Artukuł sponsorowanyMateriał partnera30.11.2022 (22:42)

Jak wybrać idealny telewizor do swojego mieszkania?

Potrzebujesz telewizora do mieszkania, ale nie wiesz, jaki wybrać? Nie masz pojęcia, na jakie parametry zwracać uwagę? Dowiedz się, które elementy specyfikacji są najważniejsze i jak kupić odpowiednie urządzenie.
Jak wybrać idealny telewizor do swojego mieszkania?

Pierwszy krok: dopasuj wybór telewizora do wykorzystywanych urządzeń

Chcąc kupić nowy telewizor, warto w pierwszej kolejności określić, do czego dokładnie będzie używany. Odpowiedź na to pytanie będzie mieć spory wpływ na wybór poszczególnych elementów specyfikacji. Mowa przede wszystkim o dodatkowych funkcjach - jeśli TV ma służyć po prostu do oglądania kanałów z dekodera, prawdopodobnie nie będą potrzebne żadne dodatkowe rozwiązania. Gdy jednak chcemy postawić na wygodne oglądanie serwisów i filmów na portalach streamingowych, niezbędne będą funkcje smart, które można coraz częściej znaleźć w telewizorach. Jeśli chodzi z kolei o podłączenie konsoli, warto postawić na sprzęt o wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu, który pozwoli cieszyć się pełną płynnością w najnowszych tytułach.
Niezwykle ważną kwestią jest także liczba i rodzaj obsługiwanych wejść - to czynnik, który należy dopasować głównie pod kątem urządzeń podpiętych do telewizora. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań jest obecnie HDMI. Poszczególne wersje łącza nieco różnią się pod względem wspieranej częstotliwości - przed zakupem warto zatem dokładnie sprawdzić specyfikację danego urządzenia.

Rodzaj wyświetlacza

Kupując telewizor, można wybrać kilka technologii matryc - każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Sporą popularnością cieszą się przede wszystkim telewizory OLED, które zapewniają głęboki kontrast, doskonałą czerń oraz wierne odwzorowanie kolorów niezależnie od kąta patrzenia na ekran. Do wyświetlania obrazu są w tym przypadku wykorzystywane diody, które samodzielnie emitują światło, co przekłada się na możliwość uzyskania rewelacyjnych parametrów obrazu. Dzięki temu telewizor OLED stanowi świetny wybór w praktycznie każdym domu.

TV OLED można znaleźć w ofercie wielu producentów, choć przez długi czas na tym rynku dominowały koreańskie firmy - Samsung i LG. Aktualnie takie rozwiązania stosują także inne marki, w tym Panasonic, Philips czy Sony. Technologia OLED TV jest polecana dla osób, które chcą postawić na najlepsze wrażenia podczas oglądania filmów i seriali czy w trakcie grania na konsoli. Warto podkreślić, że ekrany OLED świetnie sprawdzą się przy korzystaniu ze sprzętu gamingowego najnowszej generacji - PlayStation 5 oraz Xbox Series X.

Jaką rozdzielczość telewizora wybrać?

Obecnie Full HD jest już dla wielu osób niewystarczającym rozwiązaniem. Z tego względu coraz częściej stawia się na telewizory 4K - rozdzielczość 3 840 na 2 160 pikseli to czterokrotnie więcej punktów niż w przypadku 1 920 na 1 080 pikseli, czyli właśnie FHD. To czynnik, który bezpośrednio przekłada się na odwzorowanie szczegółów obrazu. Co więcej, telewizory 4K stały się w ostatnich latach znacznie tańsze niż w momencie, gdy dopiero trafiały na rynek. Obecnie wystarczy nawet ok. 1 500 zł, by zakupić solidne urządzenie z obsługą 4K UHD. Kupując telewizor 4K, można liczyć nie tylko na świetną jakość w serialach i filmach, lecz także wykorzystanie pełni możliwości nowych konsol.

Telewizor z podświetleniem

Na rynku dostępne są również telewizory z technologiami takimi jak Ambilight, które polegają na wyświetlaniu dodatkowego światła za urządzeniem. Jego kolor jest na bieżąco dostosowywany do zawartości na ekranie, dzięki czemu można jeszcze bardziej wczuć się w filmy, seriale czy gry. Rozwiązania tego typu stale analizują obraz, aby wychwycić dominujące barwy i przekazać informacje do diod umieszczonych z tyłu odbiornika. W efekcie dynamika akcji stoi na doskonałym poziomie. Co więcej, w zależności od modelu diody mogą znajdować się zarówno na bokach, jak i na dolnej i górnej części urządzenia. To technologia stosowana przede wszystkim w telewizorach marki Philips, jednak istnieją także dodatkowe akcesoria, które pozwolą osiągnąć podobny efekt przy dowolnym urządzeniu. Chcąc postawić na jeszcze lepsze doznania, warto zainteresować się pokrewną technologią Ambilux, która polega na wyświetlaniu obrazu obok telewizora z użyciem mikroprojektorów. Co istotne, podświetlenie z tyłu telewizora sprawdza się najlepiej, gdy za odbiornikiem jest czysta, gładka ściana, na której może bezproblemowo odbijać się światło.