Łukasz Szewczyk05.09.2019 (12:40)10 komentarzy

Budowa 5G przyspieszy w przyszłym roku

W 2020 roku - zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej - kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny uruchomić technologię 5G w co najmniej jednym dużym mieście. Do 2025 roku są natomiast zobowiązane zapewnić szerokie pokrycie siecią 5G na głównych szlakach transportowych i obszarach miejskich. Według danych przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny, wdrożenie sieci 5G na terenie całej Polski będzie kosztować w sumie ponad 20 mld zł.
5G
- Sieć 5G przyspieszy rozwój Przemysłu 4.0. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw bez sieci 5G on w zasadzie w ogóle nie będzie możliwy. Przemysł 4.0 bez sieci 5G nie będzie funkcjonować - tak jak smartfon nie może działać bez odpowiedniej sieci komórkowej. Jeżeli nie dostanie on odpowiedniej jakości sieci, nie będzie mógł wykorzystać technologii, którą już w tej chwili ma do dyspozycji - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
Jak podkreśla, sieć 5G będzie cyfrowym środowiskiem, które pozwoli firmom na lepsze wykorzystywanie posiadanych zasobów, zwiększenie efektywności i współpracę między sobą. To z kolei umożliwi rozwój innowacji, nowych usług i tworzenie nowych modeli biznesowych. Szacuje się, że światowe przychody generowane przez usługi powiązane z siecią 5G powinny osiągnąć równowartość 225 mld euro w 2025 roku. Z kolei według Komisji Europejskiej korzyści z wprowadzenia 5G w czterech kluczowych sektorach przemysłu (motoryzacja, zdrowie, transport i energia) mogą sięgnąć 114 mld euro rocznie - wynika z raportu "Strategia 5G dla Polski" Ministerstwa Cyfryzacji.

- 5G będzie istotnym elementem czwartej rewolucji przemysłowej, przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw, które będą mogły redukować swoje koszty w warstwie produkcji, jak i usług - mówi Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

- Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym gorzej wykorzystuje swoje zasoby. Żeby to robić lepiej, musi się włączyć w sieć kooperacji, a do tego potrzebne jest środowisko, jakim jest sieć 5G - mówi Tworóg. - Po włączeniu się w odpowiednio dużą sieć współpracy cyfrowej w systemie 4.0 firma może nawet dwukrotnie zwiększyć efektywność wykorzystania swoich zasobów, co oznacza w praktyce, że może zmniejszyć swoje koszty wytwarzania nawet o 40 proc.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem innowacji. Sieć 5G jest podstawą technologiczną, która może dać im możliwość tworzenia innowacji, a to zaowocuje powstawaniem w Polsce nowych biznesów. Małe opóźnienia i szybki przesył danych stworzą nieograniczone możliwości dla firm - dodaje Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich.

Sieć 5G ma stworzyć rewolucyjne w porównaniu z LTE możliwości, oferując większą pojemność sieci i ultraszybką komunikację. Podczas gdy LTE pozwala na dostęp do internetu z przepustowością liczoną w megabitach, sieć 5G stworzy możliwość przesyłania danych z prędkością sięgającą kilku czy nawet kilkudziesięciu gigabitów na sekundę, a czas opóźnienia transmisji skróci się z kilkudziesięciu do kilku milisekund. Według danych przytaczanych przez Polski Instytut Ekonomiczny, oferowana przez 5G maksymalna prędkość transmisji poprawi się o 20 razy.

Stąd upowszechnienie 5G przyczyni się do rozwoju takich usług jak telemedycyna, internet rzeczy (IoT), rozwiązania z obszaru smart city (np. analiza ruchu i prędkości pojazdów w czasie rzeczywistym do sterowania sygnalizacją świetlną) czy samochody autonomiczne.

- Sieć 5G do końca przyszłego roku powinna być przynajmniej w jednym polskim mieście. Prezes UKE ustalił też harmonogram w tym zakresie - chcielibyśmy dystrybuować częstotliwości do połowy przyszłego roku, tak aby pod koniec 2020 roku przedsiębiorcy mieli jeszcze czas na roll-out sieci, czyli na postawienie nadajników i uruchomienie usług komercyjnych - mówi Marcin Cichy. - Mamy nowelizację prawa telekomunikacyjnego, megaustawę, a regulator dysponuje już narzędziami, które może wykorzystać, żeby skutecznie wspólnie z operatorami wdrożyć 5G do końca 2020 roku przynajmniej w jednym mieście w Polsce - ocenia.

