Łukasz Szewczyk04.06.2019 (15:37)5 komentarzy

10,3-calowy czytnik e-booków z podświetleniem wkracza na polski rynek

Do polskiej sprzedaży właśnie trafił 10,3-calowy Onyx Boox Note Pro ─ czytnik książek elektronicznych, który jest pierwszym w historii czytnikiem z dużym ekranem wyposażonym w podświetlenie. Do tej pory największe e-papierowe ekrany, dostępne w Polsce, z funkcją "światełka" były 7,8-calowe
Onyx Boox Note Pro - podświetlenie
Onyx Boox Note Pro - podświetlenie
Onyx Boox Note Pro to trzecia generacja flagowego czytnika firmy Onyx Boox. Działa w oparciu o system Android 6.0, dzięki któremu możliwe jest pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play. Poza tym wyposażony jest w rysik, pozwalający na sporządzanie odręcznych notatek bezpośrednio na plikach PDF i w notatniku. Dlatego szczególnie przydatny będzie w biurach czy też w środowisku akademickim, gdzie pliki PDF i notatki są nierozłącznym elementem codziennej pracy.
Onyx Boox Note Pro - porównanie do czasopisma / Fot. materiały prasowe
Onyx Boox Note Pro - porównanie do czasopisma / Fot. materiały prasowe
Onyx Boox Note Pro nie jest pierwszym czytnikiem z dużym ekranem, jednak do tej pory jedynym, który ma podświetlenie. Pozwala to na czytanie o każdej porze dnia i nocy, bez dodatkowego źródła światła. Co więcej, w trosce o wzrok Onyx Boox Note Pro wyposażono w regulację barwy. Użytkownik ma możliwość nie tylko dostosowania natężenia przedniego podświetlenia do swoich potrzeb, ale również zmianę barwy światła od bursztynowej po chłodną biel.

Nazwanie Onyx Boox Note Pro tabletem z ekranem E-ink nie byłoby dużą przesadą. W przeciwieństwie do większości czytników, umożliwia wygodne czytanie artykułów w sieci, a nawet wysyłanie maili. Kolejny duży krok, jakim jest wyposażenie go w podświetlenie to niezbity dowód, że Onyx Boox dąży do maksymalnego upodobnienia swoich czytników do klasycznych tabletów, z tym, że te od Onyx Boox nie obciążają oczu. Poza tym umożliwia odtwarzanie plików audio, ma Bluetooth, najnowsze USB typu C, Wi-Fi oraz czterordzeniowy procesor. Onyx Boox Note Pro ma też dobry czas reakcji i dużą pojemność. W stosunku do poprzednich generacji wyposażono go w dwukrotnie większą pamięć wewnętrzną (64 GB) oraz RAM (4 GB), co przekłada się na to, że mieści około 32 tysiące e-booków.

Onyx Boox Nova Pro - funkcja notowania / Fot. materiały prasowe
Onyx Boox Nova Pro - funkcja notowania / Fot. materiały prasowe
Onyx Boox Note Pro to nie jedyny czerwcowy debiutant. Pomyślano także o tych, którzy wolą nieco bardziej kompaktowe urządzenia. Dlatego 7,8-calowy czytnik Onyx Boox Nova Pro oferuje niemal te same funkcje dodatkowe ─ dołączony rysik, podświetlenie z regulacją barwy, dostęp do aplikacji, Bluetooth, Wi-Fi, odtwarzanie plików audio oraz USB typu C. A przy tym ma ekran o przekątnej 7,8-cala, do czytania beletrystyki, ale też nieskomplikowanych plików PDF.

Onyx Boox Nova Pro - ekran główny
Onyx Boox Nova Pro - ekran główny
Gdyby patrzeć przez pryzmat liczby oferowanych funkcji, większość czytników nawet częściowo nie dorównuje tabletom. Niemniej jednak należy pamiętać, że ich głównym przeznaczeniem jest umożliwienie czytania, porównywanego do formy tradycyjnej. Onyx Boox wychodzi o krok dalej, oferując urządzenia wyposażone w technologię e-papieru, które pozwalają także na surfowanie po sieci, czy ściąganie aplikacji. Czytnikami, szczególnie z większymi ekranami, powinny zainteresować się osoby często czytające e-booki w formacie PDF oraz używające tabletów do celów biznesowych. Kilkugodzinne patrzenie na świecące ekrany LCD jest w stanie przyczynić się do pogorszenia wzroku oraz złego samopoczucia ─ rozwiązaniem jest czytanie na e-papierowych ekranach, które nie odbijają refleksów światła.
Proponowana cena to 2799 zł.

Komentarze (1 - 5 z 5)

Fajne urządzenie... Ale ta cena to trochę zaporowa a jeszcze trzeba dodać stówkę za etui którego nie ma na wyposażeniu...
 7  
Czytnik ebook w cenie niezłego laptopa. Śmieszno i straszno ....
 5  
Nieźle... Cena zaporowa, ale pewnie spora wygoda. chociaż ja osobiście pewnie nie mogłabym się przestawić na aż tak wielki czytnik - sama posiadam takie, który ma 7.8'' i dla mnie on jest idealny - od inkbooka - explore. Nie wyobrażam sobie mieć większego, no i cena oczywiście - mój był praktycznie 3 razy tańszy...
 1  
Kiedy w końcu będą kolory ?
 2  
Te czytniki nie są dla przeciętnego odbiorcy a dla naukowców, nauczycieli,. programistów i wszystkich wykorzystujących technologię i eBooki w tabeli.
Dla czytających beletrystykę są czytniki 6 calowe za 400-700 zł.
 0