Łukasz Szewczyk21.12.2018 (11:49)10 komentarzy

Grupa Cyfrowy Polsat wdraża LTE TDD. Większa pojemność, lepszy dostęp do internetu

Grupa Cyfrowy Polsat wdraża w swojej sieci LTE Plus Advanced technologię TDD w paśmie 2600 MHz, co oznacza, że oferuje swoim klientom dostęp do Internetu wykorzystując w sumie 95 MHz różnych nośnych LTE.
Plus
Wprowadzenie technologii ma na celu przede wszystkich zwiększanie pojemności sieci w konkretnych lokalizacjach i zaoferowanie jeszcze lepszego dostępu do Internetu klientom. Obecnie działa już kilkadziesiąt stacji LTE TDD na terenie całego kraju.
TDD (Time Division Duplex) i FDD (Frequency Division Duplex) to dwa różne sposoby realizacji transmisji danych w LTE. Różnica między nimi polega na sposobie wykorzystania częstotliwości do transmisji do i od klienta: technologia FDD używa dwóch, na stałe rozdzielonych, fragmentów pasm do transmisji w obu kierunkach w tym samym czasie, natomiast technologia TDD używa jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. Na potrzeby technologii TDD i FDD wykorzystywane są również nieco inne fragmenty pasm dzięki czemu Grupa Cyfrowy Polsat oferuje już dostęp do Internetu z wykorzystaniem 60 MHz w paśmie 2600 MHz (nośna 20 MHz FDD oraz dwie nośne 2x20 MHz TDD). Podobnie jak w przypadku innych nośnych LTE, nowe zasoby częstotliwościowe można również agregować z innymi nośnymi FDD.

Wdrożenie TDD w sieci LTE Plus Advanced, jak każda innowacja, wymaga również odpowiedniego sprzętu wspierającego tę technologię od strony klienta. I tu dobra wiadomość dla klientów korzystających z Internetu domowego ODU-IDU 300 - ich urządzenie bezproblemowo wspiera technologię TDD LTE. Również wielu użytkowników smartfonów bez problemów będzie mogło korzystać z nowej technologii, bowiem czołowi producenci sprzętu coraz częściej uzupełniają swoje urządzenia w obsługę LTE TDD 2600 MHz.

Komentarze (1 - 10 z 10)

Czy to oznacza, że wreszcie na szeroką skalę (3000-4000 tysiące stacji) zaczną wykorzystywać wygrane ponad 8 lat temu częstotliwości? Jak dobrze pamiętam to od początku roku uruchomili tego typu stacji zaledwie około 120.
 2  
Przepraszam za błąd. Powinno być 3-4 tysiące stacji z obsługą pasma #38.
 1  
Na prowincji nadal porywające 4mb/s w H+
 5  
Ja z plusa nawet H+ NIE mam
 3  
Czy to oznacza, że niezależnie od miejsca w Polsce, w którym przebywam zobaczę 70mbps? Pytanie było retoryczne.
 2  
:P i tak nie beda pierwsi w speed test nigdy
 0  
Miasto 10 tys. mieszkańców w centrum Polski. Jak mam 200kB/s to już szczęśliwy jestem, przeważnie do 150kB/s i przełączanie automatycznie z LTE do HSPA+. W Play lepiej. Obecnie 1,25MB/s, ale zazwyczaj 2,5MB/s, max jaki osiągnąłem to 5,6MB/s w tej sieci.
Dalej kuleje prędkość w małych miastach i na wioskach. Testowane także Orange i T-Mobile, około 3MB/s. Miałem wziąć w smart dom tv+net, dobrze, że zostałem tylko przy tv.
 3  
Prawdziwy internet to tylko taki z kablem sygnałowym wpiętym do routera i później do urządzenia. A nie jakieś badziewie mobilne na usb i kartą sim.
 0  
Miałem PolsatCyfrowy łacze 150Mb/s, niestety netflix nie działał, YT nie działa, a teraz jakość mam www.airmax.pl łącze 150Mb/s i na kilku tabletach jednocześnie działa w domu YT jak i netflix. Co z tego ze Polsat wprwadza jak usługi nie działają jak należy.
 1  
Miałem PolsatCyfrowy łacze 150Mb/s, niestety netflix nie działał, YT nie działa, a teraz jakość mam www airmax pl łącze 150Mb/s i na kilku tabletach jednocześnie działa w domu YT jak i netflix. Co z tego ze Polsat wprwadza jak usługi nie działają jak należy.
Co z tego, że Ty masz internet (pracujesz w) airmax skoro większa część Polski jest poza zasiegiem Waszej sieci?
Dla znacznej części Polaków internet mobilny to jedyna szansa na jakikolwiek znośny dostęp do internetu.
 0