Łukasz Szewczyk19.04.2021 (15:40)6 komentarzy

Polska w zasięgu 5G w ciągu trzech lat

• W Polsce w 2023 roku już 90% populacji i 58% terytorium kraju znajdzie się w zasięgu 5G - wynika z raportu Analysys Mason, zrealizowanego
we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies
Polska w zasięgu 5G w ciągu trzech lat
Raport Analysys Mason podkreśla, że średnia częstotliwość 5G (3,5 GHz), która jest niezbędna do zapewnienia znaczących zmian gospodarczych, szczególnie w cyfryzacji przemysłu, obejmie 31% populacji kraju do 2025 roku. W ciągu kolejnych 5 lat w zasięgu sieci 3,5 GHz znajdzie się już ¾ Polaków i blisko połowa terytorium naszego kraju.
Dzięki temu, największe wpływy do krajowej gospodarki wygenerują inteligentne fabryki i górnictwo, odpowiednio 3,4 mld euro i 3,6 mld euro. Natomiast pokrycie siecią 5G obszarów wiejskich przyniesie zyski rzędu 8,6 mld euro, głównie w wyniku rozwoju rolnictwa oraz zapewnieniu szerokopasmowego internetu w miejscach do tej pory trudnodostępnych dla tradycyjnej infrastruktury sieciowej. Będzie to wymagało dodatkowych inwestycji w wysokości około 1 mld euro, z czego 0,3 mld euro pochodzić powinno z dotacji publicznych.

- Polska i Europa stoją u progu nowej ery. Dzięki sieciom 5G, które mają napędzać falę cyfrowych innowacji, łączność ta ma kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego po pandemii. Aby w pełni wykorzystać te możliwości, konieczne jest wdrożenie sieci na szeroką skalę, szczególnie w częstotliwości 3,5 GHz - mówi Gabriel Solomon, szef działu Government Industry Relations w firmie Ericsson w regionie Europy i Ameryki Łacińskiej. - Dlatego też, decydenci powinni przyspieszyć przydziały częstotliwości dla pasma 5G oraz zmniejszyć utrudnienia związane z wdrażaniem infrastruktury 5G. Dodatkowym motorem inwestycyjnym może być wprowadzenie określonych ulg podatkowych, czy też wsparcie sektora prywatnego przez ukierunkowane dotacje publiczne, szczególnie na obszarach wiejskich - dodaje.

Gospodarki 27 badanych w raporcie krajów UE oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, dzięki cyfrowej transformacji opartej na technologii 5G mogą zyskać w sumie 250 mld euro.

Polska u progu 5G
Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji dzięki inżynierom R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi oraz produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań "Made in Poland". Raport Analysys Mason podkreśla korzyści płynąc z 5G dla polskich przedsiębiorców. Ericsson Polska razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką współpracuje z działami badawczo-rozwojowymi, środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.


Polska jest już na drodze do upowszechnienia komunikacji w sieciach 5G, które dzięki dużej przepustowości łącza i praktycznie zerowym opóźnieniom otworzą nowe możliwości dla gospodarki. Sprzęt firmy Ericsson jest gotowy do pracy w sieci 5G już od 2015 roku. Jest to możliwe dzięki aktualizacji do 5G za pomocą zdalnej instalacji oprogramowania. Do tej pory do operatorów na całym świecie wysłanych zostało ponad 5 milionów anten 5G. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Tyle że jak na razie tylko w Plusie 5G ma odpowiednie (wysokie) prędkości
 1  
Póki co w wielu miejscach wciąż są problemy ze stabilnym zasięgiem LTE.
 5  
Tyle że jak na razie tylko w Plusie 5G ma odpowiednie (wysokie) prędkości
Nie wiem jakim prawem np. T-Mobile twierdzi że ma 5G skoro średni speed tego niby 5G to około 70 Mb/s, wolniej niż 4G...
 1  
Bo tylko Plus ma prawdziwe 5G. Play czy Orange mają poskręcane 4G
 2  
U mnie we wsi t-mobile proponuję przejście na 3G bo Lte nie wyrabia. Prędkości ok 1.5 Mb/s:)))
 1  
Bo tylko Plus ma prawdziwe 5G. Play czy Orange mają poskręcane 4G
plus ma to samo nie ma rowniez prawdziwego 5g w plusie wiec nie opwiadaj bzdur. Korzystaja z infrastruktury pod LTE i rowniez jest to podkrecone LTE a dokladnie mowimy tu pasmie 2600 TDD (2570-2620 MHz) gdzie inni operatorzy tez z niego korzystaja. A to pasmo jest pierwotnie przeznaczone na LTE a ze wziazku z tym ze nadal przetargow na czestotliwosci 5G nie rozstrzygnięto to wszyscy korzystaja z tego co maja. Zresztą samo LTE pozwala na uzyskiwanie transferow do 600 mega i wiecej. Więc wszyscy was robią w bambuko ;)
 2