Łukasz Szewczyk15.04.2021 (12:14)12 komentarzy

Nowy wóz transmisyny w Polsacie. "Będziemy produkować sygnał w jakości Ultra HD"

• Polsat rozwija nowoczesne technologie transmisyjne - do floty produkcyjnej dołączy nowy wóz transmisyjny, który będzie wykorzystywał technologie IP do produkcji i przesyłu sygnału.
Wóz transmisjyjny
Wóz transmisjyjny
Wóz transmisyjny, który powstanie na specjalne zamówienie Telewizji Polsat, będzie wykorzystywał nowovzesne światowe technologie. Główne elementy systemu będą oparte na rozwiązaniach IT i światłowodowych. Dodatkowo będzie o wiele mniej energochłonny (będzie zużywał mniej energii) niż obecne wozy transmisyjne, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne.
- Telewizja Polsat rozpoczyna proces transformacji swojej obecnej floty wozów transmisyjnych, której celem jest rozwój systemów produkcyjnych w stronę technologii IP - mówi Andrzej Szymański, Dyrektor Pionu Techniki Telewizji Polsat. - Będziemy produkować sygnał w jakości Ultra HD, który niesie czterokrotnie więcej informacji niż standardowy obraz HD, dzięki czemu widz będzie w stanie dostrzec znacznie więcej szczegółów. Dodatkowo, technika HDR - High Dynamic Range - zapewni jeszcze żywsze kolory i bardziej naturalny obraz. Dla naszych widzów będzie to oznaczało nową, jeszcze lepszą jakość oglądania naszych programów. - dodaje.

Wóz, dzięki uniwersalności zaprojektowanych systemów wizji i dźwięku umożliwi całkowicie niezależną i samodzielną produkcję zarówno dużych wydarzeń artystycznych, koncertów czy festiwali, jak i najbardziej skomplikowanych imprez sportowych. Realizacja programów będzie możliwa m.in. w formacie TV UHD/HD HDR z dźwiękiem Dolby 5.1.4 Atmos oraz stereofonicznym.

- Poprosiliśmy Sony o to, aby poza super technologiami wóz zapewniał również wydajne, komfortowe i produktywne środowisko dla załogi i ekipy produkcyjnej. Może to być osiągnięte tylko przez odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni do pracy, wybór materiałów konstrukcyjnych, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i klimatyzacji. Wybrane rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie mają decydującą role w zapewnieniu wysokiej wydajności i jakości pracy załogi - dodaje Marcin Zdanowicz, Dyrektor Pionu Realizacji Telewizji Polsat.

Będzie to całkowicie samodzielny wóz transmisyjny, który dzięki wykorzystywaniu technologii IP (internetowych), będzie stanowił również krok w stronę możliwości odejścia od przesyłu satelitarnego.

- To istotny krok w przyszłość dla Telewizji Polsat, byliśmy liderem we wdrażaniu technologii HD, teraz czas na kolejną zmianę - wkraczamy w świat do niedawna jeszcze futurystycznych technologii w obszarze realizacji telewizyjnej. Jestem dumny, że nasz wóz zaprojektowany przez Sony będzie wykonany w najnowocześniejszej na świecie technologii. Wszystko to robimy z myślą o widzach, aby zapewnić im najlepszą z możliwych jakość realizacji naszych programów - mówi Adam Nowe, Członek Zarządu Telewizji Polsat.

Nowoczesny wóz transmisyjny Sony w Polsacie / Fot. materiały prasowe
Nowoczesny wóz transmisyjny Sony w Polsacie / Fot. materiały prasowe
Najważniejsze cechy wozu:
• 14 kamer i torów kamerowych Sony HDC-3500 i HDC-5500 UHD HDR uzupełnionych o kamery POV i kamery bezprzewodowe Sony HDC-P50.
• mikser wizyjny Sony XVS-9000 pracujący w środowisku IP.
• obiektywy Fujinon, w tym typu box, którego maksymalne zbliżenie to 107x
• 4 serwery powtórkowe umożliwiające realizację 7-iu niezależnych powtórek jednocześnie
• możliwa równoległa praca dwóch reżyserek, czyli produkcja jednocześnie dwóch różnych programów
• zbudowany w oparciu o technologię IP
• praca w formatach UHD/HD HDR.
• system zarządzania Sony LEO/LSM

Wóz, zgodnie z umową pomiędzy Sony i Telewizją Polsat, zostanie oddany do użytku w 2021 roku.

Komentarze (1 - 10 z 12)

Ultra HD w przypadku Polsatu to zapewne 8-10 Mb/s. Czyli bardziej takie HD+.
 23  
Ale się uśmiałem. UHD... nawet głupiego Dolby Digital nie potrafią uruchomić, a za UHD się zabierają.
 23  
Jeszcze żeby za jakością sygnału szła jakość treści...
 14  
p. Solorz chyba był naćpany lub przegrał jakiś zakład że wyłożył takie pieniądze na sprzęt!!?? Tylko będzie musiał jeszcze zatrudnić "speców" do produkcji takiego dźwięku!! Tak jak ktoś wyżej napisał to będzie raczej lepsze HD niż 4K !!! A o dobre audio chociażby DD+ 5.1 to zapomnijmy!!!
 8  
Tak samo Jak Polsat Premium Sport nie mógli by póścic w 4K tylko ich wymysł Super HD, co to jest!!! Jakos na Ipli potrafia póścic 4K,hmmm
 5  
A dekoder 4k już jest? Czy nadal pozostaje wybór Canal + lub nic?
 8  
Dla tych co mnie hejtują: za Polsat Sport Premium w na ipli w 4K - 360 zł... I tyle z waszego 4k. Na Canal+ macie kanały w 4k w pakiecie. To dalej oglądajcie sobie śmieszne "super HD"...
 5  
Lepiej późno niż wcale z tym 4K w CP , ale to daleka droga nadal brak dekoderów 4K przecież klient musi na czymś to oglądać . A nowego Evoboxa UHD nadal brak w ofercie satelitarnej i internetowej nawet nie wykorzystano usług światłowodowych Netii do przetestowania oferty 4K . Wygląda na to że jeszcze długo poczekamy na ofertę 4K w CP oraz NETII a to nie sprzyja utrzymaniu stałych klientów gdy inni operatorzy mają w swojej ofercie dekodery i kanały UHD .
 4  
Ty głupia radomska kobieto,
Słuchaj uważnie bo nie będę 2 razy powtarzać:
Artykuł dot. Polsatu, a ty tu jedziesz przekazem rządowym. Zupełnie nie na temat. Ale się zbłaźniłaś. Leże pod stołem i się turlam ze śmiechu. Buhahahahahahahahahahahahahaha!!!
Pewnie czytać nie umiesz, prawda?
Te radomskie stare babcie już tak mają niestety.
Ciekawe jak z książeczki do nabożeństwa korzystasz. Wnuczek ci czyta babciu?
Maciej z Radomia wyznający na klęczkach konserwatywne wartości 16.04.2021 (7:46:30)
 6  
Zapowiada się kolejna groteska, bo nawet jeśli Polsat w końcu uruchomi kanał 4K, to obejrzą go jedynie abonenci Canal+ i kablówek, bo CP nie ma dekoderów 4K. Déjà vu z TVP 4K.
 10