Łukasz Szewczyk21.06.2019 (10:28)8 komentarzy

5G w Polsce gotowe do startu

Firma Ericsson w Polsce jest w pełni gotowa, aby uruchomić sieć 5G. Technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości operatorom.
Testy 5G
Na całym świecie dwunastu operatorów uruchomiło komercyjnie sieć 5G. Ericsson dostarczył swoje rozwiązania dla dziewięciu z nich. Firma Ericsson uruchomiła komercyjnie 5G na czterech kontynentach. W Polsce pierwsze wprowadzenie 5G firma ogłosiła z Orange Poland w Zakopanem. W Łodzi Ericsson podpisał Porozumienie Programu S5.
5G niesie ze sobą ogromne korzyści dla polskiej gospodarki: znaczący wzrost PKB

Według analiz raportu McKinsey, dzięki pełnemu wykorzystaniu potencjału cyfryzacji PKB Polski może być wyższy aż o 64 mld euro (ok. 275 mld zł) do 2025 roku. Odsetek PKB, który generuje gospodarka cyfrowa Polski, wzrósłby z 6,2 proc. az do 15 proc. PKB w 2025 roku. Umożliwiłoby to Polsce zwiększenie konkurencyjnosci na globalnych rynkach, poprawę sytuacji ekonomicznej 38 mln obywateli, a nawet awans do grona najbardziej zaawansowanych cyfrowo gospodarek w Europie.

Ericsson jest obecny i darzony zaufaniem w Polsce od 115 lat. W działach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi zatrudnia dziś 2,4 tysiące osób, które zajmują się budową oprogramowania dla systemów Ericsson wykorzystywanych na całym świecie. To oznacza, że Polska jest już dziś jednym z liderów uczestniczących w budowie sieci 5G, a tutejsi inżynierowie uczestniczą we wdrożeniu tej technologii w Polsce.

Od 2015 r. Ericsson zainstalował już ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z tych stacji znajduje się w Polsce.

- Pilotaż S5 jest naturalną konsekwencją wcześniejszej współpracy firmy Ericsson z operatorem sieci Play, firmą P4 oraz Politechniką Łódzką i Łódzka Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wreszcie najistotniejsze - Ericsson jest gotów na wprowadzenie 5G w Polsce. Technologia czeka na uruchomienie, rozwiązania na wdrożenie. Mamy kompetencje, technologię i doświadczenie. Podpisując porozumienie w Łodzi zyskujemy zaangażowanych partnerów, rozszerzamy praktyczne możliwości wdrożenia rozwiązań służących rozwojowi potencjału społecznego i ekonomicznego w Łodzi i w Polsce - powiedział Martin Mellor podpisując Porozumienie S5
Ericsson

Komentarze (1 - 8 z 8)

Kiedyś będzie w sprzedaży mobilne modemy i moblne routery 5G LTE szybkiej prędkości więcej niż 150 MB/s.
 2  
Co z tego że nam w Netii 900/100 jak na wifi 5 GHz karta wifi w standardzie ac wyciąga mi maks 400/100.
 2  
To podłącz po kablu to prędkości będą. No chyba że masz kartę sieciową starego typu.
 3  
Łoj panie to wielu polakom będzie dziury wypalać w mózgach ;) fake newsy i resztę bzdur łykają polaczki jak pelikany ;)
 1  
Łoj panie to wielu polakom będzie dziury wypalać w mózgach ;) fake newsy i resztę bzdur łykają polaczki jak pelikany ;)
Prosty naród - proste oszukiwanie
 0  
Prosty naród - proste oszukiwanie
każde społeczeństwo na świecie jest dość proste w większości. Oczywiście różnice są większe jeśli chodzi o położenie geograficzne. Generalnie im dalej na południe świata tym głupiej. Nie zmienia to jednak faktu, że ok 90% społeczeństwa w każdym kraju to debile, którymi łatwo sterować. Przykład ? chociażby wspomniane 5G - niedawno w wywiadzie wiceminister ds. cyfryzacji mówiła coś o grillowaniu mózgów :)
 0  
Miejmy nadzieję że Jerzy Zięba zdąży z jakimś cudownym środkiem przeciw temu całemu 5G , np. proszek z lewoskrętnej pałki wodnej.
 0  
Po co ludziom 5G by choroba się rozwijała .
 0