Łukasz Szewczyk10.04.2020 (15:56)13 komentarzy

Apel koalicji na rzecz szybkiego i powszechnego internetu w Polsce

"Tak jak Tarcza Antykryzysowa może chronić nasze firmy przed bankructwem, tak Internet jest najważniejszą bronią o jakość naszego przyszłego życia"
ethernet internet sieć
Pełna treść apelu koalicji na rzecz szybkiego i powszechnego internetu w Polsce:

"To trudne święta dla nas wszystkich. Ani nasza praca, ani nasze życie nie wyglądają tak jakbyśmy to sobie wymarzyli. W wielu przypadkach Internet pozostaje jedynym sposobem na utrzymywanie kontaktu ze światem i sposobem na odbudowywanie normalności. Nie jest już tylko dodatkiem do pracy i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Od szybkości i jakości połączeń zależy więcej niż kiedykolwiek. Trzymając się wojennej nomenklatury - tak jak Tarcza Antykryzysowa może chronić nasze firmy przed bankructwem, tak Internet jest najważniejszą bronią o jakość naszego przyszłego życia.
Nie bez powodu Komisja Europejska zaapelowała do platform streamingowych o obniżenie jakości transmisji - zwielokrotniona liczba użytkowników korzystających jednocześnie z Internetu stanowi ogromne wyzwanie dla istniejącej infrastruktury.

Problem ten jedynie zintensyfikuje się w trakcie najbliższego, szczególnego weekendu świątecznego. Zgodnie z zaleceniami rządu, wielu Polaków spędzi Święta Wielkanocne w swoich domach, z osobami z którymi mieszkają na co dzień. Dla istotnej części będą to pierwsze Święta spędzone poza szerszym gronem rodzinnym. W naturalny sposób będziemy próbowali zapewnić sobie namiastkę atmosfery tradycyjnie kojarzonej z Wielkanocą - w wielu domach zatem niedzielne śniadania zmienią się w wideoczaty z najbliższymi. Nie pozostanie to bez wpływu na szybkość i niezawodność transmisji.

W perspektywie poświątecznej niewystarczająca wydolność infrastruktury stawać będzie się coraz większym wyzwaniem dla biznesu. Podtrzymywanie modelu pracy zdalnej, używanie technologii chmurowych, wykorzystywanie transmisji wideo jako regularnego sposobu kontaktu - wszystkie te działania nieść za sobą będą zwielokrotnione zapotrzebowanie na transmisję danych. A pamiętać należy, że w tym samym czasie z pasm korzystają również organy administracji, które digitalizują coraz większą część swojej działalności, czy analizują dane o mobilności w celu powstrzymania rozpowszechnienia koronawirusa.

Wyzwania związane z przenoszeniem się coraz większej części aktywności do Internetu staje się szczególnie pilne z uwagi na istniejące wciąż "białe plamy" w pokryciu zasięgiem szybkiego Internetu. W coraz bardziej zdigitalizowanej rzeczywistości, nie możemy pozwolić sobie na cyfrowe wykluczenie jakichkolwiek obszarów kraju.

Mając na względzie powyższe aspekty oraz zauważając, że co najmniej część zmian wywołanych pandemią będzie miała najprawdopodobniej charakter trwały, a zapotrzebowanie na szybki i niezawodny Internet będzie rosnąć w błyskawicznym tempie, podpisane niżej organizacje apelują do władz publicznych o podjęcie niezbędnych działań o charakterze regulacyjnym i infrastrukturalnym dla zapewnienia powszechnego dostępu do szybkiego i niezawodnego Internetu. Podkreślamy, że ciężar finansowy inwestycji powinien spoczywać przede wszystkim na podmiotach prywatnych - pieniądze publiczne (w tym unijne) powinny być angażowane tam, gdzie rachunek ekonomiczny wyklucza zaangażowanie kapitału prywatnego wystarczające dla np. zapewnienia powszechności usług. Co najmniej tak samo istotne jak nakłady finansowe są szkolenia dla podmiotów publicznych, tak by możliwie najefektywniej wykorzystywały nowe możliwości. Możliwe jest szybkie uruchomienie łatwo dostępnych rezerw, aby ten cel zrealizować. Jesteśmy gotowi do konstruktywnego dialogu - w najbliższym czasie zaprezentujemy dokument zawierający nasze kluczowe propozycje w tym zakresie."

