Łukasz Szewczyk27.07.2020 (10:56)10 komentarzy

Ładowarki naładują smartfona w 20 minut. W przyszłości może wystarczyć zaledwie minuta

• Ładowanie baterii telefonu w mniej niż minutę będzie w przyszłości możliwe dzięki technologii dziś wykorzystywanej w branży kosmicznej - twierdzi NASA.
• Obecnie najbardziej zaawansowane ładowarki mogą naładować baterię smartfona w 20 minut, czyli trzykrotnie szybciej niż sprzedawane do tej pory.
- Przyspieszone wprowadzenie technologii 5G na całym świecie, a także rosnąca dywersyfikacja aplikacji zużywających dużo energii, w tym gier i aplikacji do oglądania filmów, stanowią nowe wyzwania dla żywotności baterii telefonów komórkowych i ładowania użytkowników - podkreśla Jeff Zhang, główny naukowiec ds. technologii ładowania w OPPO.
OPPO wprowadziło właśnie na rynek najnowsze ładowarki z technologią ładowania 125 W, które są w stanie naładować do pełna baterię o pojemności 4000 mAh w zaledwie 20 minut. Już po 5 minutach bateria naładowana jest do 41 proc. Dla porównania superszybka ładowarka od Huawei dysponuje mocą 22,5 W i baterię o pojemności 3800 mAh naładuje do pełna w nieco ponad godzinę. Po 30 minutach sprawna bateria jest zaś naładowana w 60 proc.

Ładowarka OPPO wyposażona jest ponadto w trzy oddzielne pompy ładowania i szereg czujników, które mają zapobiegać powstawaniu przeciążeń mogących uszkodzić ładowany sprzęt. Oprócz ładowarki przewodowej o mocy 125 W OPPO produkuje też ładowarki bezprzewodowe AirVOOC o mocy 65 W. Czas ładowania baterii 4000 mAh wynosi w tym przypadku 30 minut. Ładowarka ta jest wyposażona w szklaną obudowę służącą do redystrybuowania ciepła, a także półprzewodnikową chłodnicę, dzięki której ładowany telefon nie nagrzewa się zbyt mocno.

- W 2014 roku wprowadziliśmy technologię szybkiego ładowania VOOC Flash Charge. Teraz jesteśmy zobowiązani do dalszego rozwijania naszej wiedzy i zalet w dziedzinie technologii bezprzewodowego, szybkiego ładowania o dużej mocy i kompaktowych rozmiarach, aby zapewniały użytkownikom bezpieczne, wydajne i wygodne ultraszybkie ładowanie - wskazuje Jeff Zhang.

Przyszłością ładowania urządzeń mobilnych są też zmiany w technologii produkcji ich akumulatorów. Jak wskazuje NASA, baterie w smartfonach przyszłości będą się ładowały w mniej niż minutę. Na razie największe nadzieje pokładane są w wykorzystaniu ogniw zbudowanych z grafenu. Taka bateria mogłaby zmagazynować nawet o 60 proc. energii więcej niż litowo-jonowa. Grafen znacznie wolniej się nagrzewa, więc bateria mogłaby być ładowana dużo większą mocą. W praktyce oznaczałoby to możliwość naładowania jej od zera w nie więcej niż kilkanaście minut. Nad taką właśnie baterią pracuje obecnie Samsung. Według wstępnych zapowiedzi smartfon wyposażony w nią może zostać wypuszczony na rynek jeszcze w tym roku.

Według analityków Transparency Market Research światowy rynek ładowarek do smartfonów osiągnie do 2027 roku wycenę na poziomie 53 mld dol. Dla porównania w 2019 roku było to 30 mld dol.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 10)

Kiedy bateria, która wytrzyma chociaż 3 dni użytkowania?
 11  
Kiedy bateria, która wytrzyma chociaż 3 dni użytkowania?
...albo chociaż 2 całe doby (przy częstym korzystaniu z internetu). :)
 6  
Żeby tak dobre baterie były w telefonach, a nie szybkie ładowanie.
 7  
Korzystam ze smartfona z przymusu (do pracy jest potrzebny mobilny internet). Ale wspominam z utęsknieniem swój stary telefon komórkowy, który wytrzymywał cały tydzień na jednym ładowaniu baterii. Teraz smartfon naładowany od rana na 100%, pod koniec dnia jest już rozładowany i na noc zostawiam go ładować się... Wpienia mnie to już!

Po przejściu na emeryturę (niestety jesczze nie prędko) chyba wrócę do zwykłego telefonu bez bajerów.
 5  
Najleprza pod kontem baterii była chyba nokia 1610 i 1611 tydzień czasu bez trudu, po modyfikacji ogniw dało się przeciądnąc nawet do prawie 2 tygodni po wymianie ogniw na leprze. :)
 3  
Będą na urlopie moja Nokia 6310i leżała i czuwała głównie w hotelu. Rozmawiałem rzadko bo rozmowy zagraniczne były drogie i wytrzymała do końca pobytu czyli 13 dni!
 4  
inzynierowie ! Trzeba pracowac nad dluzsza praca baterii , a nie nad skracaniem czasu ladowania. To zly kierunek.
czarny kot ze świńskim ryjem 28.07.2020 (0:14:12)
 5  
pytanie co z żywotnością takiej baterii.
 4  
pytanie co z żywotnością takiej baterii.
Ważne żeby wytrzymała przez okres gwarancji czyli zwykle 3 miesiące, a potem kup se nową. Takie to ekologiczne!
 2  
Chciałbym bardzo, żeby powstała taka bateria, która wytrzymałaby
3 tygodnie na jednym ładowaniu :-)
 1