygnał informujący osobę znajdującą się w niebezpieczeństwie, że sygnał alarmowy został odebrany i zlokalizowany.

Usługa publiczna o regulowanym dostępie Galileo (PRS): zaszyfrowana usługa przeznaczona dla organów publicznych do użytku na potrzeby newralgicznych zastosowań, na przykład do operacji wojskowych. PRS ma na celu zapewnienie ciągłości usług, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Użytkownicy rządowi uzyskują w ten sposób dostęp do szczególnie wiarygodnej i w pełni szyfrowanej usługi podczas sytuacji wyjątkowych lub kryzysowych w kraju, takich jak ataki terrorystyczne

Każdy, kto ma urządzenie działające w systemie Galileo, może wykorzystywać sygnały z tego systemu do celów pozycjonowania, nawigacji i określania czasu. Usługi Galileo opierają się na bardzo dokładnych sygnałach, ale w obecnej fazie początkowej nie są dostępne przez cały czas, dlatego też są używane w połączeniu z innymi systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS. Każdorazowe wzmocnienie konstelacji ulepsza dostępność i wydajność systemu Galileo na świecie. Kiedy w 2020 r. konstelacja osiągnie 30 satelitów system Galileo będzie w pełni operacyjny i niezależny, co oznacza, że będzie można w dowolnym miejscu i czasie samodzielnie ustalić położenie wyłącznie przy użyciu satelitów Galileo.

Komentarze (1 - 5 z 5)

Szkoda że Asus zenfone 5 Z nie korzysta z Galileo może by Asus zrobił jakaś łatkę do softu żeby to poprawić
 0  
Może redakcja napisze czy zwykły użytkownik smartfona może mieć dostęp do tego systemu. Ponadto jakie smartfony mogą taki system obsługiwać i czy są już aplikacje w internecie na android, ios , windows phone by z tego korzystać!!!
Proszę o informacje by wszyscy wiedzieli bo z tekstu nie umiem się dokładnie dowiedzieć w tym zakresie.
 4  
Właśnie droga redakcjo kto z nas może z tego korzystać i w jaki sposób bo jakość nie potrafię sobie tego wyobrazić.
 1  
No właśnie... jak z tego skorzystać? Jakie urządzenia to obsługują?
 0  
za 10 lat może Galileo będzie czynne
 0