Łukasz Szewczyk20.04.2019 (11:32)1 komentarz

Ericsson i Swisscom uruchomili pierwszą w Europie komercyjną sieć 5G

Ericsson i Swisscom, dostawca usług telekomunikacyjnych w Szwajcarii, uruchomili pierwszą na dużą skalę komercyjną sieć 5G w Europie, aby wspierać komercyjnie dostępne smartfony.
5G
Swisscom zaprezentował w Zurychu sieć 5G oraz partnerów i urządzenia abonenckie. Uruchomienie sieci nastąpiło 17 kwietnia. Komercyjna sieć 5G i powiązane z nią usługi 5G są obecnie dostępne w 54 miastach w Szwajcarii, w tym w głównych obszarach ludności: Zurychu, Bernie, Genewie, Bazylei, Lozannie i Lucernie.
Abonenci Swisscom posiadający smartfony i routery 5G w obszarach objętych usługą, odniosą korzyści szybkiej prędkości, małych opóźnień i ulepszonych szerokopasmowych usług 5G w zakresie inforozrywka, gry, wirtualna rzeczywistość. Uruchomienie sieci 5G otwiera drzwi do odkrywania nowych możliwości Internetu Rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0.

- Wprowadzenie pierwszej komercyjnej sieci 5G w Szwajcarii jest fundamentem dla nowych różnorodnych aplikacji i modeli biznesowych. To wspaniały czas dla Szwajcarii oraz inspiracja dla całej społeczności cyfrowego świata, niezależnie od miejsca zamieszkania - miasta, wsi, czy gór - mówi Urs Schaeppi, CEO, Swisscom.

- To ważna chwila dla Swisscom i Europy - 5G zostało uruchomione. Kontynuując naszą długoletnią współpracę z Swisscom, wzmacniamy ekosystem 5G i skracamy czas wprowadzania na rynek urządzeń abonenckich, dzięki którym klienci będą mogli cieszyć się usługami technologii 5G - dodaje Arun Bansal, szef dla Europy i Ameryki Łacińskiej w Ericsson.

Swisscom ogłosił niedawno, że do końca 2019 roku sieć 5G zostanie uruchomiona w całej Szwajcarii, dla 90-procentowym populacji w kraju. Będzie to możliwe dzięki oprogramowaniu Ericsson Spectrum Sharing, dzięki któremu nowe pasma częstotliwości 5G używane będą w agregacji z istniejącymi niskimi pasmami, przy współdzieleniu widma 4G/5G. Rozwiązanie ESS oraz radiotelefony 4G z możliwością przełączenia na 5G, umożliwią szybki ogólnokrajowy zasięg 5G.

Komentarze (1 - 1 z 1)

A u nas nawet firma nie została wybrana, dalej mamy jeszcze niezmienione PRLowskie normy. Szkoda gadać, mam nadzieję, że to wszystko szybko się zmieni i nie będziemy mieć opóźnienia w uruchomieniu 5G. Podoba mi się jak Szwajcaria jest zarządzana. Szybko nowa technologia, dobrze wiedzą ile korzyści im to przyniesie, zwłaszcza jak mają dostęp do niej jako pierwsi w Europie.
 1