Materiał partnera29.12.2020 (15:39)

Dlaczego lepiej używać danych mobilnych zamiast publicznej sieci WiFi

Błyskawiczne połączenie się z Internetem bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów może być kuszące, lecz warto pamiętać o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą publiczne sieci WiFi.
VPN
Publiczna sieć WiFi jest dla wielu użytkowników urządzeń mobilnych doskonałym sposobem na przeglądanie Internetu bez konieczności korzystania z własnego pakietu mobilnych transmisji danych. Darmowa sieć WiFi jest dostępna na lotniskach, na dworcach, w galeriach handlowych, restauracjach czy centrach miast.
Zagrożenia związane z siecią WiFi

Bezpłatne sieci WiFi to wszystkie te sieci, które gwarantują dostęp do Internetu nieokreślonej grupie użytkowników, bez konieczności podawania hasła dostępu (lub hasło to jest powszechnie znane). Takie sieci są otwarte i mogą być w łatwy sposób wykorzystywane przez hakerów.

Fałszywe hotspoty

Jednym z najprostszych sposobów, z jakich korzystają cyberprzestępcy, to stworzenie sieci hotspot o takiej samej nazwie, jak nazwa pobliskiego sklepu, restauracji czy dworca. Nieświadomi niczego użytkownicy, będą z niej korzystać nie wiedząc nawet, że ich połączenie jest monitorowane. Gdy tylko osoba połączy się z siecią za pośrednictwem takich fałszywych hotspotów, hakerzy mogą przechwycić jej dane, a nawet wstrzyknąć złośliwe oprogramowanie na podłączone urządzenie. Aby zapobiec podobnej i wielu innym niebezpiecznym sytuacjom, warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich zagrożeń, jakie można napotkać podczas korzystania z Internetu za pomocą bezpłatnego publicznego WiFi.

Publiczne sieci WiFi nie są szyfrowane

W przeciwieństwie do domowej sieci WiFi, w której cały ruch jest szyfrowany między routerem a urządzeniami, które się z nim łączą, publiczne sieci WiFi nie są szyfrowane. Oznacza to, że każda aktywność, która nie jest zaszyfrowana jest widoczna dla każdego, kto znajduje się w pobliżu hotspotu. Mowa tu o adresach URL czy aktywności, na przykład na forach internetowych.

Publiczne sieci WiFi są łatwiej narażone na ataki

W związku z tym, że dane, które są przesyłane za pośrednictwem bezpłatnych publicznych hotspotów, są często niezaszyfrowane i niezabezpieczone, każdy użytkownik jest potencjalnym celem ataków hakerów (tzw. ataki Man in the Middle). Hakerzy mogą przeszukiwać informacje wysyłane między daną osobą a odwiedzanymi przez niego witrynami, podglądać loginy, historię przeglądania, transakcje zakupowe itp.

Jak można uchronić się przed niebezpieczeństwem?

1. Korzystanie z możliwości szyfrowania swoich danych. Najskuteczniejszą metodą ochrony swoich danych podczas korzystania z publicznej sieci WiFi jest zastosowanie oprogramowania VPN online i korzystanie z wirtualnej sieci publicznej. VPN skutecznie szyfruje wszelkie przesyłane dane, a wszystkie działania w Internecie pozostaną bezpieczne i chronione. VPN może również być skutecznie stosowany podczas korzystania z sieci mobilnej.

2. Nie odwiedzanie witryn zawierających informacje poufne. Witryny, których adresy rozpoczynają się od HTTPS dodatkową chronią wszystkie przesyłane dane przed podsłuchem i modyfikacjami.

3. Nie logowanie się na konta bankowe ani do kont w mediach społecznościowych podczas korzystania z publicznego WiFi.

4. Regularne aktualizowanie oprogramowania antywirusowego na wszystkich urządzeniach.

5. Włączenie zapory sieciowej na urządzeniu. Dzięki zaporom sieciowym, osoby trzecie będą miały problem z uzyskaniem dostępu do danego systemu. Bariera ta chroni także przed wszelkimi złośliwymi oprogramowaniami.

6. Zaznaczenie opcji "Zapomnij sieć" i wyłączenie opcji automatycznego łączenia z WiFi. Te działania uchronią urządzenie przed automatycznym połączeniem z siecią w momencie, gdy urządzenie znajdzie się na obszarze działania publicznej sieci hotspot.

7. Korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego, szczególnie podczas logowania do banków i mediów społecznościowych pozwoli zabezpieczyć konto nawet w przypadku, gdy uzyska do niego dostęp osoba niepowołana.

Czy sieć mobilna to lepszy wybór?

Jeżeli zamiast darmowej sieci WiFi użytkownik zdecyduje o skorzystaniu ze swoich danych mobilnych w pakiecie udostępnianym przez sieć komórkową może być pewien, że wszystkie dane wysyłane w takiej sieci 4G są zaszyfrowane i znacznie bezpieczniejsze niż bezpłatny hotspot WiFi. Chociaż sieci 4G można również zhakować, podobnie jak wszystko inne na świecie, są one nadal bezpieczniejsze niż otwarte hotspoty.

Czy oznacza to, że nawet sieć mobilna może ulec atakom cyberprzestępców? Tak, w teorii jest to możliwe, jednak jest to o wiele trudniejsze niż zaatakowanie bezpłatnego publicznego punktu dostępu WiFi.

Podsumowanie Informacji

Decydując się na skorzystanie z darmowej sieci WiFi należy być świadomym wielu niebezpieczeństw. Bardzo trudno jest oszacować, ile osób korzysta z tej samej sieci w danym momencie i czy któraś z nich nie zdecyduje się przechwycić danych logowania, osobowych czy nawet historii przeglądania stron.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których skorzystanie z publicznego WiFi jest konieczne. Może okazać się, że sieć mobilna utraciła zasięg lub użytkownikowi skończyły się środki na koncie. W takim przypadku, należy zaopatrzyć się w dodatkową ochronę swojego urządzenia, taką jak oprogramowanie VPN. Wtedy kwestia bezpieczeństwa jakiegokolwiek połączenia z siecią zostanie rozwiązana.