Artukuł sponsorowanyMateriał partnera26.07.2021 (8:00)

Okap kominowy czy podszafkowy - które rozwiązanie wybrać?

Okapy są niezbędne w każdej kuchni, w której często się gotuje. Bez niego ostre zapachy, opary, jak i tłuszcze powstające podczas przygotowywania potraw zostałyby w mieszkaniu, mieszając się z wonią wszystkich poprzednich dań. W ciepłe dni jest to też sposób na szybkie pozbycie się nadmiarów gorącej pary wodnej, która ociepla gorące już mieszkanie. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów okapów, a jednymi z najpopularniejszych są modele kominowe i podszafkowe. Który jednak wybrać?
Okap kuchenny

Jak okap zależy od kuchni?

Nie trudno jest sobie wyobrazić, że nie każdy okap będzie pasował do wszystkich rodzajów kuchni. Najważniejszym elementem, który wyróżnia poszczególne miejsca, jest ich wielkość. Okap musi więc być dobrany tak, aby wpasowywał się w wielkość kuchni. Jak to zrobić?
Im większa kuchnia, tym na większy okap można sobie pozwolić. Wielkość nie zawsze łączy się z mocą, ale w sporej części przypadków tak właśnie jest, a im mocniejszy okap, tym szybciej i dokładniej pozbędzie się pary wodnej. Trudno jednak wybierać duże wersje tego sprzętu do kuchni, która już i tak jest zapełniona szafkami i innymi koniecznościami. Wtedy wybór musi paść na coś lekkiego i niewielkiego.

Okap kominowy - czym się wyróżnia?

Kominowa wersja okapu jest gabarytowo dość duża, ale za to posiada bardzo dużą moc. Sprawdzi się świetnie w każdej większej kuchni, szczególnie jeśli gotowanie to codzienność, bez której żaden domownik się nie obędzie. Jak sama nazwa wskazuje, wyglądem przypominają komin, we wnętrzu którego zanieczyszczenia odprowadzane będą wprost do szybu wentylacyjnego. Trzeba przyznać, że okapy kominowe, oprócz ich mocy, wyróżniają się też nowoczesnym wyglądem, który dopasuje się do różnych wnętrz - dobrym tego przykładem są okapy AMICA. Trzeba jednak pamiętać, że są to konstrukcje, które potrzebują specjalnego otworu wentylacyjnego i dodatkowej kratki - inaczej nie będą działać. Jednak, jeśli warunki zostaną spełnione, ten rodzaj okapów jest bardzo tani w eksploatacji, a do tego niezwykle wydajny.

Okap podszafkowy - jakie ma zalety?

Okapy podszafkowe to rozwiązanie do małych kuchni, które nie mają już dodatkowego miejsca na instalację większych konstrukcji. Modele te są bardzo niewielkie i instalowanie zaraz pod szafkami znajdującymi się nad miejscem do gotowania. Jakkolwiek tanie, rozwiązanie to nie jest najwydajniejsze z możliwych - przegrywa w tym z okapem kominkowym. Jest to jednak opcja bardzo tania przy zakupie. Niestety, eksploatacja jest już droższa. Jeśli jest to jednak jedyna z możliwych opcji, nie warto się długo zastanawiać, gdyż nawet z niewielką wydajnością, urządzenie te pomoże w odprowadzaniu zanieczyszczeń. Dla zobrazowania sobie, jak małe potrafią być te urządzenia, wyobraźmy sobie, że mamy ledwo 60 cm wolnego miejsca pod szafką. Tyle wystarczy, aby zainstalować okap podszafkowy 60.

Podszafkowy czy komikowy - który wybrać?

Jak już można się domyślić z całego tekstu, ani okap kominowy, ani wersja podszafkowa, nie będą zawsze dobrym wyborem. Wszystko zależy od wielkości kuchni i zapotrzebowania na gotowanie. Im oba te czynniki rosną, tym lepszą opcją będzie model kominowy. Im bardziej maleją, tym wersja podszafkowa jest korzystniejsza. Oba te urządzenia mają za zadanie robić to samo, jednak różnią się bardzo ceną, wydajnością i przeznaczeniem. Warto dobierać je zgodnie z zapotrzebowaniem.