Łukasz Szewczyk09.05.2020 (8:39)27 komentarzy

Plus uruchamia komercyjną sieć 5G. Na start w 7 polskich miastach (wideo)

• Plus uruchamia pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD
• Na początek 100 nadajników będzie działać na obszarze 7 polskich miast
• Kto może korzystać z technologii 5G w Plusie?
5G
W poniedziałek (11 maja 2020 roku) Plus uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Sieć 100 nadajników będzie działać na obszarze 7 polskich miast - Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. W ofercie dostępne są już smartfony i routery 5G obsługujące technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz, a kolejne sprzęty czołowych światowych producentów będą sukcesywnie wprowadzane do sprzedaży w maju i czerwcu. Sieć 2,6 GHz TDD to pierwszy etap ogólnopolskiego 5G Plusa w całej Polsce.
Plus: 5G na start w 7 miastach
Plus: 5G na start w 7 miastach
- To bardzo ważny moment dla naszej Grupy i naszych Klientów. Wdrażamy pierwsze komercyjne 5G dostępne tu i teraz. 10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj, jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, z której będą mogli korzystać klienci Plusa. A Polska dołącza do państw przodujących w europejskim i światowym wyścigu technologicznym. Cieszę się, że klienci Plusa jako pierwsi będą mogli korzystać komercyjnie z 5G, czyli najszybszego bezprzewodowego internetu - powiedział Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

5G w Plusie umożliwi m.in. nową jakość rozrywki w dowolnym miejscu i czasie w technologii mobilnej - np. oglądanie filmów w ultra wysokich rozdzielczościach, transmisje sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K) czy też korzystanie z technologii cloud gaming, umożliwiającej użytkownikom dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie. 5G w Plusie to również większe możliwości wykorzystania nowych technologii dla firm i gospodarki - internet rzeczy, inteligentne miasta, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość i wiele innych.


Plus jako pierwszy rozpoczął rozwój komercyjnej sieci 5G, wykorzystując częstotliwość 2,6 GHz, która pozwala osiągnąć równowagę pomiędzy szybkością transferu danych (do 600 Mb/s bez agregacji) i zasięgiem (czyli szeroką dostępnością), zachowując oba parametry bardzo wysokiej jakości.

W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G, obecne wykorzystanie pasma 2,6 GHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością agregacji (łączenia) pasm 5G.

- W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz - dodaje Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Sieć 5G w Plusie będzie rozwijana w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii.

- Dzięki temu stajemy się liderem technologii 5G i chcemy być nim w przyszłości - powiedział Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci Plus.

Ponad 3 mln osób wkrótce w zasięgu 5G w Plusie
Uruchomienie w poniedziałek 100 stacji w 7 miastach w Polsce to początek 5G w Plusie (pierwszy etap 900 tys. osób w zasięgu). Równocześnie w ramach drugiej fazy wdrażania sieci 5G, rozpoczęły się prace związane z instalacją ponad 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach (ponad 2 mln osób). Dzięki temu sieć najnowszej generacji obejmie swoim zasięgiem ponad 3 miliony mieszkańców 7 miast i aglomeracji warszawskiej. Do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Kto może korzystać z technologii 5G w Plusie?
Od 11 maja 2020 roku wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

Oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

Komentarze (1 - 10 z 27)

Komentarze od foliarzy za 3..2..1.. xD
 0  
Komentarz od odpornych na wiedzę już był xD
 8  
Czy pani profesor z Politechniki Łódzkiej, która wypowiadała się w TVP info w temacie nowotworów, że ich liczba drastycznie wsrośnie wraz z pojawieniem się sieci 5g też jest "foliarzem"?
 9  
A na co to komu? Przeciętnemu Kowalskiemu spokojnie wystarcza 4G. Na co komu prędkości rzędu 600 Mb/s w internecie mobilnym? Do czego to da się wykorzystać w praktyce?

Niech lepiej 4G dopracują, bo jak na razie zasięg jest kiepski w pipidówach...
 26  
A na co to komu? Przeciętnemu Kowalskiemu spokojnie wystarcza 4G. Na co komu prędkości rzędu 600 Mb/s w internecie mobilnym? Do czego to da się wykorzystać w praktyce?
Jeśli będą limity w ściąganiu danych (a na pewno będą) to tych prędkości nie da się w pełni wykorzystać. To oczywiste.
 14  
Ja mam Netia światłowód 500/50 i co z tego skoro internet jest niewydolny i np. Netflix musiał ograniczyć bitrate o 25 procent. Także nic to nie daje. 5g jest mi potrzebne tak samo jak zeszłoroczny śnieg.
 5  
Po co nam to całe 5G? 2G funkcjonuje i ma sie dobrze. Od tych nowinek to tylko choroby i koronawirusy są. Mojemu sąsiadowi urosły uszy.
Wyborca obecnej władzy 9.05.2020 (17:04:36)
 1  
W Plusie prawie milion w zasięgu 5G już na starcie.
A ile osób w zasięgu u innych operatorów? :)
 14  
W Plusie prawie milion w zasięgu 5G już na starcie.
A ile osób w zasięgu u innych operatorów? :)
U innych to 5G tylko w reklamie :)
 9  
Fajnie że to krajowa firma pierwsza uruchamia sieć 5G :)
Zawsze to jakiś powód do dumy
 13