Andrzej Arendarski, Krajowa Izba Gospodarcza
Maciej Bukowski, WISE Europa
Cezary Kaźmierczak, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Agnieszka Plencler, Fundacja Forum Konsumentów
Bartłomiej Radziejewski, Nowa Konfederacja
Marcin Roszkowski, Instytut Jagielloński
Marzena Rudnicka, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej
Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha
Tomasz Wróblewski, Warsaw Enterprise Institute

Komentarze (1 - 10 z 13)

Najgorzej jest na wsiach i w małych miasteczkach.. Irracjonalnie drogi internet LTE i jeden czy dwa BTSy tak obciążone, że prędkość oscyluje w graniach 2 MB. Orange nic nie zrobiło, aby modernizować infrastrukturę TPSA, bo ludzie by mogli chociaż mieć w miarę internet po kablu, zaś światłowód to w większości miejscowości produkt science fiction i ani za 15 lat tam nie dotrze. Sytuacja jest bardzo zła, jeśli chodzi o dostęp do internetu, a zwłaszcza jego prędkość.
 10  
Internet jest za drogi dla Polaków. Ja ze swojej nędznej emerytury po 50. latach pracy, muszę opłacać internet dla 2. wnuków, żeby mogły się uczyć on-line i dla siebie, tj 100 zł/ m-c, a taka suma wystarczyłaby mi na 2 tygodnie godnego życia.
 3  
@januszI, moze jeden po wifi i ucza sie razem? 2mb/s to i netflix idzie... daj panny w 360 a nie 4k... LTE pewno masz, mozna skolowac netbezlimitu za 29zł.... ale zapewne im droższe tym lepsze i masz milion zbednych uslug?
 1  
tornad. Dzieci mieszkają na wsi, gdzie jest dostęp tylko do Play. Mają 2x internet na kartę 15 GB + rozmowy i SMS po 30 zł. Z WiFi też korzystają ale tyle jest nauki w V i VII klasie, że im zaczyna brakować.
 3  
*Janusz I wyślij mi 13tą emeryture a ja sie za Ciebie pomodlę. W Was emeryci nadzieja...
 4  
Janusz I to wiocha zabita dechami jak tylko PLAY jest marnej jakości
 0  
Ojczym Tadeusz. Gdy byłem w Twoim wieku też byłem taki hardy. Jednak, gdy spotkało mnie potworne nieszczęście, natychmiast spokorniałem, czego i Tobie życzę.
 1  
Alan 123. Wiocha zabita dechami ale jedynie Play tam dociera i nie jest zły.
 1  
Dla dostawców internetu jest nieopłacalne robić szybki internet na wsiach zabitych dechami. Inwestycje ogromne, a zysk mizerny z powodu mizernej liczby potencjalnych abonentów. I nie ma co wymagać na siłę tego od dostawców.

Moim zdaniem jeżeli ktoś mieszka na wsi, nie ma prawa narzekać na kiepski internet. Mają ten kiepski internet z własnej winy, bo nie chcą się przeprowadzić do miasta!!! Narzekać na brak dobrego internetu na wsiach jest tak samo głupie, jak narzekać na brak na wsiach kin, muzeów, teatrów, sal koncertowych itd. Po prostu pewne rzeczy są zarezerwowane tylko dla mieszkańców miast i kropka.
 5  
Warszawiak. U moich wnuków Play działa idealnie. Czy to wina wioski, że Polsat do niej nie dociera? Teraz, gdy każdy uczeń na każdej wsi musi korzystać z internetu, również Polsat powinien się poprawić.
 0