Łukasz Szewczyk02.06.2020 (18:06)8 komentarzy

Orange startuje z 5G. Od lipca w zasięgu 6 mln osób

• Orange Polska w nadchodzących tygodniach rozpocznie pierwszy etap wprowadzania usług 5G dla swoich klientów.
• W zasięgu sieci 5G będzie prawie 6 mln użytkowników komórek.
5G w Orange
- Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci - mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. - To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji - dodaje.
Pomarańczowy operator kończy modernizację sieci, która pozwoli na uruchomienie #hello5G na 1600 stacji bazowych. Będzie ona dostępna między innymi w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz Katowicach. W zasięgu znajdzie się blisko 6 mln osób.

Do uruchomienia nowej usługi posłuży pasmo 2100 MHz, obecnie wykorzystywane głównie dla potrzeb 4G LTE. Dzięki prowadzonemu od dwóch lat refarmingowi i zmienionemu sposobowi zarządzania zasobami sieciowymi, operator mógł przeznaczyć część tego pasma na potrzeby #hello5G. To pierwszy etap budowy sieci 5G. Wraz z uruchamianiem kolejnych etapów, w oparciu o częstotliwości przeznaczone dla 5G w Europie, możliwości tej sieci będą coraz większe, zarówno dla zastosowań konsumenckich, jak i biznesowych.

Pasmo 2100 MHz, wykorzystane teraz do uruchomienia sieci #hello5G, w przyszłości posłuży przy budowaniu kompleksowej, sieci 5G, pomagając m.in. poprawić jej zasięg wewnątrz budynków.

Jednocześnie, Orange Polska intensywnie przygotowuje się do uruchomienia sieci 5G w pasmach wskazanych do tego na poziomie Unii Europejskiej, testując dostępne na rynku rozwiązania. Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku - w paśmie 26 GHz.

Komentarze (1 - 8 z 8)

Pomarańcza? Najgorszy zasięg ever, dziury takie że trzeba do okna chodzić żeby 2G złapać.
 19  
Znów kury sie przestaną nieść
 5  
Przy 3.5Ghz to jeszcze jako tako by działało , po za żelbetem i 26Ghz to żelbet nie realne w dotychczasowych lokalizacjach, BTS-y to chyba na co drugiej latarni musiały by być
 3  
miałęm plusa ... internet koszmarny, traktowanie klienta ponizej krytycznej, miałem tmobile .. internet znośny ale rachunki potrafią zawyżyć, miałem play - nigdy więcej. Mam orange i polece go każdemu głównie na kartę, fajnie że internet się sumuje. Kto psioczy to tylko dlatego że kiedyś było źle, teraz nad morzem mając plusa nie mam w połowie trasy na hel zasięgu a w orange tylko przy chałupach przez chwilę, w warszawie i okolicach zasięg the best i net lte około 60 mb w plusie to ledwo 3 mb, wiec czym się podniecają plusiarze to nie wiem.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 2.06.2020 (21:25:12)
 8  
Kury przestaną się nieść a krowy mleko dawać. Do czasu aż się przyzwyczają :D
 6  
to chyba nie widziałeś dziur zasięgu w plusie.
 3  
Joo90 chyba mieszkasz na zadupiu Orange ma najlepszy zasięg w Polsce
 6  
no to podział pasma 2100 MHz i agregacja pasm w LTE poszła się ry#@ć.
 0