Łukasz Szewczyk21.04.2021 (15:49)1 komentarz

Orange i APG zapowiadają światłowód na obszarach pozbawionych szybkiego Internetu

• Orange Polska i APG podpisali porozumienie, które zakłada stworzenie spółki joint venture i objęcie zasięgiem światłowodowym około 2,4 mln gospodarstw domowych w Polsce do 2025 roku, głównie na terenach, gdzie dziś brakuje infrastruktury.
Orange i APG zapowiadają światłowód na obszarach pozbawionych szybkiego Internetu
Joint venture będzie w 50% własnością Orange Polska, a w 50% własnością APG. Orange wniesie do spółki około 700 tys. łączy światłowodowych wraz z hurtowym dostępem do ok. 160 tys. klientów, korzystających już z usług. Światłowód Inwestycje wybuduje 1,7 mln łączy, co oznacza że sieć obejmie w sumie 2,4 mln gospodarstw domowych i stanie się największym niezależnym światłowodowym operatorem hurtowym w Polsce.
- Cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z APG, który tak jak my dostrzega potencjał rynkowy infrastruktury światłowodowej w Polsce. W ostatnich latach Orange Polska realizował niezwykle ambitny plan inwestycyjny, w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się 5 mln gospodarstw domowych w całym kraju. Potrzeby są wciąż ogromne, a pandemia jeszcze je nasiliła. Światłowód Inwestycje pomoże dotrzeć do terenów trudniejszych, gdzie wciąż brakuje dobrego internetu, bez wykorzystania środków publicznych. Jestem przekonany, że przyczyni się do rozwoju gospodarki, infrastruktury cyfrowej kraju oraz zwalczania wykluczenia cyfrowego - mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Polska jest obecnie na etapie rozwoju i tworzenia nowoczesnej infrastruktury, która jest niezbędna dla wzrostu konkurencyjności gospodarki naszego kraju. Dzięki współpracy z APG, Orange Polska będzie mógł kontynuować budowę sieci światłowodowej, przyczyniając się ku rozwojowi nowoczesnych technologii w Polsce. 1,7 mln nowych łączy istotnie poszerzy obecny zasięg światłowodów w Polsce - liczba łączy światłowodowych w kraju szacowana jest na ponad 7 mln.

- Cieszymy się że nawiązujemy partnerstwo z Orange Polska, które pozwoli wybudować łącza światłowodowe dla 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Spółka joint venture wspiera ambicję APG, jaką jest umożliwianie cyfryzacji gospodarki poprzez dostarczanie infrastruktury światłowodowej tam, gdzie brakuje dziś dobrej jakości dostępu do internetu. Co istotne, spodziewamy się, że ta inwestycja przyniesie atrakcyjny zwrot dla naszych klientów, funduszy emerytalnych - powiedział Patrick Kanters, Managing Director Global Real Assets w APG.


Światłowód Inwestycje będzie wyłącznie operatorem hurtowym. To oznacza, że Orange Polska i inni operatorzy będą mogli mieć dostęp do tej sieci by świadczyć na niej usługi detaliczne swoim klientom. Orange Polska, bazując na doświadczeniu i zapleczu technologicznym będzie głównym partnerem technicznym zapewniającym budowę i utrzymanie sieci, dzierżawę elementów sieci oraz inne usługi wspierające.

Zamknięcie transakcji jest planowane do końca sierpnia 2021. Środki finansowe z transakcji istotnie wzmocnią bilans Orange Polska oraz będą ważnym elementem nowej strategii, której ogłoszenie jest planowane na drugi kwartał tego roku.
Orange

Komentarze (1 - 1 z 1)

Zapewne będą inwestować tam gdzie jest już kilku operatorów oferujących internet światłowodowy. A w mniejszych miejscowościach gdzie nie ma światłowodów to nie bo oddziałki jednego sąsiada do drugiego jest 20-30 m, a to tutaj najczęściej ludzie nie mają zbyt dużego wyboru i braliby jak to się mówi internet po światłowodzie z pocałowaniem ręki bo do wyboru najczęściej jest albo jakaś marna radiówka, albo internet mobilny a w najlepszym wypadku łącze po kablu miedzianym o różnej jakości i szybkości w zależności od odległości od najbliższej centralki. Jedyny + ostatniego łącza iż nie ma żadnych limitów transferu.
 0