Łukasz Szewczyk02.12.2019 (12:06)33 komentarze

Telewizory OLED mogą się wypalić nawet w warunkach domowych. Klienci powinni podejmować pewne środki ostrożności

Spadek kosztów produkcji paneli OLED przyczynił się do wzrostu zainteresowania telewizorami wyposażonymi w matryce tego typu. Telewizory OLED pozwalają uzyskać głębszy, bardziej kontrastowy obraz niż odbiorniki LED, które nie są w stanie podświetlić poszczególnych pikseli. Ale panele organiczne ze względu na materiały wykorzystane do ich produkcji są podatne na zjawisko wypalania. Producentom sprzętu nie udaje się do końca obronić przed występowaniem tego problemu
Sony BRAVIA S85C
- Problem wypalania się matryc OLED jest na pewno problemem dla posiadaczy urządzeń, które się popsuły. Natomiast ogólnie relacja popsutych do sprzedanych urządzeń jest bardzo, bardzo niska. Firmy produkujące telewizory OLED niechętnie się tym dzielą, ale z wielu różnych źródeł wynika, że jest to mniej niż 1 proc. urządzeń, które podlegają wymianie z tego tytułu lub serwisowi. Na pewno telewizory OLED, ogólnie wyświetlacze OLED wymagają wiedzy od użytkownika, jak takiego sprzętu używać - mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Maciej Gajewski ze SpidersWeb.
Choć na rynku funkcjonuje wiele firm oferujących telewizory OLED, wszystkie wyposażono w matryce od tego samego producenta. To LG Display dysponuje patentem na matryce organiczne stosowane w odbiornikach telewizyjnych i licencjonuje swoją technologię zewnętrznym firmom. LG już kilkukrotnie komunikowało o wprowadzeniu poprawek do technologii produkcji paneli OLED, które mają wydłużyć ich żywotność. W tym roku zrobiła kolejny ważny krok w tym celu pozyskując od DuPont 540 patentów związanych z wykorzystaniem technologii druku 3D do wytwarzania OLED-owych matryc. Wraz z patentami firma pozyskała także infrastrukturę oraz linie produkcyjne od DuPont.

Sama zmiana procesu produkcyjnego nie wystarczy, aby rozwiązać problem wypalania się OLED-ów, gdyż ten jest bezpośrednio związany z organicznym pochodzeniem materiałów wykorzystywanych do produkcji tych matryc.

- Matryca OLED jest wrażliwa na długotrwałe wyświetlanie tego samego obrazu, np. logotypu stacji telewizyjnej. Producenci implementują kilka mechanizmów ochronnych, np. co jakiś czas obraz delikatnie przesuwa się o kilka pikseli. My tego nie widzimy, ale przez to niektóre piksele odpoczywają, a inne funkcjonują. A kiedy wyłączymy urządzenie, to przynajmniej raz dziennie jest uruchamiany wewnętrzny program serwisowy wyświetlacza, który odświeża piksele - mówi Maciej Gajewski.

Czynnikiem w największym stopniu wpływającym na proces degradacji matryc są statyczne elementy, które przez długi czas pozostają nieruchome, np. logo czy paski stacji telewizyjnych. Telewizory wyposaża się w system automatycznego wykrywania takich obiektów, który obniża ich jasność, zmniejszając tym samym ich wpływ na kondycję pikseli. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku monitorów CRT, w OLED-ach również stosuje się wygaszacz ekranu, który aktywowany jest przy braku sygnału.

- Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnych informacji dotyczących wypalających się matryc OLED wykorzystywanych w warunkach domowych przez naszych klientów. Brak takich przypadków jest ściśle związany z szeregiem zabezpieczeń ekranu OLED przed powstawaniem zjawiska retencji obrazu, w tym m.in. - przesunięcie obrazu o jeden piksel, wykrywanie i obniżanie jasności potencjalnie niebezpiecznych, statycznych elementów obrazu takich jak logo stacji, paski informacyjne lub innych nieruchomych obrazów czy wykrywanie braku aktywności (np. podczas wyświetlania menu telewizora) i zmniejszenie jasności obrazu - wyjaśnia Newserii Innowacje biuro prasowe Sony.

