Łukasz Roguski18.02.2008 (23:23)6 komentarzy

Dziewięć komórkowych kanałów satelitarnych dla Polaków

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem Polacy będą mogli oglądać specjalną paczkę programów satelitarnych dostępnych wyłącznie przy pomocy telefonów komórkowych - wynika z informacji do jakich dotarło media2.pl podczas Kongresu w Barcelonie.
Do konsorcjum, które wspiera rozwój standardu DVB-SH należą: Alcatel-Lucent, DiBcom, Eutelsat Communications, Sagem Mobiles, SES Astra, TeamCast i UDcast.
Firmy te chcą wystrzelić w przyszłym roku specjalną satelitę, która umożliwi dostęp do programów telewizyjnych na telefonach komórkowych w całej Europie. Wyróżnikiem rozwiązania ma być co najmniej kilka narodowych multipleksów komórkowych (zestawów narodowych kanałów telewizyjnych) dostępnych na całym obszarze Europy.

Polska mogłaby otrzymać miejsce na dziewięć kanałów telewizyjnych – czyli jeden „komórkowy” transponder (multipleks). Oznacza to dla nas tylko tyle, że mając odpowiednie urządzenia – np. Sagem już produkuje aparaty dwusystemowe (DVB-H – telewizja naziemna oraz DVB-SH – telewizja satelitarna) - i jeśli nadawcy telewizyjni wyraziliby zainteresowanie sygnał TVP, TVN, czy innych stacji z Polski mógłby być dostępny dosłownie wszędzie i to bez potrzeby korzystania przez odbiorców z odbiorników telewizyjnych. Mogłaby to być również ciekawa promocja naszego kraju podczas Euro 2012.


Działające rozwiązanie zostało pokazane podczas Kongresu w Barcelonie. Co ciekawe sygnał nadawany z satelity geostacjonarnego, może być odbierany nawet wewnątrz budynków – bezpośrednia „widoczność” satelity nie jest zatem wymagana. Sprawdziliśmy, działa!Zobacz:

» The Mobile World Congress

Komentarze (1 - 6 z 6)

zaskakujące że sygnał jest tak mocny. Orientuje się ktoś jaki to format i rozdzielczość? Podejrzewam MPEG4. Ciekawe też jak zorganizowano by kodowanie bo nie wierzę w to że TVP1 TVP2 czy TVN dali by FTA
smirnoff z telefonu 19.02.2008 (0:19:15)
 0  
Satelita jest rodzaju męskiego, więc nie "wystrzelić (...) specjalną satelitę" tylko "specjalnego satelitę" oraz nie "nadawany z satelity geostacjonarnej" tylko "geostacjonarnego".
 0  
A gdzie tam jest napisane że chodzi o satelitę geostacjonarnego (pytanie do autora artykułu)?
Tu raczej chodzi o satelitę (a ściślej co najmniej dwie) na orbicie ruchomej, bo to tego typu rozwiązania dają możliwość odbierania sygnału "nie widząc" satelity.
Ponadto wszystko co w powyższej notatce napisano na temat Polskich nadawców to czysta konfabulacja, oryginalne materiały prasowe z Kongresu w Barcelonie.
"www.wdisdigital.com/index.php?db=GSMA&jnl=DAILIES&vcab=618"
Strona 13
 0  
Pampalini: Mylisz się! Rozmawiałem bezpośrednio z ludźmi odpowiedzialnymi za ten projekt, takich informacji mi udzielono - odnośnie rodzaju używanego satelity. Przeczytaj uważnie cały tekst. Astra i Eutelsat - - zapewni każdemu z krajów miejsce na narodowe multipleksy, jeśli nadawcy będą chcieli, to mamy zagwarantowane miejsce na 9 kanałów. Notatka, którą mi przesłałeś nic nowego nie wnosi do tematu, a ja znalazłem w tym temacie polski kontekst. Proszę, przeczytaj jeszcze raz mój tekst.
 0  
Stalita jest geostacjonarny ale "doświetlenie" jest z masztów gsm.
Daletgo wew. budynków jest odbiór.
 0  
Witam! Podobno to dziala na zwyklych SAGEMACH a jak to ma miejsce w wypadku MIO A 702.Zadziala tez czy trzeba czekac na porzadny smartphone.Jak bedzie wygladac sprawa z abonamentem.Poprosze odpiszcie mi bede bardzo wdzieczny
 0