Łukasz Szewczyk14.11.2019 (15:55)11 komentarzy

Abonamenty komórkowe wypierają prepaid. Telekomy liczą na podwyżki

Spada liczba tzw. prepaidów, rośnie zaś liczba abonamentów - wyliczył Bankier.pl na podstawie raportów opublikowanych przez telekomy. W branży zacierają jednocześnie ręce, licząc na coraz wyższe wpływy z usług telekomunikacyjnych.
Abonamenty komórkowe wypierają prepaid. Telekomy liczą na podwyżki
Z danych zebranych przez Bankier.pl wynika, że liderem polskiego rynku jest Cyfrowy Polsat, w ramach którego działa Plus. Spółka miała 14,6 mln klientów abonamentowych (wzrost o 3,8 proc. rok do roku) i 2,7 mln w usługach przedpłaconych, czyli tzw. "prepaid" (wzrost o 2,6 proc.). Warto jednak pamiętać, że Cyfrowy Polsat to także telewizja i inne usługi poboczne niesprzedawane pod marką Plusa. Sama telefonia komórkowa to 10,2 mln z 17,3 mln klientów Cyfrowego. Telewizja to zaś aż 5,2 mln klientów.
Na drugim stopniu podium znalazło się Orange z 15,14 mln klientów (wzrost o 3,6proc.) - to zatem wynik wyższy niż Cyfrowy pomniejszony o telewizję. Kolejne miejsce przypada Play 15,11 mln, liczba ich klientów rosła jednak najwolniej - jedynie o 0,6 proc. w ciągu roku. Najmniejszą bazę posiada T-Mobile - 10,9 mln. Rok do roku spółka poprawiła się jednak o 2 proc.

Łącznie cztery telekomy miały na koniec września 35,26 mln klientów abonamentowych, czyli o 3,8% więcej niż rok wcześniej - wynika z obliczeń Bankier.pl. Natomiast liczba telefonów na kartę wyniosła 16,08 mln, o 0,2% mniej niż przed rokiem.

Liczba klientów telekomów na koniec września 2019
Liczba klientów telekomów na koniec września 2019
Koniec wojny cenowej. Telekomy liczą na podwyżki
W II kwartale telekomy zaczęły podnosić ceny, oferując jednocześnie większe pakiety np. na internet. Cykl podwyżek rozpoczęło Orange, później dołączyli Play iT-Mobile, rewizję cennika zapowiada także Cyfrowy Polsat.

- Jesteśmy pewni, że w dłuższej perspektywie ceny będą stopniowo rosnąć z dwóch powodów: coraz większego zużycia danych i ewolucji otoczenia gospodarczego - mówi prezes PlayJean-Marc Harion. - Polscy klienci są gotowi płacić nieco więcej za komunikację mobilną - dodał.

Przypomnijmy, że wcześniej telekomy raczej szły na noże walcząc cenowo o klientów. Zmiana optyki sprawia, że na rynku zaczęto mówić o końcu wojny cenowej.
Bankier.pl

Komentarze (1 - 10 z 11)

Ja mam na kartę od dość dłuższego czasu i nie narzekam. Płacę 3 dychy na 60 dni (czyli 15 zeta na 1 miesiąc) i mam rozmowy, smsy i 5 GB netu na miesiąc (10 GB na 2 miesiące). Z czego zużywam max 2 GB na miesiąc. To wszystko oferuje jeden z wirtualnych operatorów. Z cenników "wielkiej 4" nie dostanę czegoś takiego, nawet w cenie 25 złotych, więc dziwię się ludziom, że pchają się w abonamenty.
 11  
nie wiem kto teraz potrzebuje jeszcze abo. W lipcu przeniosłem nr z plusa do Orange na karte. Od tego czasu doładowałem telefon 5 razy po 30zł. Rozmowy i smsy bez limitu i 15gb, wszystko to w pakiecie za 25zł. MMSów nie ma, ale kto w tych czasach korzysta jeszcze z tego archaizmu. Do tej pory wydałem na doładowania 150zł. GB cały czas się kumulują i jeszcze zostaje parę zł z doładowania. Na tą chwilę mam 170 GB internetu, 18,60 na koncie głównym i 48zł na koncie promocyjnym. Teraz pytanie, co miałbym więcej gdybym wziął abo? Ano nic, poza tym, że wydałbym 2 razy więcej
 5  
@Marek 1000. no siec wrodzinie najtaniej na rynku 30zł/60dni 10GB net-a no limit rozmowy/sms. Ja tez sobie chwale.
 1  
Ja mam w Otvarta za 14zł no limit rozmowy i SMS + 21GB neta.
 2  
a ten tytuł to po prostu manipulacja i zaklinanie rzeczywistości na zlecenie telekomow
 5  
Każdy kumaty wie, że oferty na kartę są zawsze lepsze (tańsze) niż abonamentowe. Po co pakować się w 2-letni cyrograf ? Żeby dostać telefon za "grosze", którego spłata i tak wyjdzie drożej niż ten sam telefon kupiony w sklepie ?
 8  
Ja place 30zl brutto na kartę w TM
Mam wsio bez limitu sms/MMS rozmowy 10GB neta, 14 apek np netflix, a szczególnie YT ZA FREE itd nie zżera danych i to wszystko 30zl, i nie wciskajcie kitu że abonament jest tańszy czy lepszy, KŁAMSTWO!
DZIEKUJE BARZO I POZDRAWIAM
 3  
Moim zdaniem, to artykuł ewidentnie sponsorowany i propagandowy, wmawianie ludziom na siłę, że podwyżki są spox. Ja właśnie z tego właśnie powodu, przeszedłem do innej sieci.
 3  
prepaid jest drogi w utrzymaniu a cenyabo rzed u14-16zl miesiecznie przebija kazda karte prepaid. pomijam fakt ze oferty grupowe sa tansze niz 3 czy 4 prepaid
abonamentzawszeiwszedzie 21.11.2019 (9:52:16)
 4  
Wystarczy porównać no limit na same rozmowy w pre-paid i abo. no i gdzie jest taniej? Artykuł to brednie. Marzy się opom uwiązanie klientów na beznadziejnych warunkach na 2 lata. A ludzie umieją liczyć i się nie dają.
 0