Łukasz Szewczyk28.12.2018 (18:56)6 komentarzy

Wi-Fi wkracza do pociągów Pendolino

Zakończył się montaż Wi-Fi w pierwszym składzie Express InterCity Premium (EIP). Pociąg Pendolino z dostępem do bezpłatnego, bezprzewodowego internetu, po pomyślnych testach wyjechał na tory.
PKP Intercity
Latem 2018 roku PKP Intercity podpisało umowę z firmą Alstom na instalację urządzeń Wi-Fi w składach Pendolino (ED250) wyprodukowanych przez Alstom. Kontrakt oprócz instalacji Wi-Fi obejmuje również jego utrzymanie świadczone przez pięć lat oraz przeszkolenie personelu PKP Intercity. Za montaż urządzeń w składach Pendolino są odpowiedzialne zespoły Alstom w Warszawie. Zgodnie z przewidzianym w umowie harmonogramem prac, pierwszy skład Express InterCity Premium z dostępem do bezprzewodowego internetu jest już gotowy do obsługi pasażerów.
Pierwszy pociąg Pendolino z Wi-Fi odbył już testy pilotażowe, które wypadły pomyślnie. - Przejazdy testowe pierwszego Pendolino z zamontowanymi urządzeniami W-Fi pokazały, że zastosowane rozwiązania systemowe działają w pełni sprawnie. Bardzo nas to cieszy, ponieważ dzięki temu możemy jeszcze bardziej podnieść jakość świadczonych przez nas usług. Dalsze prace montażowe w kolejnych składach ED250 będą przebiegały zgodnie z umową w taki sposób, aby pojazdy te mogły realizować planowe połączenia, zgodnie z rozkładem jazdy - zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, przed wakacjami przyszłego roku, połowa składów Pendolino będzie wyposażona w dostęp do sieci Wi-Fi, do listopada 2019 roku. zaś wszystkie pociągi EIP powinny posiadać zainstalowane urządzenia.

Dane użytkowników bezprzewodowego internetu w składach Pendolino będą zabezpieczone w sposób należyty i zgodny z obowiązującą ustawą o ochronie danych osobowych. PKP Intercity i firma Alstom, która jednocześnie świadczy usługę, zawarły odpowiednią umowa powierzenia danych.

Sieć Wi-Fi dostępna jest aktualnie w blisko 250 składach i wagonach PKP Intercity. Posiada ją 206 wagonów PKP Intercity oraz 41 elektrycznych zespołów trakcyjnych, czyli 20 składów PesaDART, 20 składów FLIRT oraz pierwszy pociąg Pendolino. Zgodnie z planami do roku 2023 bezprzewodowy internet będzie stanowił standardowe wyposażenie niemal 80% składów PKP Intercity. Docelowo wszystkie pociągi przewoźnika będą posiadały bezpłatny, bezprzewodowy internet dla pasażerów.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Panie a co to to wifi? To pewnie jakaś nowa technologia, której jeszcze nikt nie ma i my Polacy mamy to jako pierwsi, że tak o tym wszędzie trąbią.
 12  
Ale jaja ale jaja .
 9  
ohohohohohohohohohoho szok
 4  
... za jedyne 37,7 mln zł. Alstom potrafi robić "interesy". 37,7 mln zł / 20 szt. = 1,885 mln zł/szt. Jeden skład to 7 członów, czyli montaż przestarzałej technologii (rok powstania - 1999) w jednym wagonie kosztował jedynie 269.285,71 zł.
BRAVO
 2  
„składów FLIRT” - może i te składy posiadają instalacje sieci wi-fi ale przez ostatni rok jak jeździłem tym składami ani razu nie działał internet; dla zasady złożyłem reklamacje do ICC na która otrzymałem odpowiedź, że usługa nie jest gwarantowana i dostępna jest tylko na wybranych trasach. Ciekawe jakich?
 1  
Szok. Szok i niedowierzanie. Japończycy spalili się ze wstydu.
 1