Artukuł sponsorowany31.03.2023 (16:00)
Czy zakup oprogramowania w USD się opłaca?
Zakup oprogramowania to spory wydatek, nawet dla większości dobrze prosperujących firm. Warto wiedzieć, że można na nim zaoszczędzić, nabywając go w innym kraju. Jak tanio kupić oprogramowanie lub licencję w zagranicznych serwisach za USD? Jak rozliczyć się z podatku VAT w obcej walucie? Jaki kurs dolara uwzględnić? Odpowiedzi na wymienione pytania zawarliśmy w poniższym artykule.

Fot. materiały prasowe
Czy zakup oprogramowania w USD to zawsze import usług?
Szerokie możliwości handlowe sprawiają, że zarówno wielu sprzedawców, jak i nabywców różnego rodzaju towarów lub usług decyduje się na transakcje międzynarodowe. Kiedy możemy mówić o imporcie usług? Wtedy, gdy zagraniczny podmiot nie posiada stałego miejsca prowadzenia swojej działalności w Polsce i nie zalicza się do grona podatników VAT w naszym kraju, zaś strona dokonująca zakupu to przedsiębiorca, który posiada stałą siedzibę swojej firmy na terenie RP. W tym przypadku, niezależnie od kraju, w którym znajduje się usługodawca, należy również liczyć się z obowiązkiem zapłaty wartości podatku VAT.
Z uwagi na precyzyjnie określające tą kwestię przepisy prawne, w prosty sposób można stwierdzić, czy w danym przypadku w grę wchodzi import usług. Jeżeli dane oprogramowanie sprzedawane jest przez przedsiębiorcę, który prowadzi działalność zarejestrowaną na terenie Unii Europejskiej, należy liczyć się z koniecznością uwzględnienia w kwocie podatku VAT, którego krajowa stawka zgodna jest z konkretnym typem usługi.
Oznacza to, że każdy zakup zagranicznego oprogramowania, wymagający pobrania go z witryny internetowej, dla podatników będzie importem usług. Zdarza się jednak, że najbardziej opłacalną opcją okazuje się być zakup oprogramowania nie z krajów leżących w Europie, a na przykład Stanów Zjednoczonych. Jak w tym przypadku przedstawia się kwestia importu usług? Nie jest to trudna procedura -- należy wyłącznie sporządzić wewnętrzną fakturę, w której naliczona zostanie wartość podatku VAT, co pozwoli uniknąć różnego rodzaju dodatkowych obowiązków związanych z rejestracją.