Łukasz Szewczyk03.01.2020 (13:23)19 komentarzy

Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G

Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. W pierwszym kwartale 2020 roku klienci z co najmniej 7 miast w całej Polsce będą mogli korzystać z nowej technologii.
Nowy cyfrowy świat będzie wymagał jeszcze szybszego, bardziej niezawodnego i stabilnego transferu coraz większej ilości danych. Przeprowadzone w 2019 roku testy zakończyły w grudniu przygotowania Plusa do stworzenia i uruchomienia pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Obecnie rozpoczęła się już budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD.
- Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację - zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby - będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie - mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku będzie realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD, pozwalające przy użyciu technologii MIMO 4x4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s.

- Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy 7 miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G - mówi Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

W budowanej sieci 5G kluczowym elementem jest wykorzystanie technologii TDD (Time Division Duplex), której jedyne komercyjne wdrożenia w Polsce posiada Grupa Cyfrowy Polsat w paśmie 2600 MHz (2570-2620 MHz). TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

- Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie - zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić - tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G- dodaje Justyna Kulka, Członek Zarządu Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez Grupę Cyfrowy Polsat to technologia, która od niedawna jest wprowadzana na świecie. Wykorzystanie do tego celu częstotliwości 2600 MHz jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. Grupa Cyfrowy Polsat jako pierwsza w Polsce rozpoczęła budowę sieci 5G w oparciu o taką technologię.

W pierwszym kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w nowoczesny sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson.

Komentarze (1 - 10 z 19)

Czyli testujemy ludzki organizm ile wytrzyma.
 17  
To nas po cichu zabije. To nie spełnia żadnych norm.
 13  
Czyli testujemy ludzki organizm ile wytrzyma.
bzdura
i to kolejna, przy wprowadzaniu gsm było straszenie, przy 4G było straszenie
 2  
Nareszcie ruszył a nie tylko playowe bzdety w reklamach, aż siedem wielkich miast to nie testy tylko realna usługa
 2  
To nas po cichu zabije. To nie spełnia żadnych norm.
I dlatego zaraz będzie to standard w całej UE? :)
A ile osób zabiło w USA? Trochę tam już działa
 0  
To nas po cichu zabije. To nie spełnia żadnych norm.
Nie spełnia norm i dlatego zaraz będzie w całej UE? Zmień leki "Do 2020 r. Komisja Europejska chce objąć siecią 5G przynajmniej po jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny zostać wyposażone w nią wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe"
 1  
Lepiej niech odkurzom pajęczyny i kurz na BTS-ach 2g w 900/1800mHz na Śląsku ...bo u mnie w Zabrzu nie da się gadać nawet na zasięgu GSM....a co dopiero 3g i LTE zwykle...u nas to science fiction .....a raczej fiction.
 4  
Winni wprowadzenia 5G są głównie ci, co nie korzystają z netu stacjonarnego. Na nowych osiedlach zjeżdża się pokolenie najemców, którzy nie znają pojęcia "telewizja kablowa". Żałują 30-50 zł na szybki stabilny i niegroźny internet, bo uważają, że 4G im wystarcza. Mija kilka miesięcy i na takim osiedlu transfer spada z 70 do 20Mb/s i zaczynają się narzekania. Operatorzy widzą wzmożony ruch, ale niewiele mogą poradzić. 5G ma to rozwiązać. Ciekawe z jakimi skutkami ubocznymi...
 0  
Niektórzy ludzie myślą i straszą innych, że 5G wpędzi nas do grobu. Nie wiem, dlaczego akurat ona, a nie wcześniejsze 3G czy 4G – mówi dr Tomasz Rożek.
5G to nowy standard sieci komórkowej. W zasadzie nigdzie jeszcze nie działa, w sensie komercyjnym, ale próby w różnych miejscach są przeprowadzane. Owe testy zawsze wywoływały ogromne emocje, bo z jakiegoś powodu ludzie myślą, że 5G jest niebezpieczne. Jest nam ono potrzebne, bo mamy za dużo urządzeń, które korzystają z sieci. Wygląda to trochę tak, jakbyśmy zbudowali miasto i zrobili w nim za wąskie drogi. Nie wchodząc jednak w szczegóły, nie ma powodu, by się martwić np. ewentualnym promieniowaniem wynikającym z zastosowania tej technologii
 2  
Sieć jest w pełni bezpieczna, jak ktoś nie wierzy proszę sprawdzić jak sytuacja z 5G ma się obecnie w Korei Południowej, gdzie tam sieć działa już od kilku miesięcy.
 1