Łukasz Szewczyk07.05.2019 (15:14)5 komentarzy

Orange Polska musi zapłaci 30 mln zł kary za automatyczne przedłużanie umów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał karę prawie 30 mln zł dla Orange Polska za automatyczne przedłużanie umów klientom usług stacjonarnych
W grudniu 2016 roku UOKiK wydał decyzję w sprawie Orange Polska. Postępowanie zostało wszczęte po skargach napływających do urzędu od rzeczników konsumentów i osób korzystających z usług spółki.
Zakwestionowana przez UOKiK praktyka polegała na automatycznym przedłużaniu umów zawartych na czas oznaczony w sytuacji braku działania ze strony konsumenta. Jeżeli przed zakończeniem kontraktu klient z niego nie zrezygnował, nie ulegał on rozwiązaniu, lecz wydłużał się o kolejny okres. Było to 6 miesięcy w przypadku Neostrady oraz 12 miesięcy lub 24 miesiące w przypadku pozostałych usług stacjonarnych. Konsumentom, którzy wypowiedzieli ją przed upływem tego czasu, były naliczane wysokie kary.

W maju 2014 roku operator zmienił praktykę, jednak nawet wówczas wielu konsumentów miało trudności ze swobodnym wyborem sposobu przedłużania umowy. Spowodowane to było forsowaniem przez konsultantów Orange przedłużania kontraktu na czas oznaczony.

Długotrwały charakter oraz znaczny zasięg zakwestionowanej praktyki miały wpływ na wysokość kary finansowej dla spółki. Wyniosła ona blisko 30 mln zł.

Oprócz kary finansowej, prezes UOKiK zdecydował o usunięciu skutków zakwestionowanej praktyki w postaci rekompensaty publicznej dla konsumentów. UOKiK zobowiązał Orange Polska do zwrotu byłym abonentom opłat za przedterminowe rozwiązanie automatycznie przedłużonej umowy. Spółka musiała również umożliwić abonentom wypowiedzenie bez żadnych konsekwencji tak przedłużonych kontraktów.

W styczniu 2019 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki. Sąd zgodził się z zarzutami zawartymi w decyzji i stwierdził, że kara nałożona na Orange jest adekwatna do naruszeń.
UOKiK

Komentarze (1 - 5 z 5)

To będzie tak samo jak z nc+. Orange się odwoła do sądu najwyższego i po sprawie. Temat będzie rozpatrywany przez kilka lat. Wyrok zapadnie na korzyść abonentów, kara zejdzie do około 1melona- państwo będzie miało jakąś kasę a abonent jak zwykle podwyżkę. ot i cała affera;-)
 11  
j.w. zgadzam się. Chore państwo.
konstytucjonalista 8.05.2019 (14:21:40)
 6  
Dlatego aby ukrucic taka praktykę Sądy wyższych instalacji nie powinny ingerować w wysokość kar. Kara jak sama nazwa wskazuje na być dotkliwa. 1 mln złotych jest tak samo dotkiwa dla nc+ czy Orange jak dla przeciętnego Kowalskiego dotkiwa byłaby kara 100 zł za przekroczenie prędkości np. o 50 kmh.
 2  
Podpisując umowę powinno się czytać wszystko. Poza tym ja byłem poinformowany że takie przedłużenie nastąpi w przepadku nie rozwiązania umowy bądź w braku jej przedłużenia
 0  
A gdzie odsetki ? W drugą strone na bank by były!
 0