Łukasz Szewczyk24.03.2021 (9:46)5 komentarzy

Vercom rozpoczyna testy "następcy SMS" w sieci Play

• Vercom podpisał umowę z operatorem PLAY na testy komercyjnego wykorzystania rozwiązania RCS (Rich Communication Suite).
• Standard RCS, nazywany następcą SMS'a lub SMS'em 2.0, rewolucjonizuje klasyczne wiadomości tekstowe, rozszerzając je o dodatkowe funkcje znane z komunikatorów internetowych.
SMS smartfon
Standard RCS nazywany następcą SMS, czy też SMS-ami nowej generacji wprowadza m.in. szereg funkcjonalności znanych z internetowych komunikatorów, jak przesyłanie wysokiej jakości zdjęć, plików video, prowadzenie grupowych konwersacji czy też śledzenie dostarczenia i odczytania wiadomości. Co ważne, RCS działają w oparciu o numer telefonu, więc użytkownik nie musi instalować dodatkowych aplikacji. RCS to także nowe możliwości dla biznesu, umożliwiają bowiem wdrożenie tzw. komunikacji konwersacyjnej, dzięki której możliwe będzie zautomatyzowanie - w sposób przyjazny i w pełni spersonalizowany - wielu kluczowych procesów w firmach, takich jak sprzedaż czy obsługa klienta.
Vercom już dwa lata temu rozpoczął, jako pierwsza polska firma, współpracę z Google w zakresie wprowadzenia wiadomości RCS w naszym kraju.

- Od 2 lat rozwijamy i testujemy standard RCS. Mamy już na swoim koncie udane wdrożenia technologiczne poza Polską. Przed nami kolejny, duży krok we wprowadzaniu tej usługi, na podstawie umowy z operatorem PLAY rozpoczniemy testy rozwiązania RCS na naszym rodzimym rynku. Jeśli zakończą się one sukcesem, mamy nadzieję na komercyjne wdrożenie RCS w Polsce jeszcze w tym roku - komentuje Krzysztof Szyszka, prezes zarządu Vercom.


Wiadomości SMS wciąż są najpopularniejszym kanałem komunikacji z największym dotarciem i wskaźnikami efektywności. Kanał OTT (tj. komunikatory typu WhatsApp, Viber, Messenger), z racji potrzeby wykorzystywania zewnętrznych aplikacji pozycjonuje się zdecydowanie niżej pod względem popularności. Złotym środkiem wydaje się standard RCS, który bazuje na powszechności SMS, oferując przy tym kluczowe dla biznesu funkcje znane m.in. z rozwiązań OTT. Pokazuje to wielki potencjał kanału RCS. Według analityków Juniper Research obecnie globalny rynek RCS wart jest ok 2 mln USD, a w 2025 r. jego wartość ma wzrosnąć do 4 121 mln USD, co oznacza wskaźnik CAGR na poziomie aż 365 proc.

- Widzimy olbrzymi potencjał w kanale RCS. Cieszę się, że Vercom od samego początku aktywnie uczestnicy we wdrażaniu tej przełomowej technologii w Polsce. Daje to nam miano nie tylko lidera, ale i pioniera tego rynku - dodaje Tomasz Pakulski, członek zarządu Vercom.

Według analityków firmy Juniper do roku 2025 udział RCS w rynku CPaaS (Communication Platform-as-a-Service), może wynieść nawet 25%, co oznacza że RCS może w krótkim czasie zrewolucjonizować sposób w jaki firmy komunikują się ze swoimi klientami.

Komentarze (1 - 5 z 5)

A kiedy upadek i następca Playa?
 10  
Zapomnieli napisać że Play jest jedyną siecią w Polsce w której jeszcze nie działa RCS. Wszystkie inne już dawno temu wprowadziły ten standard.
 1  
@Pelczi
Taa. Ciekawe które. Z tego co mi wiadomo nie ma tego żaden operator w Polsce a co ciekawe posiadają to co poniektóre modele smartfonów
 3  
@Gerwazy

Nie wiem w jakiej sieci masz telefon, ale ja mam w Play i tak jak napisał @Pelczi jest to jedyna sieć, która tak topornie wdraża tą usługę. Dosłownie działa ona tylko na kilku najnowszy i najdroższych modelach.

Natomiast w takiej sieci jak Orange, T-mobile czy Plus. Aktywowałem wiadomości RCS bez problemu na różnych telefonach. Poczynając od Samsunga A50, który nie należy do najnowszych i najlepszych telefonów. Ciężko jest go nazwać nawet średniakiem. Nie było również problemu z aktywacją RCS w Samsungu galaxy S8+.

Natomiast oba te telefony nadal nie obsługują RCS w sieci Play.


Jestem w sieci Play prawie od samego początku jej powstania (prepaid, nie było lepszych ofert na rynku) i zaczynam się szczerze zastanawiać nad zmianą operatora.
 4  
Taaa.... jakoś w Playu używam RCS od ponad roku na Note10, żona na A70 też, a syn ma A50 w Orange i za nic nie da się uruchomić...
 1