Łukasz Szewczyk11.09.2019 (19:44)4 komentarze

Orange i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G. Blisko 900 Mb/s

Orange i Ericsson uruchomili 9 stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału w testach zostaną zaproszeni klienci, którzy będą mogli sprawdzić smartfony Orange Neva Jet obsługujące sieć 5G.
Sieć 5G / Fot. Orange
Sieć 5G / Fot. Orange
- Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange - zapowiada Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.
Orange Polska i Ericsson wspólnie prowadzą testy, by znaleźć rozwiązania optymalne z punktu widzenia zarządzania siecią oraz odpowiadające na potrzeby klientów. Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 - 3,6 GHz, udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo jest docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. W testach będą wykorzystywane dostępnie obecnie urządzenia obsługujące sieć 5G - smartfony i routery.

Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Zastosowane rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Wszystkie testowane stacje bazowe są do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. Umożliwia to pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s.
  • **

Komentarze (1 - 4 z 4)

Dziękuje trzymać takie 5G przy głowie. Mózg się ugotuje.
 3  
Dokładnie 10W/m2 100 razy więcej niż teraz.Ten to co wymyślił chyba wziął potężne pieniądze.Ludzie to najmniejszy problem.Można przeprowadzać na nich eksperymenty.
 1  
Dokładnie 10W/m2 100 razy więcej niż teraz.Ten to co wymyślił chyba wziął potężne pieniądze.Ludzie to najmniejszy problem.Można przeprowadzać na nich eksperymenty.
poczytaj sobie najpierw o testach i wszystko jest zgodnie z polskimi normami - nawiedzenie anty 5g
 1  
U mnie w tej chwili transfery w Orange ok 100 Mbit/s umówmy się szczerze po co komu wieksze w telefonie.
 0