Łukasz Szewczyk20.06.2022 (11:41)9 komentarzy

Play sprzeda światłowody UPC. "Chcemy wyznaczać nowe standardy dostępu do łączy, wolność wyboru"

• Play przeniesie infrastrukturę UPC Polska do spółki FibreForc, w której połowę udziałów ma kupić francuska spółk InfraVia Capital Partners
• Zmiany mają zapewnić 6 milionom polskich gospodarstw domowych internet światłowodowy w nowym otwartym modelu dostępu do sieci.
Play kupił UPC
19 czerwca 2022 roku Grupa Play, konwergentny dostawca internetu stacjonarnego, telewizji cyfrowej i usług mobilnych pod markami Play i UPC, wraz z InfraVia Capital Partners, firmą private equity specjalizującą się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych, podpisały umowę otwierającą drogę do zapewnienia dostępu do szybkiego internetu 6 milionom gospodarstw domowych w Polsce, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury i poprzez dalsze znaczące inwestycje. Sieć będzie dostępna dla wszystkich operatorów telekomunikacyjnych w nowym otwartym modelu dostępu do sieci.
- To partnerstwo jest kolejnym kamieniem milowym w umacnianiu naszej pozycji ogólnopolskiego lidera w zakresie infrastruktury, umożliwiając milionom nowych klientów w Polsce korzystanie z superszybkiego internetu. Dzięki modelowi otwartego dostępu hurtowego do sieci chcemy wyznaczać nowe standardy dostępu do łączy szerokopasmowych i zapewnić wszystkim wolność wyboru. Mamy nadzieję, że ta nowa inwestycja pomoże znacznie zmniejszyć lukę cyfrową i zapewni rozwój innowacji z korzyścią dla naszych klientów, społeczeństwa i gospodarki - mówi Jean Marc Harion, prezes Play i UPC.

Na mocy umowy przedwstępnej, która podlega zatwierdzeniu przez regulatora, InfraVia Capital Partners nabędzie za 1,775 mld zł 50 proc. udziałów w spółce zależnej Grupy Play, działającej pod nazwą FibreForce. Do końca 2022 roku Grupa Play planuje przenieść do FiberForce infrastrukturę szerokopasmową UPC Polska (HFC i FTTx), obejmującą zasięgiem ponad 3,7 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo, FiberForce ma ambicje zbudowania ponad 2 milionów dodatkowych przyłączy światłowodowych. Spółka udostępni swoją infrastrukturę sieciową innym operatorom telekomunikacyjnym (m.in. Play i UPC) w otwartym i niedyskryminującym modelu dostępu, aby zmaksymalizować wykorzystanie wybudowanej infrastruktury przez konsumentów.

Komentarze (1 - 9 z 9)

Masakra co Play wyprawia.
 14  
MNIE CIEKAWI JAIE BEDA CENY BO NAWET JESLI FIRMA JEST Z RPA TO CENY MUSZA BYC DOSTPNE DLA PORTFELA POLAKA WAZNWE SA TEZ ENY PAKIETOW TV I INTERNET W NISKIEJ CENIE
 7  
Masakra.. zamiast budować światłowody, to jakieś cyrki odstawiają.
 7  
"Spółka udostępni swoją infrastrukturę sieciową innym operatorom telekomunikacyjnym (m.in. Play i UPC)" czyli podwładny udostępni sieć właścicielowi. Mam nadzieję, że to nie jakaś kombinacja finansowa.
 8  
Masakra.. zamiast budować światłowody, to jakieś cyrki odstawiają.
to tzw maksymalizacja zysku xD nie liczy sie jakosc a ilosc :>
 5  
"Spółka udostępni swoją infrastrukturę sieciową innym operatorom telekomunikacyjnym (m.in. Play i UPC)" czyli podwładny udostępni sieć właścicielowi. Mam nadzieję, że to nie jakaś kombinacja finansowa.
Optymalizacja podatkowa. :)
 5  
Przecież Play kupił już UPC.To jak im mogą sprzedać swoje światłowody ?.Chyba raczej sami sobie je sprzedadzą !
 1  
Play już dawno upadł na dno nie mają swojej sieci tylko korzystają z Orange wcześniej odcięli ich t mobile i plus co do UPC to łatwo jest kogoś kupić niż inwestować we własną infrastrukturę tak samo zrobili to Orange kupił telekomunikacje polską za rządów PO- PSL w 2012 roku i w 2017 roku plus kupił netię za rządów PiS a także Vectra kupiła multimedię więc jeszcze została toya i INEA do kupienia może t mobile kupi
 0  
Przecież Play kupił już UPC.To jak im mogą sprzedać swoje światłowody ?.Chyba raczej sami sobie je sprzedadzą !
tak jak plus sprzedala swoje nadajniki :) dokladnie w ten sam spoob ;) outsourcing uslug to sie nazywa i przerzuczanie kosztow obslugi na zewnetrzne firmy ;)
 0