Łukasz Szewczyk06.02.2024 (14:44)brak komentarzy

Branża cyfrowa wesprze cyfryzację telewizji i radia

• Eksperci Związku Cyfrowa Polska pracują nad przyśpieszeniem cyfryzacji mediów w Polsce.
• W ramach powołanego przez organizację Komitetu Audio Video, toczą się prace nad działaniami, które wesprą cyfryzacją radia w kraju oraz zwiększą dostępności usług audiowizualnych.
telewizja tv
Jak wyjaśnia prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik komitet Audio Video, który działa w strukturach organizacji branżowej, powstał po to, aby opiniować aktualne działania w sprawie cyfryzacji radia i telewizji w Polsce, a także rekomendować niezbędne działania, które warto w tym podjąć. - Podobnie jak wszystkie inne obszary związane z technologią, tak i sektor audiowizualny dynamicznie rozwija się w ostatnich latach - podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. - Warto podać przykład transmisji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022. Polski nadawca zaoferował wówczas kibicom możliwość wyboru komentarza w języku polskim, angielskim, lub z audiodeskrypcją dostosowaną do potrzeb osób niedowidzących - dodaje.
Już wkrótce może się to stać standardem. - Dziś polskie stacje telewizyjne wiążą dalsze plany rozwoju właśnie z coraz szerszym wprowadzaniem opcji Personalized Audio. A to wcale nie jedyna innowacja, jaka czeka polski rynek medialny. Niektóre z nich dostrzegą widzowie i słuchacze, inne natomiast pozostaną w sferze czysto technicznej. My, jako branża cyfrowa, musimy natomiast trzymać rękę na pulsie i dlatego nasi eksperci w ramach Komitetu Audio Video podejmują prace na rzecz wsparcia i przyśpieszenia cyfryzacji tego obszaru w naszym kraju - dodaje prezes Cyfrowej Polski.

W działania Komitetu włączeni są najwięksi producenci technologii audiowizualnych, m.in. LG, Panasonic, Philips, Sony i Samsung.

- Komitet Audio Video skupia się na nowych funkcjonalnościach i wymaganiach w obszarach technicznym, biznesowym i prawnym dla produktów audiowizualnych. Ale niezwykle istotna jest także świadomość użytkowników - mówi Jakub Skwarski, ekspert firmy Samsung, kierujący działaniami komitetu. - Dlatego chcemy informować oraz edukować opinię publiczną w zakresie nowych możliwości elektroniki użytkowej, tak by nie pozostały one ukryte tylko dla garstki wtajemniczonych specjalistów. Planujemy także w najbliższym okresie budować relację z partnerami w całym łańcuchu dostarczenia treści audiowizualnych: od produkcji, przez dystrybucję, po odbiór na osobistych urządzeniach końcowych. Nie możemy także zapomnieć o nowych regulacjach audiowizualnych, mających swoje źródło w unijnych aktach prawnych budujących ujednolicony rynek. Dostosowanie się do tych wymagań to kolejny punkt stojący przed komitetem, powołanym w ramach działalności Związku Cyfrowa Polska - zaznacza ekspert.

Związek Cyfrowa Polska to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii - producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.
Związek Cyfrowa Polska