Łukasz Szewczyk26.11.2020 (12:34)3 komentarze

Ponad połowa Polaków chce szybkiego dostępu do sieci 5G

• 52% Polaków chciałoby zacząć korzystać z sieci 5G u swojego operatora w ciągu roku od jej uruchomienia - wynika z badania "5G Made in Poland" zrealizowanego przez SW Research na zlecenie firmy Ericsson.
• Co szósta osoba oczekuje dostępu do sieci 5G maksymalnie w ciągu miesiąca od momentu uruchomienia usługi
5G
- Wyniki naszego ogólnopolskiego badania jednoznacznie pokazują,
że konsumenci z dużymi oczekiwaniami podchodzą do wprowadzenia łączności 5G. W Polsce technologia 5G jest już dostępna, ale konieczne jest przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości
- mówi Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Według badania "5G Made in Poland", najważniejszym czynnikiem
dla konsumentów przy wprowadzeniu sieci piątej generacji jest zwiększona przepustowość łącza, czyli szybszy internet - deklaruje to 28% badanych Polaków. W nieznacznie mniejszym stopniu, istotne dla respondentów okazuje się również bezpieczeństwo danych (19%) oraz lepszy zasięg łączności mobilnej (16%).

- "Polacy coraz świadomiej podchodzą do nowych technologii, ich zalet ale i niebezpieczeństw. Stąd tak duży odsetek osób, dla których ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo danych. Dodatkowo, większość konsumentów wie, że cyberbezpieczeństwo w sieci 5G jest elementem priorytetowym - tłumaczy Marcin Sugak. Prawie jedna czwarta respondentów badania oczekuje, że połączenie 5G będzie zdecydowanie bezpieczniejszym
niż 4G we wszystkich obszarach eksploatacji. Kolejnych 21% stwierdza, że 5G będzie bezpieczniejsze w wybranych obszarach.Znaczenie rynku konsumenckiego w rozwoju sieci 5G na świecie podkreśla również najnowszy globalny raport Ericsson ConsumerLab. W raporcie zaznaczono, że usługi konsumenckie obejmujące telefonię komórkową, stacjonarną, szerokopasmową, telewizję i wideo już w 2019 r. stanowiły średnio 56% przychodów operatorów na świecie. Na pozostałą część składają się usługi dla biznesu. Największy udział w zyskach operatorów miały usługi mobilne, a w mniejszym stopniu usługi stacjonarnego dostępu szerokopasmowego, telewizji i wideo. 79% przychodów z usług mobilnych stanowią te dedykowane dla konsumentów.

- Szacujemy, że do 2024 r. udział ten wzrośnie do 81%. Na całym świecie obserwujemy, że operatorzy kładą duży nacisk na poszukiwanie nowych źródeł przychodów, które wykorzystują zaawansowaną charakterystykę sieci 5G - mówi Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson. Według Ericsson ConsumerLab operatorzy usług komunikacyjnych mogą wygenerować do 2030 r. łączny przychód w wysokości do 131 mld USD z samych tylko dodatkowych usług cyfrowych. Około 40% tych prognoz przychodów przypisuje się wydatkom konsumentów na usługi wideo, rzeczywistość rozszerzoną (AR), wirtualną (VR) i gry w chmurze za pośrednictwem sieci 5G.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Tylko głupcy i paranoicy nie chcą dostępu do 5G, gdzie tak naprawdę to 4G na wyższych częstotliwościach. I sama technologia może zastąpił jeszcze droższy światłowód
 7  
- tia... a potem trza pisać dwa wnioski, by móc wyciągnąć musztardę z "googlelodówki"
 3  
Ciekawe czy ci wszyscy chcący 5G zdają sobie sprawę, że nie kupią sobie prostego telefonu z jego obsługą za 500-700 zł? Z czasem pewnie (pod)słuchawki będą tańsze ale i tak będzie trzeba wydać ponad 1000 zł żeby mieć ten "szalony" internet ;-)
 1