Łukasz Szewczyk20.12.2023 (14:14)brak komentarzy

Polski Światłowód Otwarty i T-Mobile nawiązują współpracę

• T-Mobile rozpoczął współpracę z największym wyłącznie hurtowym operatorem w Polsce, oferującym otwarty dostęp do swojej sieci szerokopasmowej - Polskim Światłowodem Otwartym.
• Dzięki niej T- Mobile zyska dostęp do sieci PŚO, obejmującej swoim zasięgiem blisko 3,8 mln gospodarstw domowych.
T-Mobile DeutscheTelekom
Umowa między spółkami została podpisana w grudniu br. i reguluje współpracę stron dotyczącą zarówno sieci HFC, jak i FTTH. Usługi hurtowe udostępniane są w modelu BSA (bitstream access). Dzięki tej umowie klienci, którzy dotąd byli poza zasięgiem oferty światłowodowej T-Mobile, lecz znajdują się w zasięgu sieci PŚO, uzyskają możliwość korzystania z niej. Wkrótce będą mogli skorzystać z pełnej oferty konwergentnej magentowego operatora.
- Cieszymy się, że T-Mobile, jeden z największych operatorów w kraju, zauważył potencjał, płynący z naszej oferty i otwartego dostępu do sieci docierającej do blisko 3,8 mln domów w Polsce. Przez ostatnie miesiące przygotowywaliśmy się do uruchomienia usług T-Mobile na naszej sieci i jesteśmy gotowi, by już na początku 2024 roku pojawili się na niej pierwsi abonenci tego operatora - mówi Ignacio Irurita, Prezes Zarządu Polskiego Światłowodu Otwartego.

W Polsce od kilku lat następuje systematyczny wzrost liczby klientów korzystających z internetu w oparciu o BSA (bitstream access). W 2022 roku ich liczba zwiększyła się o 36,7 proc. w porównaniu do 2021 r., osiągając wartość 1,13 mln.1

- Chcemy docierać z najlepszą ofertą usług konwergentnych T-Mobile do jak największej liczby klientów. Dlatego, mimo że już w tej chwili możemy pochwalić się drugim w skali kraju największym zasięgiem usług światłowodowych, ciągle poszerzamy dostępność naszej oferty, nawiązując współpracę z takimi partnerami jak Polski Światłowód Otwarty. Dzięki temu blisko 10 mln polskich gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z pełnej oferty T-Mobile - mówi Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska.

T-Mobile podkreśla, że jego inwestycje koncentrują się nie tylko na rozwoju sieci bezprzewodowej. Firma także intensywnie rozbudowuje infrastrukturę światłowodową, centra danych oraz rozwija kompetencje w zakresie ICT i bezpieczeństwa.

PŚO każdego miesiąca konsekwentnie realizuje plan zakładający rozbudowę sieci o ponad 2 mln gospodarstw domowych do 2028 roku, by docelowo swoim zasięgiem objąć ponad 6 mln gospodarstw domowych w Polsce. Równolegle spółka modernizuje swoją sieć HFC do najnowszego standardu FTTH, na której dzięki wykorzystaniu technologii XGS-PON wszyscy operatorzy detaliczni mogą oferować usługi internetu stacjonarnego o prędkości nawet 5 Gb/s.