Łukasz Szewczyk01.04.2023 (12:13)5 komentarzy

Play sprzedał światłowody UPC Polska. "Owarty dostęp do infrastruktry"

• Play rozpoczął strategiczną współpracę z InfraVia, francuską firmą private equity specjalizującą się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznyc
• Operator zapowiada, że tworzy "największą w Polsce stacjonarną sieć szerokopasmową"
Play kupił UPC
Na podstawie podpisanej umowy, w dniu 31 marca 2023 roku InfraVia nabyła 50% udziałów spółki zależnej Play, Polski Światłowód Otwarty Sp. z o.o. W ramach umowy Play przekazał spółce zależnej aktywa sieci HFC UPC Polska obejmującej 3,7 mln gospodarstw domowych, a w ramach współpracy Polskim Światłowodem Otwarrym rozszerzy zasięg usług internetu szerokopasmowego do ponad 6 milionów gospodarstw w perspektywie średnioterminowej.
Rozbudowa sieci światłowodowej oraz modernizacja obecnej infrastruktury HFC do technologii FTTH realizowana będzie w standardzie XGS-PON, co pozwoli operatorom na wykorzystanie sieci PŚO do świadczenia usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gb/s.

Infrastruktura sieciowa będzie dostępna dla innych operatorów telekomunikacyjnych w otwartym i niedyskryminującym modelu dostępu. Finalizacja transakcji zmienia status quo na rynku poprzez udostępnienie największej sieci szerokopasmowej w modelu hurtowym każdemu operatorowi w Polsce, zapewniając lepszy dostęp do usług szerokopasmowych klientom w całym kraju.

- Współpraca Play z InfraVia przyspieszy rozwój największej otwartej sieci światłowodowej w Polsce. Nasze ogromne inwestycje w infrastrukturę światłowodową umożliwią milionom polskich klientów korzystanie z superszybkiego internetu, który jest niezbędny w codziennym życiu każdego z nas. Decyzja o zaoferowaniu otwartego dostępu do infrastruktury jest zgodna z misją Play zapewnienia wolności wyboru wszystkim klientom, a to przełomowe podejście przyspieszy cyfryzację Polski - mówi Jean Marc Harion, Prezes Grupy Play.


:

Komentarze (1 - 5 z 5)

W ten prosty sposób, Play zabił UPC. Widać, ze Francuzi przejęli UPC tylko po to aby przejąć bazę klientów, którym dosprzedadza karty SIM i dodatkowo zarobić na infrastrukturze, kosztem rozpoznawalnej od ponad 20 lat marki. Mnie osobiście Play nie kojarzy się najlepiej.
 9  
UPC = Ubogi Pakiet Catv

Niestety od lat zastój w ofercie telewizyjnej. Brak jakichkolwiek nowości. Naciąganie bez przerwy na komórki i "rzekome" podnoszenie prędkości internetu. Nie wiem na co komu 500 Mb, 600 Mb, 1 Gbs? W zupełności 100 Mb wystarczy (ale symetryczne: 100 downlink, 100 uplink). Niestety w UPC uplink na poziomie 20 Mbs to kpina z klientów.
Przejęcie przez Play jest skupione jedynie na przejęciu milionów klientów, a nie na podnoszeniu jakości usług. Dziwne że urząd UOKiK na to pozwolił ..... kończy mi się umowa. 4 lata czekałem na nowe programy TV a tu bida z nędzą za "najmniejszym" dekoderem 4K który nic nie potrafi i nie ma dysku ...
 9  
@Upceusz Mateusnie bądź śmieszny, 100 mega może tobie wystarcza, absolutnym standardem jest łączę 1Gbps 100 mega jest dobre do czytania maili i niewiele więcej, ściąganie gier na konsoli, streaming na twitchu, gra online przy jednoczesnym netfliksowaniu innych członków domostwa powodzenia życzę.
Największą bolączka dzisiaj w Polsce jest brak światłowodu w małych miejscowościach i wsiach i mam nadzieję że coś się ruszy w temacie
 11  
Przecież są inni operatorzy telekomunikacyjni np toya,inea,netia, plus orange,t mobile i ,multimedia i vectra a także dostawcy lokalni internetu więc nie musicie korzystać z upc i play faktycznie źle się stało że uokik nic nie zrobił i pozwolił przejąć play upc ale państwo nasze nie działa już od kilku lat to co się dziwić że tak jest nie chcesz to nie wspieraj tych korporacjii tylko dostawce lokalnego internetu proste.
 1  
Cieciu, Mateusz ma racje bo spokojnie z 90% ludzi nie potrzebuje tak szybkiego pasma. 100 Mbps spokojnie starcza do normalnej, codziennej pracy. Nawet do dziś są biura, które mają mniej jak 100 Mbps a szkoły (wszystkie pracownie) do dziś mają 100Mbps od OSE no chyba, że zapłacisz za większy transfer. Zapotrzebowanie na łącze jest "chwilowe", więc wykorzystanie np. 500 Mbps czy 1 Gbps odbywa się chwilowo i tu jeśli chodzi o pobranie gry na konsolę to robisz to raz na jakiś czas. A ile łącza wysyci Ci netflix w najbogatszym pakiecie?? 4K wymaga ok. 25Mbps pasma, na 4 urządzenia (4x). Netflix ma mocną kompresję, CDN-y oraz buforuje wideo, więc nie ma szans że nawet przy 100 Mbps coś by się zawieszało. Łącze wystarczy, że będzie stabilne - a nie musi być szybkie. Jak wiesz co to jest QoS to żadnego problemu nie będzie. Działać będzie wszystko - telefony VoIP/VoWiFi, tv/netflix, gaming i streaming. Co to za gówniane łącze z uploadem 20 Mbps - to daje największy korek.
 0