Łukasz Szewczyk30.07.2021 (10:30)10 komentarzy

Właściciel Play chce przejąć UPC Polska. Jest oferta kupna, rozmowy trwają

• Szykuje się kolejna zmiana na polskim rynku telekomunikacyjnym
• Właściciel Play inwestuje w usługi stacjonarne i chce kupić sieć UPC Polska
Siedziba UPC
Realizując ambicję ogólnopolskiego operatora oferującego usługi konwergentne, Grupa iliad (właściciel komórkowej sieci Play) rozpoczęła w pierwszym półroczu 2021 prace nad różnorodnymi projektami rozwoju działalności w obszarze usług stacjonarnych, zarówno organiczne - w zakresie utworzenia spółki w celu budowy infrastruktury światłowodowej - jak i nieorganiczne, poprzez akwizycję operatora infrastruktury stacjonarnej.
Grupa iliad poinformowała dziś, że złożyła Liberty Global wstępną ofertę nabycia 100% kapitału zakładowego UPC Polska, ogólnopolskiego operatora świadczącego usługi kablowej telewizji cyfrowej, internetu światłowodowego oraz telefoniczne, w tym mobilne we współpracy z Play. Z usług UPC Polska korzysta obecnie ponad 1,5 mln abonentów.

"Niedawno otrzymaliśmy niewiążącą ofertę od Iliad dotyczącą nabycia 100 proc. naszej działalności UPC Polska po cenie równej 9,3-krotności skorygowanej EBITDA prognozowanej na 2021 rok, co odzwierciedla wartość przedsiębiorstwa wynoszącą 7,3 mld zł" - potwierdza w komunikacie Liberty Global.

O sprzedaży UPC Polska mówi się od czasu, gdy spółka Liberty Global rozpoczęła sprzedaż swoich sieci w Europie. Przypomnijmy, że w połowie 2018 roku Liberty Global, spółka matka UPC Polska, podpisała umowy z Vodafone o sprzedaży swoich spółek w Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii i Czechach. Wartość transakcji szacowana jest na 19 mln euro. Z kolei w jednym z wywiadów szef Liberty Global zapowiadał, że w w najbliższym czasie mają zapaść ważne decyzje dotyczące Polski.

Dodatkowo Grupa iliad ogłosiła dziś zamiar wykupienia akcjonariuszy mniejszościowych i wycofania akcji iliad z obrotu giełdowego. Po wezwaniu publicznym, w razie potrzeby, zostanie wprowadzony mechanizm przymusowego wykupu akcji. To przedsięwzięcie pozwoli Grupie iliad zabezpieczyć strategiczną niezależność i zapewni możliwość realizacji planów rozwojowych iliad i Play. Umożliwi również autonomię decyzyjną w perspektywie długoterminowych inwestycji i ambicji rozwojowych w Polsce.

Komentarze (1 - 10 z 10)

Oby się udało. Warto przewietrzyć te skostniałe struktury.
 2  
Mi to obojętne,UPC to jest dziadostwo.Usługi marne od lat,a abonament wysoki.Oby tylko za Play nie było gorzej
 2  
Trzymam kciuki. Przynajmniej ceny za usługi będą normalne, i sporo promocji jak w Play. Bo obecnie traktowanie stałego klienta w UPC to porażka.
 0  
Może zmieni się coś na lepsze zamiast nie da się lub nie ma ,lub kanał w Polsce nie nadaje ,a u innych operatorów nadaje.
 1  
Czyli to będzie trzecia grupa medialna po CP+Plus, Canal+Orange oferująca Internet, Telefon i Telewizję
 3  
Oby się nie udało, lepiej by nie było bo jak przy każdej takiej tranzakcji kupujący chce odbić to sobie potem na cenach.
 6  
Jestem na nie... Mimo wielu mankamentów UPC i tak jest najlepsze wśród operatorów i żadne zmiany po za uzupełnieniem oferty o brakujące kanały tv, o kanały 4K po kablu /a nie w streamingu/ oraz podniesienie uploadu w ofercie internetu nie są potrzebne.
 11  
Jeśli ktoś pisze, że za Play spadłyby ceny to chyba nie jest zbytnio na czasie. W Play już jest drożej niż w W4. Przejęcie UPC oznaczałoby wzrost cen w UPC.
 12  
Jeden syf przejmie drugi syf i powstanie z tego hipermega syf do kwadratu.
 7  
UPC jest lepsze od Vectry i nie ma w Polsce lepszej kablówki od UPC. 100 % klientów nikt nigdy nie zadowoli, bo zawsze znajdzie się ktoś komu będzie za drogo albo nie znajdzie jakiegoś tam kanału po polsku.
 1