Łukasz Szewczyk01.12.2018 (15:25)8 komentarzy

Netia: Technologa G.fast sposobem na trudności z modernizacją światłowodową

Netia rozpoczęła komercyjne oferowanie super-szybkich usług dostępu do internetu na bazie technologii G.fast, w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). Maksymalna dostępna na starcie oferta to opcja do 600 Mb/s.
Netia: Technologa G.fast sposobem na trudności z modernizacją światłowodową
Po zakończonym pilotażu,Netia rozpoczęła realizację pierwszych inwestycji modernizacyjnych w technologii G.fast w modelu w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). W ten sposób modernizacji będzie przez Netię rozważany w tych budynkach, w których operator nie ma możliwości doprowadzenia światłowodu bezpośrednio do każdego mieszkania.
­- Zdecydowanie preferujemy modernizację w modelu: światłowód do mieszkania. Jednak w części budynków nie mamy zgody na takie inwestycje. I tu z pomocą przychodzi technologia G.fast. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale najważniejsze, że dzięki niemu klienci dotychczas pozbawieni szans na szybki internet, otrzymają łącza o prędkościach rzędu setek megabitów na sekundę, czyli na miarę - co najmniej - początku XXI wieku - powiedział Grzegorz Bartler, Dyrektor Generalny ds. Techniki, Członek Zarządu, Netia S.A.

Rozwiązanie w technologii G.fast (Fast access to subscriber terminals) swoją architekturą i parametrami przypomina najbardziej technologię Gigabit Ethernet (ETTH) w wariancie Fiber to the Building (FTTB), który jest przez ITU uznawany za jedną w podstawowych światłowodowych technologii dostępowych. W obu tych technologiach super-szybkie łącza światłowodowe (w Netii - GPON 2,5 Gb/s) doprowadzane są do przełącznika (w G.fast jest to MDU - Multiple Dwelling Unit), umiejscowionego w piwnicy/garażu. Podłączenia poszczególnych mieszkań realizowane są w wykorzystaniem tego samego, tradycyjnego kabla miedzianego (pętle w długości kilkudziesięciu metrów), który od lat znajduje się w danym budynku i poszczególnych mieszkaniach.

Wyłącznym partnerem technologicznym Netii w zakresie G.fast jest firma Huawei, która dostarcza zarówno urządzenia sieciowe (MDU), jak i komplet urządzeń abonenckich.

- Maksymalna przepustowość jaką osiągnęliśmy w obecnej ewolucji technologii G.fast, to 1,12 Gb/s, a trwa już standaryzacja dużo szybszej wersji. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to technologia gigabitowa, podobnie jak - również wdrażana przez Netię - technologia DOCSIS 3.1 w sieciach HFC - dodał Marcin Palkowski, Dyrektor Obszaru Technologii i Zarządzania Siecią Netia S.A.

Komentarze (1 - 8 z 8)

Netia i jej marketingowa gadka... Niby-światłowód odpowiedzią na światłowód u innych operatorów...
 2  
Netia szkoda Ich coś chcą zrobić ale dalej są daleko za konkurencją jeśli chodzi o internet , telewizję , technologię UHD , nawet w promocjach z otwartymi oknami są słabi bo Netia 7 kanałów a Elsat 53 kanały ! Inni operatorzy wprowadzają kanały HD a Netia tylko SD z znaczkiem HD jak np. Polsat Music , Cartoon Network itd. Życzę Im wszystkiego najlepszego przecież idą święta :)
 1  
Netia jest spoko za chwilę wyszczeli z nowościami .
 1  
Jakież to znaczenie ma ostatnie 10m skrętki z piwnicy do mieszkania? Po mieszkaniu też wszędzie sobie światłowód poprowadziłeś ? Łykajcie dalej tą papkę o niezawodnym światłowodzie, gdzie na jednym włóknie jest podpiętych 100 odbiorców i de facto mamy to samo co w miedzi/koncentryku...
nabieracz klientów "na światłowód" 4.12.2018 (20:15:07)
 2  
Operator Netia jeszcze wszystkich pozytywnie zaskoczony na święta
 1  
10 grudnia Netia odpala promocje na święta dla nowych i starych klientów oraz niespodzanki .........
 1  
NETIA miłych i bogatych w prezenty Mikołajków . Życzą abonenci Netii !
 0  
Netia wszystkich zaskoczyła ! Odpaliła dzisiaj kapiszony :(
 2