Łukasz Szewczyk29.01.2020 (12:26)4 komentarze

UKE: Kupując telewizor, sprawdź jego parametry! Nowy standard naziemnej telewizji (DVB-T)

Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Kupując nowy telewizor warto upewnić się, że będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC.
sport tv telewizja
Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. W Polsce zmiana nadawania ma nastąpić do 30 czerwca 2022 r. Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne.
Urząd Komunikacji Elektronicznej zwraca uwagę do osób, które planują nabyć nowy telewizor aby upewnić się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2 lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną "rozpoznawać" nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.

Dlatego kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.
UKE

Komentarze (1 - 4 z 4)

-fajowo.... będzie więcej reklam.
 8  
DVB-T to jeszcze więcej kanałów, czyli prawdopodobnie nowe tworzone z myślą o darmowej telewizji. A jak darmowej to contentu będzie mało, za to powtórek i reklam cała masa.
 2  
-fajowo.... będzie więcej reklam.
Wolę bezpłatną naziemną DVB-T niż płatną telewizję gdzie jest ponad 200 kanałów polskojęzycznych z czego na ponad 180 kanałach lecą reklamy non stop w ilościach do wyrzygania.
 2  
UWAGA !!! Uważajcie na niektóre tanie zewnętrzne dekodery set-up box DVB-T. Bo nie mają kodeka video H-265 HEVC, więc nie będą odbierały naziemnej cyfrowej DVB-T2 po 30 czerwca 2022 roku. Zawsze uważnie sprawdzajcie specyfikację danego dekodera. On musi mieć kodek H.265 HEVC.
 1