Artukuł sponsorowanyMateriał partnera01.07.2021 (12:36)

Wybieramy laptop do gier - na co zwrócić uwagę?

Szukasz laptopa do gier, jednak techniczne specyfikacje modeli przyprawią Cię o ból głowy i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Laptopy gamingowe powinny cechować się dobrą wydajnością i wytrzymałością. Poniżej wskazujemy, na jakie parametry podzespołów należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier.
Laptop

Wyświetlacz

Odpowiedni wyświetlacz może mieć znaczący wpływ na Twoje wrażenia w grach, ale jest więcej czynników do rozważenia niż tylko rozmiar ekranu. Przy wyborze wyświetlacza należy wziąć pod uwagę:

Rozdzielczość. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli pojawia się na ekranie, co przekłada się wyraźniejszy obraz. Nowsze laptopy gamingowe mogą być wyposażone w ekrany 1440p lub 4K zamiast standardowego 1080p.
Częstotliwość odświeżania. Wyświetlacz o wyższej częstotliwości odświeżania może sprawić, że akcja na ekranie będzie płynniejsza i łatwiejsza do śledzenia.
Rozmiar ekranu. Na rynku najczęściej spotkamy ekrany 13, 15 i 17-calowe.
Ekrany oparte na technologii OLED. Są one dostępne przy modelach w niektórych sklepach np. morele.net. Ekrany te wykorzystują piksele, które wytwarzają własne światło. Oznacza to, że mogą one osiągnąć głębsze poziomy czerni i większy kontrast niż większość ekranów laptopów posiadających diody LED.

GPU

Układ GPU (Graphics Processing Unit) laptopa tworzy piksele, które następnie tworzą obrazy na ekranie podczas gry. Przy analizowaniu GPU należy wziąć pod uwagę parametry jak:

Liczba klatek na sekundę i rozdzielczość. Upewnij się, że układ GPU i CPU Twojego laptopa do gier może uzyskać stałą częstotliwość odświeżania obrazu przy jednoczesnym renderowaniu odpowiedniej rozdzielczości Twojego ekranu lub wyświetlacza zewnętrznego.
Częstotliwość odświeżania wyświetlacza. Jeśli zainwestowałeś w ekran o częstotliwości odświeżania 144 Hz, będziesz potrzebował układu GPU, który będzie w stanie konsekwentnie osiągać 144 FPS.

CPU

CPU, czyli centralna jednostka obliczeniowa, działa jak "mózg" laptopa. Wysyła sygnały do innych komponentów w systemie i przetwarza instrukcje wysyłane przez całe oprogramowanie działające na komputerze. Wybór procesora może mieć znaczący wpływ na wszystko, co robisz, od liczby klatek na sekundę w grach do czasu reakcji aplikacji, a nawet żywotności baterii laptopa. Wybierając CPU, należy wziąć pod uwagę:

Szybkość zegara. Szybkość zegara określa liczbę cykli wykonywanych przez procesor w każdej sekundzie (mierzona w GHz).
Liczba rdzeni. Wiele rdzeni pomaga procesorowi w wielozadaniowości - każdy rdzeń działa jak indywidualna jednostka obliczeniowa, która może pracować równolegle, aby wykonać więcej zadań.
Opcje procesora. Istnieją procesory zaprojektowane specjalnie dla niemal każdego przypadku użycia, więc warto poświęcić trochę czasu na wybranie tego, który najlepiej pasuje do grania w gry.