Łukasz Szewczyk04.04.2023 (16:30)2 komentarze

Polski Światłowód Otwarty. Duże inwestycje, pierwszymi operatorami Play i UPC

• Polski Światłowód Otwarty już na starcie dysponuje otwartą siecią szerokopasmową docierającą do ponad 3,7 mln gospodarstw domowych w Polsce.
• Do 2028 roku spółka planuje wybudować 2 mln nowych linii, by docelowo swoim zasięgiem objąć ponad 6 mln gospodarstw domowych.
Polski Światłowód Otwarty
- Rozwijamy rynek hurtowy w modelu otwartego dostępu, oferując wszystkim operatorom niedyskryminacyjny dostęp do naszej sieci, na której mogą świadczyć usługi abonentom końcowym. Ogromna skala inwestycji znacząco przyczyni się do rozwoju polskich regionów, miast i samej branży - podkreśla Ignacio Irurita, prezes zarządu Polskiego Światłowodu Otwartego.
Istniejąca sieć HFC, umożliwiająca świadczenie usług do 1 Gbit/s będzie zmodernizowana do technologii FTTH. Dodatkowo do 2028 roku spółka powiększy obecny zasięg o ponad 2 mln linii. Plan inwestycyjny zakłada, że sieć światłowodowa dotrze do ponad 6 mln gospodarstw domowych. Łączna wartość wszystkich inwestycji w infrastrukturę światłowodową może wynieść nawet 8 mld złotych.

Proces rozbudowy i modernizacji sieci realizowany jest w najnowocześniejszej technologii w standardzie XGS-PON. Dzięki niej operatorzy korzystający z sieci olski Światłowód Otwarty będą mogli oferować sprzedaż usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gbit/s.

Istniejąca już sieć Polskiego Światłowodu Otwartego obejmuje swoim zasięgiem gospodarstwa domowe w 14 województwach i prawie 200 gminach w Polsce. Pierwszymi operatorami współpracującymi są w ramach Grupy UPC Polska i Play, którzy na sieci Polskiego Światłowodu Otwatego dostarczają usługi do ponad 1,4 mln abonentów.

Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego - z równymi udziałami na poziomie 50 proc. są InfraVia Capital Partners, firma private equity specjalizująca się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych, zarządzająca aktywami o wartości ponad 10 mld EUR oraz Grupa Play, wiodący operator telekomunikacyjny w Polsce, dostawca konwergentnych usług internetu stacjonarnego, telewizji cyfrowej i usług mobilnych.

- Wkraczamy na polski rynek hurtowy, oferując imponujący zasięg, szybkość i przepustowość łącza. Przygotowaliśmy rozwiązania techniczne, dzięki którym nasi partnerzy są w stanie szybko uzyskać dostęp do naszej sieci i rozpocząć świadczenie usług swoim klientom - dodaje Ignacio Irurita.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Oby nie robili jak Nexera. Ciągnęli światłowód ulicą gdzie mieszkam i zakończyli linię jakieś 200 metrów od mojego domu. Nie mają w planach budowy sieci dalej, bo to prawie koniec ulicy. Ale na samym końcu są przynajmniej 3 chętne osoby do podłączenia światłowodu, a może i więcej... ale chyba firma ma to w poważaniu.
 12  
Nic nie rozumiesz. To celowe działanie. Jakby Nexera dociagneła swiatlo kazdemu bez wyjątku, to nikt by tego daru nie docenial. A tak szczesliwi sasiedzi wiedzą, ze warto z tego kabla korzystac po takich cenach jakie sa oferowane i nie protestowac przy podwyzkach w przyszlosci...
 1