Z raportu "Model wdrożenia i eksploatacji sieci 5G w Polsce" PIE wynika, że koszty budowy sieci 5G w całym kraju sięgną 20,3 mld zł. Eksperci z Grupy Roboczej ds. IoT przy Ministerstwie Cyfryzacji (raport "IoT w polskiej gospodarce") wskazują, że uruchomienie 5G będzie wiązać się z koniecznością rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, wliczając w to infrastrukturę szkieletową oraz nowe punkty dostępowe i stacje bazowe. Stąd istotne jest, żeby polskie regulacje nie hamowały szybkiej rozbudowy infrastruktury, bo mogłoby to skutkować opóźnieniem w powszechnym wdrożeniu 5G w Polsce.

Jak podkreśla Radosław Kędzia, wdrożenie 5G nie będzie możliwe bez współpracy firmy telekomunikacyjnych, technologicznych i regulatorów, także na poziomie międzynarodowym.

- Dostarczamy rozwiązania i pracujemy nad rozwojem technologii 5G już prawie 7 lat. Prowadziliśmy badania naukowe na całym świecie. Rozpoczęliśmy już także prace nad standardem 6G, który nadejdzie za wiele lat, natomiast prace badawczo-rozwojowe muszą być prowadzone od podstaw. Wiele organizacji oznaczyło nas jako lidera w technologii 5G. Będziemy dostarczać najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązania dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce, w Europie i na świecie - podkreśla Radosław Kędzia.

Komentarze (1 - 10 z 10)

no i super w koncu cos sie ruszy w tym temacie, a do wszystkich nawiedzonych wara od 5G
 0  
Tak. Brawo. Po co wam to ? Jak teraz Internet i tak jest szybki ? Po co wam jeszcze szybsze ? Teraz wam się podoba bo suuupii będę mógł oglądać film i ściągać gry.. A za jakiś czas wzrośnie liczba osób chorych na raka A wiesz dlaczego ?? Bo wzrośnie częstotliwość A jak nie wiesz co to znaczy proszę udać się do wujka Google on na pewno ci powie. :) także brawo dla naszego państwa że chcą nasz szybciej wybić niż to możliwe
 0  
Wystarczy, ze zostanie przeciety swiatlowod na jednym odcinku i polowa kraju bedzie odcieta od sieci - tak jak to mielismy pare dni temu w t-mobile.

Ludzie, niech Wam nie robią wody z mózgu, ze siec 5G stworzy cos czego dzisiaj nie ma. Mamy sieci swiatlowodowe ktore mozna stosowac w medycynie, wiec dla mnie to slaby argument, ponadto kazda siec radiowa oparta na dosyle sygnalu radiowo czy swiatlowodowo bedzie gorsza, niz dostep bezposredni przez swiatlowod. A taki kazda duza firma posiada czy placowka medyczna - jesli mysli powaznie o wykorzystaniu lacza.

Kolejne argumenty o 5G dla automatycznego prowadzeniu samochodu, bez dobrego opasowania dróg nie ma powodzenia. Tak dziala asystent pasa drogowego.
 5  
Oby nigdy nie nadeszła ta chwila,kiedy okaże się, że wycofanie się ze śmiercionośnej technologii 5G jest już niemożliwe.Obłędnie wielka kasa,pozyskiwana na tej technologii i Ci ,Którzy za tym stoją,nie pozwolą na odwrót.
PANIE BOŻE chroń ludzkość przed zagładą.
 0  
Boga boli to co ludzie robią. Teraz tylko pieniądze się liczą dla większości A nie zdrowie.. :/ niestety większość ludzi w naszym kraju ma zrobiana wodę z mózgu przez różne media :)
 0  
Tak naprawdę możliwości wykorzystania 5G w przedsiębiorstwach są nieograniczone, a temat zagrożenia ze strony sieci na szczęście powoli się wyczerpuje.
 1  
Teraz Internet jest już zapchany i nie zdajesz sobie sprawy z tego że jak nie wprowadzimy 5G to sieci mobilnej nie będzie. A co do zagrożenia dla naszego zdrowia to jestem pewien że nowa sieć nie będzie nam zagrażać.
 1  
I bardzo dobrze. 5G daje ogromne pole do rozwoju w wielu sektorach gospodarki, więc nie ma co przeciągać startu.
 0  
Czego częstotliwość wzrośnie, chyba sam nie rozumiesz tematu. Internet będzie działał szybciej, ale też bez inwestycji w nową sieć bez większej przepustowości działałby coraz wolniej, aż w końcu nie opłacałoby się korzystać z internetu mobilnego, ponieważ rośnie liczba urządzeń i 4G się zapycha. Sama sieć 5G to też zupełnie nowe możlwości, ale jak ty tylko widzisz, że nowe technologie służą do zabawy, a nie np. do rozwoju gospodarki to brawo ty.
 1  
Super, nowe perspektywy biznesowe. Potencjał sieci jest bardzo duży.
 0