Łukasz Szewczyk26.02.2021 (10:04)10 komentarzy

Cellnex Telecom kupi infrastrukturę sieci Plus. "Przyspieszenie rozwoju 5G w Polsce"

• Grupa Polsat zdecydowała o sprzedaży na rzecz Cellnex Telecom kontrolnego pakietu udziałów Polkomtel Infrastruktura za cenę około 7,1 mld zł.
• Tym samym Grupa Cyfrowy Polsat zamierza wejść w długoterminowe partnerstwo z Cellnex Telecom, dzięki czemu będzie możliwe przyspieszenie rozwoju technologii 5G w Polsce
Cellnex Telecom kupi infrastrukturę sieci Plus. "Przyspieszenie rozwoju 5G w Polsce"
W wyniku przeprowadzonego przeglądu różnych opcji strategicznych, rozpoczętego we wrześniu 2020 roku, Cyfrowy Polsat i Polkomtel (operator komórkowej sieci Plus) zawarły ze spółką Cellnex Poland, będącą podmiotem zależnym Cellnex Telecom, warunkową umowę sprzedaży pakietu 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura (spółki zależnej Grupy Polsat odpowiedzialnej za część technicznej infrastruktury sieciowej). W szczególności, NetCo jest właścicielem pasywnych i aktywnych warstw mobilnej infrastruktury Grupy Polsat, składających się z około 7 tys. lokalizacji, około 37 tys. różnych systemów on-air (w tym około 1 tys. systemów obsługujących 5G) oraz sieci transmisyjnej.
Sieć rdzeniowa Polkomtelu wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia klientom w Polsce usług w technologii 5G, jak również w technologiach 2G/3G/LTE pozostanie w posiadaniu Grupy Polsat. Grupa, jako operator sieci Plus, zamierza nieprzerwanie dostarczać najwyższej jakości treści i usługi łączności swoim klientom indywidualnym, biznesowym oraz hurtowym.

- Nasz zamiar, aby współpracować z Cellnex Telecom przy dalszym rozwoju naszej sieci mobilnej, ma na celu umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej efektywnego kosztowo uruchamiania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów, w tym obecnie w szczególności w technologii 5G - mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. - Aby nasi klienci mogli pracować, uczyć się, czy korzystać z rozrywki w coraz bardziej dynamicznie zmieniającym się świecie i w coraz większym stopniu opierającym się o komunikację i transmisję danych, będą potrzebować tak jak dotychczas niezawodnej sieci 5G - a w przyszłości również sieci kolejnych generacji - dodaje.

Aby taka sieć była efektywna, jak najwięcej lokalizacji musi być wyposażonych w sprzęt 5G.

- Biorąc pod uwagę liczbę operatorów w Polsce oraz liczbę obecnych lokalizacji stacji wierzymy, że dla szybszego rozwoju sieci mobilnych zarówno 5G, jak i kolejnych generacji oraz zapewnienia mieszkańcom Polski możliwie jak najlepszej jakości usług, kluczowym jest współdzielenie infrastruktury pasywnej i aktywnej i gracze mobilni muszą podążać i będą podążali w tym kierunku - mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. - Nasze partnerstwo z Cellnex Telecom pozwoli zwiększyć liczbę nadajników, z których korzystają nasi klienci i będzie to można osiągnąć przy zastosowaniu efektywnego kosztowo podejścia

Jako wiodący europejski operator infrastrukturalny na rynku telekomunikacyjnym, Cellnex będzie dążył do optymalizacji inwestycji w sieci mobilne w Polsce, z korzyścią zarówno dla milionów ich klientów, jak i uwzględniając aspekt ekologiczny i środowiska naturalnego w Polsce.

- Decyzja, żeby wystawić na sprzedaż zarówno pasywną, jak i aktywną część infrastruktury, jest nowością, niemniej jednak dostrzegamy sens biznesowy w takim podejściu. To wyraźnie wpisuje się w nasze zaangażowanie w rozwijanie tradycyjnego modelu operatora wieżowego w kierunku modelu zintegrowanego zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną. Bardzo cieszy nas przyszła współpraca z zespołem Grupy Polsat i wierzymy, że nasz udział w zarządzaniu portfelem polskich wież i nadajników przyniesie wymierne synergie wszystkim zaangażowanym stronom. Model współpracy, który uzgodniliśmy z zespołem Grupy Polsat, gwarantuje zgodność interesów wszystkich stron. Chcemy uczestniczyć w dalszym rozwoju technologii 5G w Polsce i zapraszamy nowych najemców zainteresowanych współpracą z nami - mówi Tobias Martinez, CEO Cellnex Telecom.

