Artukuł sponsorowanyMateriał partnera14.12.2022 (20:33)

Ile cali powinien mieć twój następny monitor?

Jednym z najważniejszych parametrów, które brane są pod uwagę przy zakupie nowego monitora, jest jego przekątna, ponieważ pomaga określić przestrzeń roboczą, a także ustalić, ile wolnego miejsca potrzebujemy na biurku. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, ile cali powinien mieć Twój następny monitor - w zależności od przeznaczenia.
monitor_w_biurze

Rozdzielczość dopasowana do przekątnej

Rozmiar monitora określany jest za pomocą przekątnej - mierzonej w calach. Obecnie na rynku sprzętu komputerowego najczęściej sprzedawane są monitory 24 cale i monitory 27 cali - co w przeliczeniu na centymetry daje nam odpowiednio 62 cm i 69 cm. Podczas wyboru tego rodzaju produktu, określenie rozmiaru jest sprawą kluczową, jednak warto jednocześnie zwrócić uwagę na drugi bardzo ważny czynnik, jakim jest rozdzielczość. Te dwa aspekty są ze sobą ściśle powiązane i decydują o tym, czy z monitora będzie można korzystać w pełni komfortowo. Fatalnie wyglądają filmy i obrazy o niskiej jakości wyświetlone na dużym ekranie, a jednocześnie niezbyt dobrze ogląda się pliki multimedialne o dużej rozdzielczości prezentowane na małym monitorze. Kiedy oba parametry zostaną do siebie dopasowane we właściwy sposób wówczas korzystanie z monitora nie będzie powodowało zmęczenia i zirytowania.

Monitory dla graczy

Obecnie producenci sprzętów elektroniczny oferują mnóstwo monitorów przeznaczonych specjalnie dla graczy. Użytkownicy zajmujący się graniem amatorskim zazwyczaj wybierają monitor o przekątnej 24 cali i rozdzielczości Full HD - czyli taki, który zapewni dobre wrażenia wizualne w czasie rozgrywki, a jednocześnie nie będzie bardzo kosztowny. Jeżeli Twój komputer pochodzi z niskiej lub średniej półki wydajnościowej, to nie warto planować zakupu monitora o dużej przekątnej, ponieważ nie będzie on w stanie obsłużyć monitora z dużą rozdzielczością i ucierpi na tym jakość. Większy monitor to także konieczność zainwestowanie w nieco wyższą, a co za tym idzie bardziej kosztowną i wymagającą, rozdzielczość - tak, aby obraz był bardzo wyraźny i nie sprawiał wrażenia niezbyt ostrego. Jeżeli natomiast jesteś posiadaczem komputera, którego działanie opiera się na mocnej karcie graficznej, to zdecyduj się raczej na monitor 27 calowych lub większe modele o rozdzielczość np. 3440x1440 pikseli.

Monitory do użytku codziennego i pracy biurowej

Wygoda użytkowania większego monitora sprawdza się nie tylko podczas przeglądania stron internetowych, ale również w czasie pracy i podczas oglądania ulubionych filmów i seriali. Dlatego Twoja uwaga nie powinna koncentrować się na monitorach 4:3, o bardzo małych przekątnych. Edycja plików tekstowych na większym ekranie staje się dużo przyjemniejsza, a wykonywanie obliczeń na wielu komórkach przebiega dużo szybciej i sprawniej. Do codziennego użytku sprawdzi się np. monitor LG - który zapewnia większy komfort użytkowania, wynikający z zastosowania szerszego panelu. Standardowy monitor biurowy, którego rozdzielczość wynosi 1920x1080, a przekątna ekranu to 24 cale jest obecnie niewiele droższy od monitorów o proporcjach ekranu 4:3 z niewielkimi przekątnymi, a praca na większym urządzeniu jest zdecydowanie przyjemniejsza i przebiega dużo sprawniej. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością wolnej przestrzeni biurkowej, dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybranie większego monitora.