Łukasz Szewczyk12.08.2019 (9:29)6 komentarzy

Sport zyska na wprowadzeniu technologii 5G. Interaktywny stadion dla każdego

Technologia 5G oznacza zmiany, które wpłyną na weryfikację wyników sportowych jak również sposób w jaki kibicujemy naszym ulubionym sportowcom. Korzyści będą zauważalne dla tysięcy fanów na stadionie i tych, którzy śledzą rywalizację sportową przez sieć.
Legia Warszawa - stadion
Pierwszą wielką imprezą sportową transmitowaną na żywo przez telewizję były igrzyska olimpijskie w Berlinie 1936 r. Z kolei zmagania sportowców z Tokio 1964 r. śledziliśmy już dzięki łączności satelitarnej, a z Los Angeles 1984 r. za pomocą światłowodu. Z biegiem lat technologia szła naprzód i potęgowała sportowe emocje. Jednak przez cały ten czas, siedząc daleko od centrum akcji, kibice byli tylko pasywnymi widzami. Zmieni to technologia 5G, która z kanapy, a nawet ze stadionowego krzesła, zabierze nas w czasie rzeczywistym w sam środek boiska.
- Wyobraźmy sobie, że oglądamy finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej z perspektywy trenera, a gdy akcja przenosi się pod pole karne, widzimy ją oczami ruszającego do ataku napastnika. Dzięki okularom VR i czujnikom rozsianym po boisku możemy rozejrzeć się czy nadbiega obrońca, sprawdzić kondycję dowolnie wybranego zawodnika, jego prędkość i statystyki. Informacja o spalonym lub nawet milimetrowym aucie jest natychmiast przekazywana do sędziego przez analizującą mecz sztuczną inteligencje. Takie rzeczy są możliwe dzięki technologii 5G i dalszemu rozwojowi internetu rzeczy - mówi Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju w firmie Ericsson.

Wprowadzeniu 5G będzie towarzyszyć dalszy wzrost transferu danych. Według Ericsson Mobility Report w 2018 roku na świecie przez połączenia mobilne przesyłanych było miesięcznie średnio 28 egzabajtów (EB). Z roku na rok liczba ta niemal się podwaja. Szacuje się, że za pięć lat przesyłać będziemy co miesiąc już 131 EB.

Technologia 5G to także udogodnienia dla kibiców. Niedziałająca sieć komórkowa na stadionie czy w hali sportowej może irytować. Wszystko dlatego, że tysiące ludzi w jednym miejscu chce się połączyć z jedną anteną. Ten problem zniknie po uruchomieniu sieci nowej generacji. - G na stadionach pozwoli wykorzystać możliwości nowych aplikacji i rozwiązań, które umożliwią kibicom np. oglądanie powtórek akcji w 360° lub śledzenie na żywo statystyk zawodników. Pracujemy nad tym, żeby tego typu rozwiązania były dostępne jak najszybciej, także dla kibiców w Polsce - tłumaczy Marcin Sugak z firmy Ericsson.

Ericsson w porozumieniu z operatorem sieci Play wprowadzi technologię 5G na stadion Legii Warszawa. - To element transformacji cyfrowej, która umożliwi rozwój naszych usług okołomeczowych. Dzięki tym zmianom niedługo będziemy w stanie w trakcie meczu dostarczyć naszym kibicom unikalny kontent i wdrożyć najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu obsługi - mówi Dariusz Mioduski, prezes Legii Warszawa. Po zakończeniu projektu Legia będzie dysponowała jednym z najnowocześniejszych stadionów w Europie. Pierwsze usługi cyfrowe oparte na standardzie 5G mają być dostępne na stadionie Legii już jesienią 2019 roku.

W profesjonalnym sporcie o sukcesie często decydują najdrobniejsze detale w przygotowaniu czy analizie danych. 5G może zoptymalizować profesjonalne treningi, a także zmienić podejście do taktyki stosowanej już "na żywo" na przykład podczas meczu. - Dzięki internetowi rzeczy, rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji i technologii 5G trenerzy będą mogli w dużo bardziej analityczny sposób decydować o taktyce gry, czy nawet przewidywać określony rozwój akcji po ustawieniu i ruchu zawodników przeciwnej drużyny. Możliwości są praktycznie nieograniczone, ale bądźmy spokojni - pomimo całego natłoku technologii, sport nie straci tego co kibice kochają najbardziej - emocji i pasji zawodnika - podsumowuje Marcin Sugak.

Sama technologia 5G jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. W sytuacji, gdy plany wprowadzenia nowej technologii będą realizowane bez większych przeszkód, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku.
Ericsson

Komentarze (1 - 6 z 6)

A ja tylko liczę na to, że jak wejdzie technologia 5G to będziemy mieć więcej transmisji z różnego rodzaju wydarzeń muzycznych i to bezpośrednio w internecie.
Jak wiadomo niektóre transmisje są zwyczajnie nieopłacalne dla telewizji.
Myślę, że technologia 5G obniży koszty przesyłu sygnału wideo w czasie rzeczywistym głównie dla tego, że będzie potrzebne mniej kabli.A ja tylko liczę na to, że jak wejdzie technologia 5G to będziemy mieć więcej transmisji z różnego rodzaju wydarzeń muzycznych i to bezpośrednio w internecie.
Jak wiadomo niektóre transmisje są zwyczajnie nieopłacalne dla telewizji.
Myślę, że technologia 5G obniży koszty przesyłu sygnału wideo w czasie rzeczywistym głównie dla tego, że będzie potrzebne mniej kabli.
 0  
A Wifi to dużo kabli już nie potrzeba nie ma transmisji żeby więcej osób była na koncertach
 0  
Tak szczerze to kto na tej technologii nie zyska? Przecież będzie ona wykorzystana praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu.
 0  
Trwa pranie mózgów by nikt nie podnosił tematu szkodliwości 5G.
 0  
Na technologii 5G i możliwościach jakie będzie dawać z czasem skorzysta każdy.
 0  
I to mi się podoba, nie mogę się doczekać.
 0