Łukasz Szewczyk12.08.2019 (9:36)6 komentarzy

Wzrost do blisko 90 mln transakcji BLIKIEM w pół roku

W drugim kwartale 2019 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali prawie 50 milionów transakcji. BLIK staje się coraz chętniej wybieranym narzędziem płatności.
Wzrost do blisko 90 mln transakcji BLIKIEM w pół roku
BLIK zamknął drugi kwartał 2019 roku wzrostami i rekordami transakcji we wszystkich kanałach. Blisko 35 mln transakcji zrealizowanych przy zakupach internetowych, to ponad 70 proc. wszystkich transakcji. Drugim najchętniej wybieranym sposobem na korzystanie z BLIKA są wypłaty z bankomatów - było ich w tym czasie 6 mln (12 proc. wszystkich transakcji BLIKIEM). Płatności w tradycyjnych terminalach było aż 5 mln (niemal dwukrotnie więcej niż w pierwszym kwartale), użytkownicy wykonali także 3,6 mln przelewów na numer telefonu BLIK.
- Polacy pokochali BLIKA i wciąż - z kwartału na kwartał - używają go coraz częściej. Zamknęliśmy pierwsze półrocze z poziomem transakcji porównywalnym z tym za cały ubiegły rok. To blisko 90 milionów transakcji - mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności BLIK. - W internecie BLIK jest też regularnie wybierany przez użytkowników częściej niż karty płatnicze. Ten trend się utrzymuje, co potwierdzają dane NBP - dodaje.

Kwartał do kwartału liczba płatności BLIKIEM w internecie wzrosła o 16 proc. Rok do roku wzrost wyniósł aż 168 proc. Drugim najpopularniejszym kanałem dla BLIKA pozostają wypłaty i wpłaty z bankomatów. Ich wzrost to 28 proc. w stosunku do pierwszego kwartału i 73 proc. rok do roku. Spektakularnie wzrosła również liczba płatności w tradycyjnych terminalach płatniczych. Było ich o 79 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku i aż o 363 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przelewów na numer telefonu było o 38 proc. więcej kwartał do kwartału i 265 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

W drugim kwartale Polacy wykonywali średnio 545 tys. transakcji BLIKIEM dziennie. W najlepszym dniu kwartału odnotowano 759 tys. transakcji - to najlepszy, pojedynczy dzień w historii BLIKA. Średnia kwota transakcji BLIKIEM w tym okresie wyniosła 131 zł.

- BLIK jest obecnie dostępny praktycznie dla wszystkich użytkowników bankowości mobilnej w Polsce. Cieszymy się, że nasze rozwiązanie trafiło pod koniec kwartału także do klientów banków spółdzielczych z Grupy SGB. To ważne, że bankowość spółdzielcza sięga po najlepsze innowacje płatnicze. BLIK jest dzięki temu dostępny dla klientów nawet z najmniejszych miejscowości - podkreśla Dariusz Mazurkiewicz. - Nadal widzimy ogromny potencjał w rozwijaniu możliwości, jakie daje BLIK. Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem płacenia BLIKIEM w zagranicznych serwisach internetowych, z których chętnie korzystają Polacy - podsumowuje.

Dzięki BLIKOWI miliony Polaków mogą bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, płacić w internecie i tradycyjnych sklepach, wypłacać gotówkę bankomatów oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. BLIK to jedna z najszybszych, najwygodniejszych i najbezpieczniejszych metod płatności w sklepach internetowych oraz mobilnych.

BLIK stanowi ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP).

Komentarze (1 - 6 z 6)

Co się dziwić, skoro za płatność blikiem bank oddaje mi 5% kwoty paragonu? Dodatkowo mam 2% za płatność kartą, się też wolę od gotówki. Gotówka jest dla dzieci, żeby mogły w skarbonce trzymać.
 0  
Ile razy mam ci mówić że blik nigdy nie był i nie jest zbliżeniowy?
 0  
@Artur Nutek udowodnij albo podaj nazwę banku , zweryfikuje
 0  
Ja staram się nie przyzwyczajać do łatwych płatności, np. przelew na telefon blik, który od stycznia w niektórych bankach będzie płatny.
 0  
 Gre
@Artur Nutek udowodnij albo podaj nazwę banku , zweryfikuje
Millennium. Też mnie zaskoczyli. Co miesiąc do wysokości zwrotu 30zł za każdą z form płatności. Czyli przez pół roku odzyskam 180 zł za płatności blikiem i pewnie trochę mniej za kartę. Wydać 1500 kartą co miesiąc może nie być łatwe.
 0  
U mnie w dalszym ciągu normalne płatności kartą. Jak dla mnie BLIK nie jest szczególnym uproszczeniem, bo co to zmienia? Raczej nic. Płatności zbliżeniowe, najczęściej eservice – tak jest najwygodniej.
 0