Łukasz Szewczyk16.05.2007 (10:53)7 komentarzy

Trudności mobilnej telewizji w Polsce

Wprowadzenie do Polski mobilnej telewizji na skalę masową nie będzie łatwe, powiedział Klaus Hartmann, prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej - operatora sieci Era, podczas forum na temat mobilnej telewizji w Polsce i Europie.
Celem Forum Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji "Telewizja Mobilna w Polsce i w Europie" - pierwszej w Polsce konferencji o tej tematyce - był przegląd aktualnego stanu i kierunków rozwoju telewizji mobilnej w aspektach społecznych, regulacyjnych i ekonomicznych.
- Polska stoi dziś wobec nieuchronnej perspektywy przejścia w roku 2012 na system telewizji cyfrowej, co jest bezpośrednim skutkiem przynależności do Unii Europejskiej, zaś z uruchomienia systemu masowej telewizji mobilnej najdalej w tym samym roku nie można zrezygnować z uwagi na piłkarskie mistrzostwa Europy rozgrywane w Polsce i na Ukrainie - powiedział dr inż. Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

W Europie można spodziewać się przełomu w zakresie rozwoju konwergentnych mediów informacyjnych (m.in. szybki wzrost liczby nadawców telewizji mobilnej). - Europa pilnie potrzebuje co najmniej trzech rzeczy: ustalenia podstawowych standardów mobilnej TV niezbędnych dla niezakłóconego komercyjnego rozwoju, odpowiedniej gospodarki częstotliwościami nośnymi oraz jednolitych i przejrzystych paneuropejskich regulacji prawnych - powiedział Bernd Langeheine, dyrektor ds. Usług Komunikacji Elektronicznej Dyrektoriatu Generalnego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów przy Komisji Europejskiej.

Problem z mobilną telewizją w Polsce
Prezes PTC zwrócił uwagę na fakt, że wprowadzenie do Polski mobilnej telewizji na skalę masowa nie będzie łatwe m.in. z uwagi na brak odpowiednich regulacji a zwłaszcza rozdziału częstotliwości, co jest kluczowym punktem wyjścia planu biznesowego. Prezes zadeklarował jednocześnie gotowość sieci Era do włączenia się w proces budowy takiej sieci.

Tomasz Berezowski z TVN stwierdził, że do budowy sieci telewizji mobilnej w Polsce powinny być wykorzystane zarówno techniki telewizji naziemnej (DVB-T) jak i telefonii komórkowej (DVB-H). Wyraził też przekonanie, że do pełnego sukcesu jest potrzebna nowa koncepcja budowy urządzeń końcowych, bo obecne urządzenia o bardzo małych ekranach nie wróżą sukcesu na skalę społeczną.

Sławomir Jędrzejczyk z TP EmiTel zwrócił uwagę, że alternatywnym kanałem telewizji mobilnej jest Internet, który wskutek szybkiego wzrostu transmisyjności może stanowić silną konkurencję dla wszystkich innych sieci.
Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Komentarze (1 - 7 z 7)

mobilna telewizja jest całkiem niezła, ja mam w orange i czasem korzystam, oglądam tvn24 na żywo, tvn turbo i takie tam różne. wiadomo w domu jest telewizor ale w podróży to fajna rzecz
 0  
"urządzenia o bardzo małych ekranach nie wróżą sukcesu na skalę społeczną" - chca jakies cegly powytwarzac? Rozumiem LCD jak w Nokii 2610 ale w N73 chyba juz wystarczy ;]
 0  
Niech po prostu prezes powie, że nie są w stanie zrobić tego przed 2012 roku zamiast ściemniać, jakie to wielkie są trudności i poddadzą się Orange, która nie dosyć, że będzie sponsorem, to jeszcze rozwinie i będzie trzepać kokosy na telewizji komórkowej.
 0  
Choć pomysł ciekawy to tylko w dłuższej perspektywie.
 0  
1 by powiekszyc ekran stosuje sie juz okular,monokl przez ktory patrzy sie na ekran i ktory powieksza obraz.
2 komorka z projektorem,ktory rzuca na np sciane obraz w formacie a4,na 1 metr to wystarczy.
jak sie taka tv przyjmie,to na pewno zostana wymyslone jeszcze inne metody na wiekszy i lepszy obraz,bo taki jest kierunek,czyli komorka jako centrum multimedialne.tv,video,net,gry itd w jednym porecznym przedmiocie.
 0  
Nie trzeba dyskutować, myśleć i się zastanawiać tylko robić.
iTTv pokazał na przykładzie realizowanych transmisji mobilnych z kościoła w Lublinie, że da się!
Kto, jak i po co powołuje takich specjalistów jak wyżej powymieniani do ciała które ma zadbać o wdrożenie ruchomej telewizji w RP to ja nie mam pojęcia.
Oby tylko nie było tak jak z boiskami i autostradami na E2012
 0  
Poprostu działać Panowie! moBIL ma rację - w Szczecinie uruchomili przekaz na żywo dla urządzeń mobilnych już jesienią 2007 (atv szczecin) z rozgrywek sportowych. NA ŻYWO, w KOMÓRCE MAM!! ...a tutaj myślą i myślą. Teraz w Warszawie zaczeli testy z DVB-H. Nareszcie coś się dzieje... ale bedzie jak z tymi cytowanymi autostradami.
 0