Łukasz Roguski31.05.2008 (8:16)24 komentarze

Telekomunikacja Polska testuje HDTV - pierwsze zdjęcia dekoderów

Od wielu miesięcy Telekomunikacja Polska twierdziła, że testuje rozwiązania pozwalające na wprowadzenie do oferty telewizji wysokiej rozdzielczości. Ktoś mógłby powiedzieć: „Obiecanki, cacanki”. Okazuje się jednak, że tym razem nasz narodowy operator faktycznie coś zaczął robić. Wykonaliśmy – jako pierwsi w Polsce – zdjęcia działającego dekodera Videostrady TP z dostępem do telewizji wysokiej rozdzielczości.
Sprawdziliśmy. Faktycznie dekodery HDTV w TPSA są już dostępne dla wybranych pracowników TP. Niestety telewizja wysokiej rozdzielczości wymaga wysokowydajnych łącz transmisyjnych – np. w technologii ADSL. W prezentowanej konfiguracji dekoder jest podłączony przez przewód ethernet do Liveboxa.
Testowany jest przekaz m.in. kanału Filmbox HD. Nie wiadomo kiedy usługa komercyjnie będzie dostępna dla klientów. Głównym problemem jest zapewnienie odpowiednich łącz do transmisji danych.

własne

Komentarze (1 - 10 z 24)

Ktoś bierze Liveboxa by nie mieć kabelków a tu by oglądać HDTV trzeba je ciągnąć. W dobie WiFi taki tuner powinien być bezprzewodowy w dodatku z routerem i dyskiem twardym. No ale takich rzeczy to nie można wymagać od TP. Oni raczej oferują sprzęt ultra low end.
 0  
Pamiętaj jednak, że to na razie jedynie faza testów, nie można w niej oczekiwać extra super hiper bajerów. Być może gdy sprzęt miałby wejść do sprzedaży to wtedy rozwiązano by problemy z okablowaniem i dodano dysk twardy. Na razie trzeba czekać bo na szybkie wprowadzenie tego sprzętu się nie zanosi.
 0  
Jak Ci bardzo zależy to zawsze możesz dołożyć do dowolnego urządzenia z Ethernetem urządzenie które nazywa się Wireless Access Point, w trybie pracy Access Point Client i masz tak jakby od zawsze mialo WiFI. Kwestia kosztu, tu płaci osoba, która chce. A tam płacą wszyscy. Drugą kwestią jest to, że trasmisja HD wymaga minimum 6Mbit/s, więc i tak musiały by być niedaleko siebie router (livebox) i odbiornik. A komfort oglądanie telewizji, która się przycina jest wątpliwy.
 0  
Ciekawy news tylko czy TP zasługuje nadal na tytuł "narodowego operatora" ? Chyba tylko mentalnie ;)
 0  
Nareszcie tuner na ethernecie który nie jest ożeniony z liveboksem.
 0  
Tuner obrzydliwy. I do tego jeszcze biały... Poza tym nie sądze by jakość HD w IPTV była lepsza od DVB-C i S podobnie jak sygnał analogowy.
 0  
Panie redaktorze. Znow ten sam blad. To jest odbiornik, a nie dekoder.
 0  
dla takiego lacza trzeba predkosci jakie sa maxymale dla ADSL2+ , a żeby miec takie łącze trzeba miec bardzo dobra linie.
 0  
żenada do piątej potęgi i brak zrozumienia potrzeb przeciętnego abonenta Tele Psa. Moja Mamusia u was tego nie zamówi
 0  
zobaczymy czy postęp technologi uratuje dwa miedziane kabelki?(na razie koncentryk czyt. kabel antenowy górą)
 0