Wartość 99,99 proc. udziałów w NetCo została w ramach transakcji wyceniona na około 7,1 mld zł, a zamknięcie transakcji jest uzależnione od spełnienia się warunków zawieszających w postaci: uzyskania przez sprzedających zgód wymaganych przez dokumenty finansowania Grupy Polsat i zwolnienia zabezpieczeń ustanowionych na udziałach podlegających sprzedaży oraz uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji. Wraz ze spełnieniem się warunków zawieszających, Grupa Polsat i Cellnex podpiszą umowę serwisową zobowiązującą NetCo do świadczenia na rzecz Grupy Polsat określonych usług przez 25 lat (z możliwością przedłużania o kolejne okresy 15-letnie). Współpraca będzie oparta o miesięczne wynagrodzenie zależne od liczby lokalizacji i systemów w ramach aktywnej warstwy infrastruktury wykorzystywanych i dodatkowo zamawianych w przyszłości przez Grupę Polsat. Zgodnie ze zobowiązaniami umownymi, Grupa Polsat będzie zobowiązana składać w NetCo zamówienia na budowę określonej liczby nowych lokalizacji oraz zamówień określonej liczby dodatkowych usług emisji w określonych ramach czasowych. Równolegle z umową serwisową zostanie zawarta szczegółowa umowa o poziomie świadczenia usług, a konstrukcja obu kontraktów będzie zapewniała realizację interesów wszystkich zainteresowanych stron.

Strategiczny zamysł partnerstwa oparty jest o koncepcję współdzielenia aktywnej i pasywnej infrastruktury, w ramach której operator mobilny skupia się przede wszystkim na zapewnieniu najwyżej jakości produktów i usług i maksymalnej satysfakcji klientów, którzy z nich korzystają, , podczas gdy operator infrastrukturalny jest odpowiedzialny za dostarczenie zamówionej pojemności sieciowej w sposób najbardziej efektywny kosztowo. W pierwszej kolejności, podejście takie wzmocni możliwości inwestycyjne Grupy Polsat, która wkroczyła już w nowy cykl inwestycyjny rozpoczynając budowę pierwszej w Polsce sieci 5G i będzie dążyła do rozszerzenia zasięgu nowej technologii poprzez wykorzystywania dodatkowych lokalizacji. Po drugie, model ten jest otwarty na współpracy z kolejnymi najemcami celem uzyskania jeszcze większych oszczędności w obszarze rozwoju sieci w przyszłości. Po trzecie, partnerstwo to zapewni wyższy poziom zadowolenia klienta, szybsze wdrażanie nowych technologii oraz optymalizację istniejących w Polsce portfeli wieżowych.

Polkomtel Infrastruktura jest spółką posiadającą pasywne i aktywne elementy infrastruktury telekomunikacyjnej, pierwotnie wybudowane przez inne spółki zależne Grupy Polsat. W roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2020 roku, spółka wygenerowała 957,8 mln zł przychodów, 672,5 mln zł zysku EBITDA (wg MSSF16), EBIT na poziomie 116,1 mln zł i zainwestowała 433 mln zł (CAPEX gotówkowy, zawierający koszty budowy pierwszego etapu sieci 5G).

Komentarze (1 - 10 z 10)

Coś ostatnio telekomy wola sprzedać infrastrukturę i ją dzierżawić. Przypadek?
 5  
Optymalizacja kosztów.
 4  
Może się jakość poprawi i szybkość sieci. Jest bardzo skokowa.
Czy TVN24 pozostanie? 26.02.2021 (12:54:35)
 5  
Zupełnie odskoczą konkurencji bo już teraz Plus ma 5G około 3x szybsze od innych.
 1  
Może się jakość poprawi i szybkość sieci. Jest bardzo skokowa.
W Plusie i tak masz najszybsze 5G w PL. Reszta speedy ma na poziomie 4G albo i wolniej
 3  
W Plusie i tak masz najszybsze 5G w PL. Reszta speedy ma na poziomie 4G albo i wolniej
T-Mobile to już zupełna żenada - średni speed ich niby 5G to 70 Mb/s :) ????????????
 3  
Plus ma najsłabszy zasięg spośród W4, w moim miejscu zamieszkania nadal jest biała plama..
 6  
Plus ma najsłabszy zasięg spośród W4, w moim miejscu zamieszkania nadal jest biała plama..
I dlatego od wielu kwartałów najmniej ludzi z Plusa odchodzi i najwięcej nowych przychodzi? :)
 1  
T-Mobile to już zupełna żenada - średni speed ich niby 5G to 70 Mb/s :) ????????????
Nie tylko T-Mobile. Orange i Play ta sama ściema - 5G najwolniejsze na świecie
 0  
Zachęcony reklamami tych transwestytów w plus na kartę....kupiłem. Kartę zarejestrowałem włączyłem transfer na LTE.....robię speed test.....a a tu 400kb......WTF??? Drugi test transfer 300kb..,nawet nie jeden mega transferu.....karta po 5 minutowym życiu wylądowała w piecu centralnego.
 0