Pomimo stanowisk wielu producentów telewizorów OLED, matryce OLED mogą się wypalać nawet w warunkach domowych. W jednym przypadku matryca OLED w telewizorze Sony KD55AF8BAEP wypaliła się już po 1,5 roku użytkowania. Telewizor został oddany do serwisu na gwarancję, jednak nie uzyskaliśmy jeszcze odpowiedzi serwisu. W odpowiedzi na film ukazujący wadę matrycy, biuro prasowe Sony przyznało, że klienci powinni podejmować pewne działania w celu ochrony ekranów OLED.

- Żywotność ekranów OLED nie różni się od żywotności innych technologii telewizyjnych. Klienci zakupujący telewizory z technologią OLED powinni jednak podejmować pewne środki ostrożności w celu ochrony swoich ekranów, zgodnie ze wskazówkami. Ryzyko wypalenia matrycy można zmniejszyć, użytkując telewizor zgodnie zaleceniami - wskazuje biuro prasowe Sony.

Producenci odradzają m.in. wyłączanie telewizorów OLED z prądu. Sprzęt po przełączeniu w tryb czuwania przeprowadza kilkunastominutowy proces kalibracji przy wyłączonym ekranie, który ma zapobiec wyświetlaniu się powidoków. Najnowsze telewizory mogą przeprowadzić także godzinny proces odświeżania matrycy. Niektóre urządzenia wyposażono w system wykrywający odcięcie od prądu i rejestrujący przerwane procesy kalibracji. Jeśli na takim sprzęcie dojdzie do wypalenia się niektórych pikseli, serwisant może odmówić jego naprawy w ramach gwarancji, uzasadniając to tym, że sprzęt był eksploatowany niezgodnie z zaleceniami, gdyż użytkownik uniemożliwił przeprowadzenie automatycznego procesu konserwacji matrycy.

- Warto zaznaczyć, że wypalanie się matryc OLED nie dotyczy tylko telewizorów, ale również telefonów czy zegarków. Na szczęście większość producentów wie o przypadłościach tej matrycy. Niemal wszystkie telefony wysokiej klasy z Korei Południowej mają wyświetlacze AMOLED, ale myślę, że wśród znajomych niemal od nikogo nie słyszeliśmy o takim problemie. To nie oznacza, że on nie występuje, ale jeżeli poprawnie użytkujemy urządzenie, to jest bardzo małe prawdopodobieństwo jego wystąpienia - twierdzi ekspert SpidersWeb.

Według analityków z firmy Maximize Market Research wartość globalnego rynku wyświetlaczy OLED do 2024 roku osiągnie wartość ponad 51,5 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 15,21 proc.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 33)

Wypalanie to jedno, ale czy taki telewizor wytrzyma mi kolejne 15-20 lat jak LED, czy też będę zmuszony do wymiany szybciej?
 4  
Wypalanie to jedno, ale czy taki telewizor wytrzyma mi kolejne 15-20 lat jak LED, czy też będę zmuszony do wymiany szybciej?
Ja mam TV LCD/LED (bo LED to tak naprawdę nowszy LCD) 9-letni, ale nie wiem czy przetrwa bez naprawy kolejne kilka lat. Czasy bezawaryjnych TV bezpowrotnie minęły.
Są LED-y, które psują się tuż po okresie 2-letniej gwarancji, a nawet wcześniej.
A jeśli chodzi o OLED-y to wystarczy poczytać opinie tych, którzy realnie ich użytkują od co najmniej 1 - 2 lat.
Są w większości niestety krytyczne.
 4  
Ja kupiłem OLED od LG na początku roku ale z pełną świadomością ich wad ale jakże wielu więcej ZALET :)
Użytkuje głownie do oglądania Sportu i filmów/seriali ale także potrafi działać "długo" (kilka h) kanał informacyjny. Mimo tego nie obawiam sie wypalenia....bo?
TV NIE jest odłączany od prądu po wyłączeniu (zresztą co to za bzdurne oszczędzanie z tym wyłączaniem skoro większość z Was używa codziennie mikrofalówki która jednorazowo zużywa kilkaset W mocy niż działający 55" ekran OLED)
 15  
LG OLED full HD do wymiany.Wypalone logo tvn24 zaraz po zakończeniu gwarancji 25 miesiąc.
Uwaga
Nie wyłączać z prądu nigdzie nie jest tłustym drukiem napisane,bo czyści piksele.
 1  
Mój, użytkowany jako telewizor, wypalił się po niespełna roku.6548
 4  
Wypalanie się statycznych elementów (logo stacji, paski informacyjne) to jedno, ale jest jeszcze problem nierównomiernego wypalania się matrycy z powodu częstego oglądania filmów w formacie innym niż 16:9, na przykład 4:3 (czarne pasy po bokach) albo 21:9 (czarne pasy z góry i dołu). Jeżeli ktoś często tak ogląda, po pewnym czasie będzie widoczne nierównomierne zużycie matrycy, bo czarne pasy = brak świecenia, a więc w miejscu czarnych pasów matryca się nie zużywa, zaś w miejscu obrazu zużycie postępuje.

