Łukasz Szewczyk23.07.2019 (16:45)3 komentarze

mTożsamość w PKP Intercity

PKP Intercity honoruje aplikację mObywatel w swoich pociągach. Dzięki temu podróżni mogą przy jej pomocy potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy smartfona.
mTozsamość w PKP Intercity
mTożsamość to usługa dostępna w bezpłatnej publicznej aplikacji mobilnej mObywatel, która w niektórych przypadkach pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, zdjęcia użytkownika, numeru dowodu osobistego, terminu jego ważności oraz informacji o tym, kto wydał dowód osobisty. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.
Wprowadzona przez PKP Intercity zmiana to ułatwienie przede wszystkim dla osób kupujących bilety przez internet, jak również korzystających np. z ulg przysługujących z racji wieku. W pierwszym przypadku można okazać mTożsamość zamiast dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugim można okazać mLegitymację, która również jest częścią aplikacji mObywatel.

- To duże ułatwienie, dzięki któremu do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce - przekonuje Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Aplikacji można używać we wszystkich sytuacjach, gdzie plastikowy dowód osobisty nie jest niezbędny, tak jak na przykład w wypożyczalni sprzętu, na siłowni czy w hotelu. Przy jej pomocy można odbierać przesyłki na poczcie, a nawet odbierać kartę do głosowania. Teraz będzie można użyć jej też w pociągu.

Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię
i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi mTożsamości wyświetlonej przez podróżnego na ekranie smartfona. Funkcjonalność w aplikacji mObywatel będzie także uznawana przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

- Bezustannie dążymy do tego, aby zwiększać komfort podróży. Nasze działania to nie tylko intensywne inwestycje w nowoczesny tabor, ale także w ofertę i udogodnienia, które sprawiają, że podróż pociągiem staje się prostsza. Honorowanie mTożsamości jest właśnie jednym z nich - zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

mObywatel to oficjalna aplikacja rządowa, która ma umocowanie ustawowe. Za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Z aplikacji korzysta już ponad 300 tysięcy osób. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play (Android 6.0 wzwyż) i App Store (iOS). Aktywacja odbywa się poprzez potwierdzenie danych Profilem Zaufanym.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Treść komentarza może zawierać obraźliwe słowa - kliknij by wyświetlić.
Gdyby nie wyjebano jedynej rozsądnej minister tego "rządu" Streżyńskiej, to już dawno mielibyśmy w apce prawo jazdy i moglibyśmy się nim posługiwać w czasie kontroli.
 8  
A czy ktoś w PKP może racjonalnie wytłumaczyć PO CO legitymować się przy konduktorze w przypadku kupienia biletu online? Rozumiem, gdyby dwie osoby walczyły o jedno miejsce, wtedy można sprawdzić na kogo jest bilet, ale w innym przypadku? Bilety z kasy nie są potwierdzane dowodem. Rozumiem, że gdyby ktoś się włamał na moje konto itd, ale wtedy i tak mam kopię np. na mailu i wiem na jaki pociąg kupiłem bilet i gdzie powinienem siedzieć... A jakby ktoś chciał kupić bilet "za mnie" to i tak musi zapłacić, więc musiałby też włamać mi się na konto bankowe. A jak już to zrobi to raczej nie bedzie kupował biletów PKP. Poza tym kupując bilet można podać obojętnie jakie imię i nazwisko w systemie PKP... krótko mówiąc: totalny bezsens.
 2  
To nie jest trudne do zrozumienia... Bilet masz jeden, jest pokryty hologramem, i sam w sobie stanowi autentyczność/zaświadczenie o tym, że jest "oryginalny". Bilet internetowy/bilet na komórce może być reużyty/wydrukowany 50 razy, i tylko zgodność z dowodem daje Ci pewność, że używa go akutalnie osoba, która go zakupiła.
 1