Łukasz Szewczyk09.11.2020 (13:18)11 komentarzy

Plus buduje sieć 5G w całej Polsce. W zasięgu ponad 11 mln mieszkańców Polski w 2021 roku

• Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu.
• Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski.
Zgodnie z zapowiedziami Plus kontynuuje rozbudowę najszybszej sieci 5G. W maju 2020 roku w siedmiu miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. Pozwala osiągać szybkość internetu do 600 Mb/s. Kilkumiesięczne obserwacje doświadczeń użytkowników sieci i najlepsze wyniki uzyskiwane w testach szybkości sieci 5G w porównaniu do innych operatorów, zaowocowały decyzją o poszerzeniu zasięgu sieci. Do listy 7 obecnych miast z 5G dołączy kolejnych ponad 150 miejscowości, dzięki czemu łącznie z 5G w Polsce będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób.
11 mln mieszkańców w zasięgu sieci 5G Plusa
11 mln mieszkańców w zasięgu sieci 5G Plusa
- Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp - mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus - Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G.

11 mln osób i ponad 150 miejscowości w zasięgu 5G Plusa w 2021 roku
W 2021 roku Plus planuje oferować 5G na ponad 1700 stacjach, we wszystkich obecnych oraz byłych miastach wojewódzkich oraz szeregu innych miejscowości. Tym samym w przyszłym roku z najszybszej sieci 5G 2600 MHz TDD w Polsce będzie mogło korzystać już ponad 11 milionów osób.

Ponad 700 stacji i 5 mln ludzi w zasięgu jeszcze w listopadzie 2020 roku
Łącznie zgodnie z planem do końca listopada powinno być włączonych ponad 700 stacji, zapewniających swoim zasięgiem technologię 5G dla 5 milionów ludzi. Do obecnej listy miast z 5G Plusa, czyli Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia dołączą między innymi mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i wielu innych.

Kolejne technologie i częstotliwości
Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości wzmocnić pozycję lidera 5G w Polsce i oferować go jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.

Sukcesywnie rozbudowywane jest także portfolio sprzętów obsługujących 5G. W asortymencie dostępne są zarówno modele flagowe, jak też urządzenia ze średniej półki cenowej - w ofercie w listopadzie będzie już w sumie około 20 smartfonów i routerów. Dzięki temu 5G stanie się bardziej powszechne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

5G w Plusie jest rozwijane na infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.

Komentarze (1 - 10 z 11)

hahaha , z plusa to ja nawet zasiegu 2G nie mam, a pozostałych sieci mam 2; 3; 4G
 14  
Na dziś tylko Plus ma prawdziwe 5G a jak będzie 11 milionów ludzi w zasięgu to inne sieci mogą się pakować :)
 29  
Na dziś tylko Plus ma prawdziwe 5G a jak będzie 11 milionów ludzi w zasięgu to inne sieci mogą się pakować :)
Widzę że lecą trolle z konkurencji
 7  
Na dziś tylko Plus ma prawdziwe 5G a jak będzie 11 milionów ludzi w zasięgu to inne sieci mogą się pakować :)
Widzę że lecą trolle z konkurencji i minusują. Boli że mają sieć 5G trzy razy wolniejszą od Plusa
 20  
U mnie opuścili gdzieś 3G i 4G po drodze... Reszta jakoś ma zasięg
 9  
ubmnie nie ma w cale sieci 2g ale jest 3+i to tyle moze w końcu 5G sie doczekam szybciej i to najlepiej 5G+ i wszystkie kreski
 5  
Kiedy testowałem wszystkie 4 oferty internetu mobilnego (oferty na kartę przed podjęciem decyzji o abonamencie) Plus w mojej lokalizacji (obrzeża Warszawy) miał zdecydowanie najsłabsze wyniki. Orange i Play przekraczały 200 mbps, a w przypadku Plusa było to nie więcej niż 60 mbps. Na T Mobile nie liczyłem, bo ma tu raczej słaby zasięg, ale i tak przekroczył 100 mbps. Wszystko na tym samym routerze (cat. 19, bez obsługi 5G).

Zatem niech Plus najpierw popracuje nad LTE, a dopiero potem zabiera się za 5G...
 19  
Akurat w plusie to ja mam najlepszy zasięg, inne sieci spadają akurat , ale śmieszy mnie gdy słyszę o tych prędkościach. W swych miastach miałem zaledwie 1,5 MB/s, ale w Radomiu gdzie duże miasto osiągnął zaledwie 10MB/s, zamiast wprowadzać 5g niech poprawia wszyscy zasięg tego co już jest, a przede wszystkim to predkosc
 5  
Że 5g? Dziwne bo kazdy co ma plusa to mowi ze to badziew polaczenia rwie zasieg slaby a internet jak zawieje wiatr. No i tak niestety jest.
 7  
Póki co to mają duży problem z LTE. Przekazali część pasma na 5G i pzacsely się problemy. O awarii, z zeszłego piątku nie wspomnę.
 5