Łukasz Szewczyk04.06.2020 (11:19)4 komentarze

Play rozbudowuje sieć 5G. W zasięgu 53 miasta Polski

• 5G w sieci Play do końca czerwca obejmie swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości na terenie Polski. Dotyczy to zarówno dużych aglomeracji, jak i mniejszych miejscowości. Sieć 5G w Play wykorzystuje pasmo 2100 MHz.
5G w Play
Po uruchomieniu pierwszej sieci 5G na terenie Trójmiasta Play kontynuuje rozbudowę i modernizację sieci w tej technologii. Efektem tego będzie udostępnienie 5G w 53 miastach i miejscowościach z wykorzystaniem ponad 500 stacji bazowych. Zasięgiem będą objęte zarówno duże aglomeracje miejskie m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław, jak i wiele mniejszych miejscowości, np.: Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka i Władysławowo. Ponadto, Play stale rozbudowuje i modernizuje swoją sieć oraz obecnie posiada ponad 8100 stacji bazowych, z których powyżej 40% działa w standardzie 5G Ready zapewniając zasięg tej technologii ponad 50% populacji Polski.
Sieć 5G oparta na częstotliwościach z pasma C oraz powszechna dostępność urządzeń końcowych w Polsce zapewni użytkownikom nową jakość korzystania z internetu mobilnego, którego zastosowania i wykorzystanie dynamicznie rośnie. Ostatnie miesiące pokazały, jak istotny jest dostęp do internetu. Możliwość zdalnej pracy, nauki oraz rozrywki stała się powszechnym standardem, a do jego utrzymania wymagana jest modernizacja i rozwój sieci komórkowych, aby ich zasięg i przepustowość wzrastały w odpowiedzi na zapotrzebowanie.

- Play jako pierwszy operator w Polsce już w grudniu 2019 r. uruchomił 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz i zgodnie z zapowiedziami kontynuuje wdrażanie tej nowoczesnej technologii w całym kraju. Z początkiem czerwca 2020 uruchomiliśmy ponad 500 stacji 5G, które do końca miesiąca obejmą swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek. Maksymalizacja korzyści z technologii 5G dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie wznowienie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G w Play - powiedział Jean Marc Harion, prezes sieci Play.

Operator uważnie śledzi ostatnie wydarzenia dotyczące aukcji częstotliwości 5G w paśmie C, która miała się rozpocząć pod koniec kwietnia i deklaruje swoją gotowość do udziału w aukcji. Dla postępów w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej kluczowe pozostaje sprzyjające otoczenie inwestycyjne, a w szczególności konieczność pełnej harmonizacji norm w zakresie pola elektromagnetycznego w polskim porządku prawnym.

Komentarze (1 - 4 z 4)

5G na 2100MHz znaczy zamulamy resztę bo chcemy pocisnąć 5G na częstotliwościach gdzie hula 4G. Medialna sensacja = faktyczna padaka.
 7  
5G!!! Nie powinno być dopuszczone w Polsce! Play pierwsza sieć która będzie tracić klientów że wprowadziła rakotwórczą szkodliwą sieć 5G!!! Macie gdzieś ludzi i ich zdrowie! A bajeczki że nie jest szkodliwe to sobie możecie mówić, bo liczy się dla Was tylko biznes!!!
 2  
Ja jestem w Play i tylko czekam kiedy w moim małym 10 tys. miasteczku zawita 5G :) Play ma tutaj jeden własny nadajnik i jeden nadajnik współdzielony z Orange i T-Mobile.
@Miłek poproszę o link do potwierdzonych danych odnośnie zachorowań (jaka choroba, ect) oraz liczby zgonów związanych z siecią 5G.
Już się nie mogę doczekać 8.06.2020 (8:20:41)
 4  
Miłek masz racje . Moja Mućka przestała się chwacić. Tak jakby dłużej przeżuwała trawe. Przecież nie wiedziała , że to cholerstwo 5g jest juz w Gdańsku. ... no ale tam to sama zgnilizna. Wystarczy zajrzeć do chlewu fanów pisiorów i wszystko jasne. .
 3