Łukasz Szewczyk13.08.2019 (11:45)27 komentarzy

Prawie 33 mln zł kary dla UPC Polska. Niedozwolone zapisy w umowach, niesłusznie naliczone opłaty

UOKiK nałożył na UPC Polska karę prawie 33 mln zł za stosowanie niedozwolonych klauzul. Zakwestionowane postanowienia dotyczą m.in. możliwości jednostronnego podwyższania abonamentu za kablówkę oraz zmiany istotnych warunków w wykonywanych umowach.
Prawie 33 mln zł kary dla UPC Polska. Niedozwolone zapisy w umowach, niesłusznie naliczone opłaty
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierały skargi na to, że operator UPC Polska jednostronnie wyłącza niektóre kanały i podwyższa abonament. W związku z tym, prezes UOKiK przeanalizował regulaminy i wzorce umowne i wydał decyzję, w której uznał klauzule stosowane przez UPC Polska za niedozwolone.
Prezes UOKiK uznał za niedozwolone klauzule, które dotyczyły następujących zagadnień:

Regulamin UPC Polska gwarantował tylko liczbę kanałów telewizyjnych o określonej tematyce, a nie konkretne programy wskazane w wykazie. Działo się to, ponieważ operator przyznał sobie prawo do dowolnej i jednostronnej zmiany kanałów lub mógł je usunąć w trakcie trwania umowy, co potwierdzają skargi konsumentów. Wiele osób wybrało ofertę UPC ze względu na dostępność konkretnych kanałów. Potem je im wyłączano.

UPC Polska zastrzegało, że wyłączenie kanałów nie jest zmianą umowy. W efekcie przy umowach na czas określony konsument musiałby ponosić opłaty, gdyby chciał zrezygnować z usług UPC. Zdaniem UOKiK, operator w umowach na czas określony nie może zmieniać ustalonych w nich istotnych warunków, a do takich należy wykaz kanałów. W takiej sytuacji osoby, które miały umowy na czas określony, powinny mieć prawo do rezygnacji z usług UPC. W umowach na czas nieokreślony kanały mogą się zmienić tylko z ważnych przyczyn wymienionych w regulaminie lub umowie.

Wprowadzanie podwyżek bez konkretnych powodów. UPC zastrzegało przy umowach na czas nieoznaczony, że ma prawo zwiększyć abonament od 5 do 8 zł raz w roku, jednak nie podawał z jakich przyczyn.

Arbitralne decydowanie o tym, czy wizyta technika była nieuzasadniona. Wtedy UPC obciążało konsumenta opłatą 50 zł. Ocena tego, czy serwis był potrzebny, była jednostronna a konsument nie mógł jej zweryfikować. Mogło to również zniechęcać klientów do składania reklamacji.

Zbyt ogólne przesłanki do wypowiedzenia klientowi umowy lub ich brak. przykładowo UPC zastrzegało, że może to zrobić z "ważnych przyczyn, w szczególności prawnych, technicznych, organizacyjnych lub ekonomicznych". Tym samym klient nie wiedział, jakie czynniki sprawią, że nie będzie mógł korzystać z usług UPC.

Kara za stosowanie klauzul niedozwolonych wyniosła prawie 33 mln zł (32 858 511 zł). Prezes UOKiK nakazał UPC Polska poinformować konsumentów o decyzji i oddać im opłaty za podwyżki abonamentu czy nieuzasadnione wezwanie technika. Przedsiębiorca powinien też przywrócić klientom usunięte kanały telewizyjne, jeżeli są one nadal dostępne w ofercie.

Decyzja nie jest prawomocna.

Oświadczenie UPC:
"UPC Polska wyróżnia się na rynku wartością oferty, jaką dostarcza swoim klientom i działa według najwyższych rynkowych standardów. Choć doceniamy uwagę, jaką UOKiK przykłada do ochrony konsumentów, stanowczo nie zgadzamy się z interpretacją regulatora, dotyczącą klauzul zakwestionowanych przez Urząd i praktyk spółki, stosowanych od 2015 roku. Uważamy, że taką decyzją UOKiK ogranicza rozwój rynku, innowacje i ofertę dla klientów oraz różnicuje warunki konkurencyjne dla podmiotów na rynku. Decyzja UOKiK nie jest prawomocna. Wspierani opiniami szanowanych autorytetów prawniczych, odwołamy się od niej, oczekując, że sądy potwierdzą słuszność naszych argumentów. UPC Polska będzie nadal koncentrować się na dostarczaniu swoim klientom oferty najwyższej jakości."

Komentarze (1 - 10 z 27)

Wreszcie się doigrali
 47  
Oby tylko zaplacili to kare a nie jak ostatnio UOKiK nałożył kare tez chyba jakis operator a sad zmieniszyl drastycznie kare.
 24  
Te kary są tylko pod publiczkę tak jak potencjalne wieloletnie wyroki dla przestępców. Jak już pójdzie w świat jakie to państwo jest sprawne i surowe to już poza kamerami kary zmniejszają się wielokrotnie a wyroki są śmiesznie małe lub w zawiasach
 17  
Bardzo świetnie, cieszę się. Kara za olewanie klienta.
 23  
No to tylko patrzeć jak jesienną porą wszyscy abonenci dostaną informację o podwyżce.
 15  
To nici z nowych programów TV w tym roku ....
A niech to szlag ....

Chytry i pazerny dwa razy traci ....
 14  
To jest komedia jest tak u wszystkich operatorów telekomunikacyjnych od lat że jest ilość gwarantowana kanałów a nie jakie Kanały.kanaly znikają albo żądaja dużych podwyżek co uderzyło bu wszystkich abonentów..! To jest chore powinni się odwołać do KE. W Multimediach też tak jest.
 4  
Szok, a ja po 4 letniej przerwie wróciłem do UPC, a tu taki numer!!!!!!!
 2  
W końcu ktoś się tym zajął, oszukiwali na czym się dało.
 17  
Vectra, NC + też tak ma. Więc ukoik się uwzial na UPC. Albo karę anuluja albo dadzą wszystkim. Widać że w budżecie kasy brakuje na 500+!!
 5