Wniosek: telewizory OLED w zasadzie nie nadają się do oglądania FILMÓW. ;) Wiele filmów jest w formacie kinowym, 21:9 lub zbliżonym, i przy oglądaniu na TV 16:9 są te czarne pasy. Z kolei starocia są w 4:3. Takie filmy są szkodliwe dla ekranów OLED (chyba że ktoś lubi obraz rozciągać albo zoomować - ja nienawidzę tego, wolę zawsze format oryginalny i oglądanie całego kadru, bez obcięć czy zniekształcania proporcji). Jeden teleilwizor OLED już w ten sposób popsułem - zbyt często oglądałem filmy z czarnymi pasami. Po niespełna dwóch latach wystąpił efekt nierównomiernego wypalenia matrycy. W miejscu, gdzie były czarne pasy, obraz jest jaśniejszy (matryca mniej zużyta), środek ekranu ciemniejszy (matryca bardziej zużyta).

Dla mnie technologia OLED to porażka, właśnie z powodu tych wypaleń. Drugiego telewizora OLED już nie kupię! Co mi z tego, że ma ten dobry kontrast, dobrą czerń, skoro ma tę poważną wadę (jak dla mnie, przekreślającą wszystkie zalety).

Czekam na techologię, która zapewni idealną jakość obrazu i jednocześnie nie będzie tak podatna na wypalenia. A na razie po chwilowym zachwycie OLEDem z ulgą wróciłem do LCD i oglądam co chcę i ile chcę bez zmarwienia, czy logo jest takie, czy nie takie, czy 16:9 czy nie 16:9, czy z czarnymi pasami czy bez. Niedoskonałą czerń czy gorszy kontrast jakoś przeboleję...
 6  
Mam lg model b6 od 3 lat, nic się nie dzieje.
 7  
Czyli mam rozumieć ze świadomie popsułeś sobie TV???? :P :)
Ja większość filmów jakie posiadam sa w natywnej rozdzielczości 4K takiej jak TV nawet FHD sa na pełnym ekranie, ustawienia standardowe mam 16:9 ale upscaling jest domyślnie włączony i jest polecany przez producenta/ów wiec jeszcze raz Twierdze ze na życzenie sobie zepsułeś ekran!
 22  
Nie wszystkie filmy sa w formacie 16:9. Chcesz kombinowac i dostosowywac obraz do 16:9, twoja sprawa. Dla mnie jest to profanacja. Ja i wielu innych kinomanow wolimy ogladac filmy zawsze w oryginalnym formacie. Czyli filmy w kinowym fornacie 2.35:1 ogladamy z pasami u gory i dolu, zas klasyke 4:3 ogladamy z pasami po bokach. Bez zadnego kombinowania! Jezeli jakiemus telewizorowi szkodza czarne pasy, to jest to badziewie, a nie normalny telewizor, i tyle w temacie.
 0  
Cały artykuł to bzdura totalna. Ja ma lg oled od 3 lat i nie raz potrafi działać po 8/10 godz dziennie i nic się z nim nie dzieję. Ten artykuł pisał chyba ktoś kto nie miał z takim tv nigdy nic wspólnego.
 8