Łukasz Szewczyk16.01.2019 (13:39)20 komentarzy

Nadchodzi kablowa rewolucja. Duże kablówki udostępnią swoje sieci konkurencji

Usługi Orange na łączach sieci UPC czy Vectra? Urząd Komunikacji Elektronicznej chce, by do wakacji 2019 roku duże kablówki udostępniły konkurentom swoje sieci w blokach. To może oznaczać jeszcze większą walkę o klienta.
ethernet internet sieć
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje projektów decyzji określających warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej dużych sieci kablowych (UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, Netia, Inea, TOYA).
Zawarte w rozstrzygnięciach warunki dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie kabli telekomunikacyjnych w budynkach wielorodzinnych stanowią uniwersalny zbiór zasad i reguł ubiegania się o dostęp do kabli telekomunikacyjnych.

Projektowana regulacja ma odpowiadać potrzebom przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a jednocześnie nie zakłócać funkcjonowania operatorów infrastruktury. Pod konsultacje poddano również narzędzie, które będzie służyć przedsiębiorcom telekomunikacyjnym do wyznaczania opłat za dostęp.

Konsultowane projekty decyzji stanowią realizację Strategicznych kierunków działań UKE na lata 2017 - 2021. Celem regulatora jest promowanie wspólnych inwestycji, wspieranie budowy i współkorzystania z infrastruktury oraz zapewnienie efektywnej współpracy międzyoperatorskiej.

Łatwiejsza zmiana operatora
- Naszym bezpośrednim celem jest wymuszenie na operatorach współpracy przy korzystaniu z infrastruktury w budynkach, czyli wyleczenie choroby, z którą się zmagamy - mówi Rzeczpospolitej Marcin Cichy, prezes UKE. Dodaje jednocześnie, że urząd prowadzi rocznie ponad 300 postępowań z wniosku operatorów o umożliwienie budowy infrastruktury

Zmiany oznaczają, że konkurenci będą będą mogli świadczyć swoje usługi w blokach korzystając z infrastruktury kablówek. Tak jak dzisiaj sieć Netia świadczy swoje usługi na infrastrukturze Orange. Dla operatorów oznacza to łatwiejszy dostęp do nowych klientów, z kolei dla klientów kablówek będzie to szansa na łatwiejszą zmianę operatora bez konieczności wymiany infrastruktury..

W skrócie, konsument posiadający w domu jedno gniazdko i jeden kabel operatorski będzie mógł skorzystać z usług innego operatora. W nowszych budynkach (powstających po 2012 roku) będzie jeszcze ciekawiej - każdą usługę (np. internet / telewizję / telefon) będzie mógł dostarczać inny operator.

"Uwolnienie" infrastruktury kablówek dla konkurencji może oznaczać jeszcze ciekawsze oferty dla konsumentów.

Według planów UKE, zmiany mają wejść w życie od czerwca 2019 roku.
UKE/Rzeczpospolita

Komentarze (1 - 10 z 20)

W sumie będzie tak samo bo Orange nie udostępnia swoich usług po DOSIS czyli po koncentryku ale po miedzi lub światłowodzie.
Nowa regulacja omija sieci światłowodowe w tym FFTH i FFTB a sprzyja jedynie konkurencji np. Vectra <> UPC <> Multimedia itp.
No fakt że może wejdzie np. Netia czyli Plus czyli Polsat ale czy to się będzie opłacać dla 22 tysięcy więcej abonentów w skali kraju?
Wiem, słupki rosną więc dla marketingowców jest to wzrost o 193% wow !
 3  
Szkoda, że też nie w drugą stronę. W moim mieście (raczej wiosce bo tylko niecałe 9 tys. mieszkańców) jest jedna "kablówka" prywaciarza, która pokrywa ok 30% miasta. Aby mieć jako taki internet ta są trzy opcje: kablówka, LTE, lub miedz od TP S. A.
Czy we wszystkich małych miastach jest tak kiepsko? Miało być tak pięknie za obecnie rządzących, ehh! Daleka droga do szybkiego internetu.
 2  
 Ole
W sumie będzie tak samo bo Orange nie udostępnia swoich usług po DOSIS czyli po koncentryku ale po miedzi lub światłowodzie.
Ale tu nie chodzi o ORANGE tylko o 6 innych operatorów, którzy mają swoje sztywne łącza, które są w tym momencie ich własnością.
...........................................................................................
Cytat z tekstu :
" Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje projektów decyzji określających warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej dużych sieci kablowych (UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, Netia, Inea, TOYA). "
 0  
to jeszcze czekamy na wyłączenie kanałów na wyłączność na platformach cyfrowych
 4  
miałem na myśli wyłączenie wyłączności na kanały tak aby canal+ był dostępny w cp bo skoro kablówki maja wszystkie kanały to dlaczego platforma nie ma takiej opcji ?
 1  
Może i dobrze bo teraz po mojej klatce schodowej idzie okablowanie TP SA, Netii, UPC i jakiejś lokalnej firmy internetowej (swoją drogą to najdroższe) + instalacja domofonowa.
 4  
Tu nie chodzi o odbiorcę, tu chodzi o kasę dla państwa. dlaczego kable mają tylko jeden podatek przynosić, niech przyniosą dwa, lub więcej. Odbiorca, to tylko straci na jakości. Kolejny "wspaniały" pomysł PIS.
 3  
A teraz postawcie się w roli takiego inwestora, który musi odstąpić swoją infrastrukturę konkurencji. Wydał kilka milionów na okablowanie osiedla. Policzył, że przy tylu klientach inwestycja zwróci się za 7-10 lat. Nagle wchodzi nowy, daje lepsze ceny i ofertę (przecież prawie nic go to nie kosztowało) i przejmuje 70% klientów. Pierwszy nie ma odpowiednich wpływów, więc nie spłaca zaciągniętego kredytu i upada... Drugi z radością przyjmuje taki bieg wydarzeń i trzepie kasę dzieląc się nią z politykami, którzy mu to umożliwili.
 0  
klamot piszesz bzdury
na zachodzi masz jeden kabel w budynkach i wybierasz dostawce
W polsce nie bylo to uregulowane
 2  
Na nowych osiedlach infrastrukturę buduje deweloper a nie dostawca.
 1